( πτήση θριάμβου και στη νίκαια :: 17-03-2003)

ΠΑΟΚ: ΝΕΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ - ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ

Πτήση θριάμβου και στη Νίκαια

ΜΑΝΩΛΗΣ ΣΑΡΙΔΑΚΗΣ

Θρίαμβος του ΠΑΟΚ επί της Προοδευτικής στον Κορυδαλλό (3-0) και ανηλεές κυνηγητό της τρίτης θέσης, η οποία οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, αφού πέρασε ένα αγωνιώδες πρώτο ημίχρονο (0-0), επικράτησε πλήρως στην επανάληψη και, παίζοντας με αντεπιθέσεις, πέτυχε σπουδαία όσο και δίκαιη νίκη. Βεβαίως, στην όλη ιστορία υπεισέρχεται μια «λεπτομέρεια». Όταν το αποτέλεσμα ήταν 0-0, στο 45', ο Τάτσης ανατράπηκε στην περιοχή από τον Χασιώτη, αλλά ο διαιτητής Τεροβίτσας αγνόησε το πέναλτι, υπέδειξε «παίζετε» και επιπλέον, έδειξε κίτρινη κάρτα στον Τάτση!

Είναι η πολλοστή φορά που διαιτητής αδικεί τόσο προκλητικά τη μικρή Προοδευτική. Αλλά φαίνεται ότι η ρήση «όπου φτωχός κι η μοίρα του» έχει υιοθετηθεί και στο ποδόσφαιρο, με αποτέλεσμα μονίμως να αδικούνται τα συγκροτήματα μικρής εμβέλειας.

Δεν ξέρουμε ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα αν η Προοδευτική είχε προηγηθεί στο σκορ. Ξέρουμε όμως, ότι ο ΠΑΟΚ δεν θα περνούσε εύκολο απόγευμα απέναντι σε μια σκληροτράχηλη ομάδα, που θα αμυνόταν με νύχια και με δόντια…

ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΤΙΚΑ

Κουκιέλκα, Καλλιμάνης και Οκκάς σε εναέρια μονομαχία. Ο ΠΑΟΚ θριάμβευσε και στη Νίκαια

Εν πάση περιπτώσει, το κοντέρ έγραψε 3-0 υπέρ του ΠΑΟΚ. Μετά το πρώτο γκολ των φιλοξενουμένων, οι γηπεδούχοι ανοίχτηκαν και αποτέλεσαν εύκολη λεία για τους ταχύτατους κυνηγούς των φιλοξενουμένων. Κάθε αντεπίθεση του ΠΑΟΚ στην επανάληψη, ήταν… μισό γκολ! Οι Οκκάς, Καφές, Γεωργιάδης και στο τέλος ο Σαλπιγγίδης, έβγαιναν σαν βέλη προς την αντίπαλη περιοχή και… βομβάρδιζαν. Ο Κόης, παρά τα τρία γκολ που δέχτηκε (το πρώτο ήταν αυτογκόλ), διακρίθηκε και αυτό σκιαγραφεί την εικόνα του ματς στο β' ημίχρονο.

*** Στο 52', ο Καφές σούταρε, η μπάλα χτύπησε στα πόδια των αμυντικών της Προοδευτικής, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα (0-1).

*** Στο 66', ο Οκκάς ξεχύθηκε μόνος του από τη σέντρα, ο Πάντος τον κυνήγησε, τον πίεσε, αλλά παρόλα αυτά, ο Κύπριος επιθετικός πλάσαρε με επιτυχία (0-2). Στο ξεκίνημα της φάσης, στον αγωνιστικό χώρο βρέθηκε και δεύτερη… μπάλα, αλλά ο Τεροβίτσας αγνόησε το γεγονός.

*** Τέλος, στις καθυστερήσεις του ματς, ο Σαλπιγγίδης πέτυχε το τρίτο γκολ (0-3) αξιοποιώντας υποδειγματικά γρήγορη αντεπίθεση της ομάδας του.

ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

Παπαδόπουλος: «Ο Τάτσης μού είπε ότι τού έκαναν πέναλτι. Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν βρισκόμασταν μπροστά στο σκορ. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ επικράτησε και νίκησε δίκαια. Εμείς πρέπει να δείξουμε χαρακτήρα στους υπόλοιπους αγώνες αν θέλουμε να αποφύγουμε περιπέτειες».

Αναστασιάδης: «Εγώ δεν είδα τη φάση του πέναλτι αλλά, αφού το λέτε εσείς, μπορεί και να ήταν. Ο Θεός να μας βοηθήσει να πάμε μπροστά. Διότι μόνον ο Θεός μπορεί να βοηθήσει. Έχουμε κουραστεί. Το καλοκαίρι θα μιλήσω αναλυτικά».

Τάτσης: «Είμαι μόνον 24 ετών, αλλά σκέπτομαι να σταματήσω το ποδόσφαιρο μ' αυτά που γίνονται. Ντροπή. Αν δεν ήταν πέναλτι αυτό, τότε ποιος είναι ο ορισμός του πέναλτι;».

*** Οι οπαδοί της Προοδευτικής αποδοκίμασαν έντονα τον πρόεδρό τους Γιάννη Καρρά, κατά τη διάρκεια και μετά τη λήξη του αγώνα.