( ευχάριστο απόγευμα στην ξάνθη :: 03-03-2003)

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ

Ευχάριστο απόγευμα στην Ξάνθη

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΞΑΝΘΑΚΗΣ

ΞΑΝΘΗ. Νέο σοκ για την Ξάνθη στο γήπεδό της! Με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έφτασε στη νίκη (2-0) και διατήρησε τις ελπίδες του για συμμετοχή σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Η πιο… φιλόξενη έδρα της κατηγορίας μπορεί να χαρακτηριστεί το γήπεδο της Ξάνθης, αφού οι αντίπαλοί της παίρνουν τους βαθμούς με χαρακτηριστική ευκολία. Οι φετινές απώλειες της Ξάνθης μέσα στο σπίτι της είναι μεγάλες και φυσικά τής στερούν το δικαίωμα να επαναλάβει το περυσινό της επίτευγμα και να παίξει και πάλι στα ευρωπαϊκά σαλόνια. Η SKODA Ξάνθη παραμένει με… μηχανικό πρόβλημα στο συνεργείο, αφού είναι φανερό ότι δεν μπορεί να τρέξει στις πίστες με την ταχύτητα που είχε κάποτε. Αντίθετα, ο Άρης με αυτή τη νίκη συνεχίζει την κούρσα για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Στο πρώτο ημίχρονο έγινε παιχνίδι κέντρου, με αρκετά λάθη και οι Δέλλιος και Μπούτσεκ είχαν ελάχιστη δουλειά, αφού οι δύο αντίπαλοι περιορίστηκαν στα αμυντικά τους καθήκοντα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης ήταν πιο ουσιαστικός. Ανέβασε την απόδοσή του, έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα δύο φορές και πέτυχε μάλλον άνετα τον στόχο του. Το σκορ άνοιξε στο 68', όταν από τη σέντρα του Διγκόζη ο… συνήθης ύποπτος Νιρέν Ντεμπά με κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα της Ξάνθης (0-1). Ο Άρης εδραίωσε την επιτυχία του στο 76'. Ο Κούσας, ο οποίος είχε χρησιμοποιηθεί ως αλλαγή, με σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπούτσεκ (0-2). ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΤΗ ΝΙΚΗ

«Πετύχαμε μία σπουδαία νίκη σε ένα γήπεδο που τα τελευταία χρόνια συναντούσαμε πολλές δυσκολίες και δεν μπορούσαμε να κερδίσουμε», τόνισε ο Γιώργος Φοιρός και πρόσθεσε: «Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου, γιατί έπαιξαν σοβαρά και πειθαρχημένα, έκαναν πολλές καλές προσπάθειες και έφτασαν στον στόχο. Αν δείτε το πρόγραμμα θα καταλάβετε πόσο χρειαζόμασταν αυτή τη νίκη».

Ο προπονητής της Ξάνθης Νίκος Καραγεωργίου δήλωσε: «Νομίζω ότι παρά την ήττα κάναμε μία καλή προσπάθεια σε σχέση με το παιχνίδι εναντίον του Ιωνικού. Τότε είπα κάτι που δεν θέλω να επαναλάβω. Ο στόχος μας απομακρύνθηκε, όμως, είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε και να τελειώσουμε με το κεφάλι ψηλά».

Επεισόδιο με φωτορεπόρτερ είχαν μετά το τέλος του αγώνα στην είσοδο των αποδυτηρίων οι Μπαλλής και Πατζιαράς.