( ένα πέναλτι ζητούσε, δύο κέρδισε :: 03-03-2003)

ΗΡΑΚΛΗΣ: ΜΕ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ

Ένα πέναλτι ζητούσε, δύο κέρδισε

ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΕΠΑΝΑΣ

Νίκη με άγχος (2-1) πέτυχε ο Ηρακλής το Σάββατο στο γήπεδο του Μακεδονικού επί του Αιγάλεω, κερδίζοντας για πρώτη φορά φέτος την εσχάτη των ποινών και μάλιστα όχι μία αλλά δύο φορές.

Ο Ηρακλής είχε την τύχη να προηγηθεί μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με πέναλτι του Γκώνια. Το πέναλτι κέρδισε ο Μουράτι, ο οποίος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή του Αιγάλεω από τον Ψωμά. Από το 1-0 και μετά οι παίκτες του Ηρακλή αντί να συνεχίζουν να κυνηγούν το παιχνίδι, άρχισαν να… κρύβονται πίσω από την μπάλα. Παρουσιάζοντας την εικόνα αυτή ο Ηρακλής, το Αιγάλεω άρχισε να παίζει τους γηπεδούχους στο μισό γήπεδο με αποτέλεσμα στο 20' ο Χλωρός, από πάσα του Φωτάκη, να κάνει το 1-1. Η λύτρωση για τους παίκτες του «Γηραιού» ήρθε στο 44' όταν ο Μίετσελ από πάσα του Στολτίδη μπήκε μόνος του στην περιοχή του Αιγάλεω, ανατράπηκε από τον Μπίκιτις και ο διαιτητής του αγώνα υπέδειξε πέναλτι. Εκτελεστής ήταν και πάλι ο Γκώνιας που έκανε το τελικό 2-1.

Ο Γκώνιας μετέτρεψε σε γκολ το πρώτο πέναλτι που κέρδισε ο Ηρακλής φέτος

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φωνές του Έγκεν Γκέραρντ ξύπνησαν τους γηπεδούχους που άρχισαν να πιέζουν, και στο 54' ο Μίετσελ, που βγήκε τετ α τετ με τον Μπίκιτς, σημάδεψε το δεξί του δοκάρι. Στο 89' όμως χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Ηρακλή από τους Καπετάνο και Φονφόκα.

«Πάλι κερδίσαμε αλλά και πάλι δεν είμαι ευχαριστημένος», είπε ο Έγκεν Γκέραρντ μετά το τέλος του αγώνα. Και συνέχισε: «Μετά το γρήγορο γκολ που πετύχαμε μάλλον κάποιοι παίκτες πίστεψαν ότι τελείωσε το παιχνίδι και άρχισαν να χορεύουν σάμπα και να κάνουν τακουνάκια. Κερδίσαμε τους τρεις βαθμούς και έναν παίκτη, τον Λαγό που πρέπει να αρχίζει να παίζει ή ως στόπερ ή ως αριστερό μπακ». Ο Γιώργος Χατζάρας δεν έκρυψε ότι προφύλαξε κάποιους από τους παίκτες του εν όψει του επαναληπτικού αγώνα για το Κύπελλο Ελλάδος με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Τόνισε ακόμη: «Φέραμε το παιχνίδι στα ίσια και στο πρώτο ημίχρονο πιστεύω ότι δικαιούμασταν κάτι καλύτερο. Τώρα έχουμε ένα ιστορικό παιχνίδι με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό. Το σκορ είναι υπέρ μας, όμως απέναντι σε μία ομάδα επιπέδου Παναθηναϊκού τα πάντα είναι ανοικτά».