ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ: ΣΟΚ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

Άξιοι της μοίρας μας

ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΕΠΑΝΑΣ

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Ιδανικός αυτόχειρας χθες ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα παραχώρησε ισοπαλία στον Ακράτητο (1-1) και έχασε την 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, δυσκολεύοντας έτσι την επίτευξη του στόχου που έχει θέσει η ομάδα από την αρχή της αγωνιστικής περιόδου. «Είμαστε άξιοι της μοίρας μας», είπε ο Άγγελος Αναστασιάδης μετά το τέλος του ματς στο οποίο ρίσκαρε προκειμένου να πάρει η ομάδα του τη νίκη. Οι επιλογές του, όμως, δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα σε αντίθεση με τον Ακράτητο, όπου σύμφωνα με αυτά που είπε μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Ντουμίτρου Ντουμιτρίου έκανε το καλύτερο του παιχνίδι από την ημέρα που κάθησε αυτός στον πάγκο της ομάδας. Μόνον έτσι θα μπορούσε να εξηγηθεί το ότι ο ΠΑΟΚ έβαλε μόνον ένα γκολ και αυτό με δυσκολία στην δεύτερη χειρότερη άμυνα του φετινού πρωταθλήματος (έχει δεχθεί μέχρι τώρα 43 γκολ), ενώ την περασμένη Τετάρτη είχε βάλει τρία γκολ στον Ολυμπιακό.

Ο Ιορδανίδης παγώνει την Τούμπα και ξυπνάει τον ΠΑΟΚ από όνειρα που έφταναν ακόμη και σε τίτλο πρωταθλητή…

Ο προπονητής του Ακράτητου είχε μελετήσει πάρα πολύ καλά την ομάδα του ΠΑΟΚ. Τοποθέτησε δύο ασφυκτικά μαν του μαν, τον Μεσέρδη επάνω στον Γιασεμή και τον Ευθυμιάδη επάνω στον Σαλπιγγίδη αρχικά και τον Φρούσο στη συνέχεια, ενώ είχε τοποθετήσει ένα διακριτικό μαν του μαν επάνω στον Γεωργιάδη. Από 'κεί και πέρα όλοι οι υπόλοιποι παίκτες του Ακράτητου κινούνταν στον χώρο από τη μικρή περιοχή του Ράπτη μέχρι το κέντρο, μαρκάροντας οποιονδήποτε παίκτη έβρισκαν μπροστά τους. Μόνον ο Ιορδανίδης βρίσκονταν στη γραμμή του κέντρου ή και λίγο μπροστά. Ο ΠΑΟΚ απέναντι σε αυτόν τον τρόπο παιχνιδιού μπλοκαρίστηκε. Μάταια ο Άγγελος Αναστασιάδης προσπαθούσε να βρει τρόπους για να περάσει η μπάλα στους Γιασεμή και Σαλπιγγίδη είτε από τα πλάγια είτε με κάθετες μπαλιές από το κέντρο. Η εμμονή, πάντως, των παικτών του «Δικεφάλου» να προσπαθούν να σπάσουν την άμυνα του Ακράτητου με κάθετες μπαλιές αποδείχθηκε πέρα για πέρα αποτυχημένη. Στο πρώτο ημίχρονο η μεγαλύτερη ευκαιρία χάθηκε από τους φιλοξενούμενους με τον Ιορδανίδη να υποχρεώνει τον Τοχούρογλου σε μια δύσκολη απόκρουση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άγγελος Αναστασιάδης αποφάσισε να ρισκάρει ακόμα περισσότερο. Αντικατέστησε τον Αμπονσά, ο οποίος είχε πρόβλημα στον δικέφαλό του με τον Οκκά, ενώ προηγουμένως είχε αντικαταστήσει τον Χασιώτη με τον Καπαγιαννίδη. Έμεινε λοιπόν ο ΠΑΟΚ χωρίς στόπερ, ενώ είχε στην 11άδα του τρεις καθαρούς σέντερ φορ (Οκκά, Φρούσο, Γιασεμή) συν τους Γεωργιάδη και Καπαγιαννίδη, οι οποίοι είναι παίκτες με επιθετικούς προσανατολισμούς. Στο 71' έγινε το 1-0 από τον Φρούσο, όμως, έξι λεπτά αργότερα ο Ιορδανίδης έκανε το 1-1, παίρνοντας την μπάλα στην επαναφορά του σουτ, που επιχείρησε ο Κάφαλης και κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Τοχούρογλου. Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ έχοντας το άγχος του σκορ και την κούραση της περασμένης εβδομάδας, αναλώθηκε σε μια άκαρπη προσπάθεια πολιορκίας της άμυνας του Ράπτη.

«Μετά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό την Τετάρτη ήμουν σίγουρος ότι θα κερδίζαμε το σημερινό παιχνίδι», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Άγγελος Αναστασιάδης και συνέχισε: «Το μεγαλύτερο λάθος που κάναμε σήμερα ήταν ότι θεωρήσαμε εύκολο το παιχνίδι. Δεν ήμασταν καλοί. Η ευθύνη βαραίνει όλους μας». Ο προπονητής του Ακράτητου με την σειρά του είπε: «Για εμάς ήταν αβαντάζ ότι ο ΠΑΟΚ έδωσε δύο δύσκολα παιχνίδια την περασμένη εβδομάδα. Οι ποδοσφαιριστές μου έκαναν ό,τι τους είπα και τα καταφέρανε πολύ καλά. Αυτό ήταν το καλύτερο παιχνίδι που έχουμε κάνει από τότε που ήρθα στην ομάδα».