Βρες
Εμφάνιση

Αθλητικά :: Αθλητική είδηση

( βεροια - προοδευτικη 0-0 :: 15/1/2006 20:46:37)

Η υπεροχή της Βέροιας δεν μεταφράστηκε σε γκολ και η Προοδευτική τσίμησε το βαθμό (φωτ.veriafc.gr).

ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΟΥΠΗΣ

Σκοπός του μαθήματος αυτού είναι να περιγράψει τη βασική εσωτερική δομή ενός υπολογιστή και ιδιαίτερα της Κεντρικής Μονάδας Επεξεργασίας· να δείξει τη χρησιμότητα και τη λειτουργία κάθε μονάδας, και τις αλληλεπιδράσεις μεταξύ τους.

Χρόνιο είναι το επιθετικό πρόβλημα στη Βέροια.

Επί 39 λεπτά το παιχνίδι Ολυμπιακού - Πανιωνίου (92-82) ήταν μονομαχία Μορίς Έβανς - Τόμπι Μπέιλι.

Η τοπική ομάδα είχε την υπεροχή στο β' ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα μαζινό της Προοδευτικής (0-0).

Όμως, στα τελευταία 60'' οι πρωταγωνιστές άλλαξαν.

Οι γηπεδούχοι ήταν φλύαροι στο α' μέρος, αφού τίποτε δεν λειτούργησε οργανωτικά και επιθετικά.

Ο Χρήστος Χαρίσης, με επτά πόντους, ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τους γηπεδούχους, «κλέβοντας» τον τίτλο του MVP από τον Έβανς.

Η είσοδος του Σεμερτζίδη στην επανάληψη έδωσε ώθηση στη Βέροια, που είχε τις ευκαιρίες, αλλά η αστοχία των Λαναρή, Γκουέλα και η καλή παρουσία του Φανή, κράτησαν το μηδέν.

Ο πλέι μέικερ των «ερυθρολεύκων» μετέτρεψε το 83-82 σε 90-82, σκοράροντας στην επίθεση και μαρκάροντας αποτελεσματικά στην άμυνα τον Χέντερσον.

Στο 65' ο Σεμερτζίδης σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά απόκρουσε σωτήρια ο Φανή.

Ο Αμερικανός του Πανιωνίου ανέλαβε στο τελευταίο λεπτό και τις τέσσερις επιθέσεις της ομάδας του και δίκαια χαρακτηρίστηκε μοιραίος!

Διαιτήτευσε ο Βασιλείου (Θεσσαλίας). «Κάθε παίκτης οφείλει να προσπαθεί για το καλύτερο.

BEΡΟΙΑ: Αποστολίδης, Κανακούδης, Λαναρής, Β. Σαμαράς, Οικονόμου (46' Σεμερτζίδης), Γκουέλα, Καβακάς, Σαρηγιαννίδης (46' Εγκουέμε), Δημήτρης, Δ. Σαμαράς, Αλεξίου (78' Κουλουκίδης).

Αυτό έκανα κι εγώ», είπε απλά ο Χαρίσης.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Φανή, Σιδηρόπουλος, Ευθυμιάδης, Τραορέ, Προβατίδης (32' Ρούι), Βαρτζιώτης, Χανιώτης (55' Καραγιάννης), Σανόκο, Ρόβας, Μπαγιαζίτ (71' Σέγγος), Βαρτζιώτης.

Ο Μορίς Έβανς ήταν πρώτος σκόρερ (30 πόντους) του Ολυμπιακού κόντρα στον Πανιώνιο

Ο Πανιώνιος «κόντραρε» τον Ολυμπιακό και η διαφορά των δέκα πόντων τον αδικεί. Το πρόβλημα του Καλαφατάκη ήταν ότι δεν είχε λύσεις στο μαρκάρισμα του Έβανς. Αντίθετα, ο Σούμποτιτς βρήκε το «αντίδοτο» για τον Διαμαντόπουλο στο πρόσωπο του Μάρκοβιτς. Για το μαρκάρισμα αυτό, ο Καλαφατάκης εξέφρασε (δίκαια) παράπονα στο τέλος: «Ο παίκτης με τα περισσότερα κερδισμένα φάουλ εφέτος εκτέλεσε μόλις μία βολή». Μαστραφτσής και Καρακατσούνης είχαν πολλά λανθασμένα σφυρίγματα (χαρίστηκαν στον Ντε Μάρκο Τζόνσον στο α' μέρος) και αυτός που τα άκουσε τελικά (δέχτηκε φραστική επίθεση από τους οπαδούς του Ολυμπιακού) ήταν ο πρόεδρος της ΚΕΔ, Σταύρος Δουβής.

Ο Λευτέρης Σούμποτιτς έλεγε… τον πόνο του για την άμυνα της ομάδας του: «Αυτές οι μεταπτώσεις με ανησυχούν. Δεν μπορεί να έρχεται οποιαδήποτε ελληνική ομάδα στον Κορυδαλλό και να σημειώνει 25 πόντους σε κάθε δεκάλεπτο! Κι αντίθετα, να παίζουμε πολύ καλή άμυνα στα ματς της ευρωλίγκα. Είναι θέμα νοοτροπίας. Είμαστε όμως σε κρίσιμο σημείο σε Ελλάδα και Ευρώπη και οφείλουμε να το βελτιώσουμε αυτό».

«Μας αδικεί το σκορ, αλλά φταίμε κι εμείς στο τέλος», παραδέχθηκε ο Γιώργος Καλαφατάκης. «Πιστέψαμε ότι μπορούσαμε να "κλέψουμε" το ματς. Αυτό που με ικανοποιεί είναι ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζουμε κάθε αντίπαλο στα εκτός έδρας παιχνίδια».