( την ανέστησε :: 13-03-2003)

ΤΟΥΝΤΟΡ: ΣΤΟ 93' ΠΕΤΥΧΕ ΤΟ ΝΙΚΗΤΗΡΙΟ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ

Την ανέστησε

ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΑΣΜΗΣ

Ο Τσίρο Φεράρα (αριστερά) ανοίγει το σκορ στο Ντέλε Άλπι πριν η Ντεπορτίβο προηγηθεί με 2-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τούντορ που έδωσε τη νίκη στην «Κυρία»

Φιλί της ζωής έδωσε ο Κροάτης Ιγκόρ Τούντορ στη «Γηραιά Κυρία» του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου στο καθοριστικό παιχνίδι της στο Τσάμπιονς Λιγκ με την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια.

Ο υψηλόσωμος αμυντικός πέτυχε το νικητήριο γκολ (3-2), στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, χαρίζοντας στην ομάδα του ουσιαστικά την πρόκριση στα προημιτελικά και θέτοντας νοκ άουτ από τη διοργάνωση την ομάδα της Γαλικίας.

Η Ρεάλ Μαδρίτης κρατά την τύχη στα χέρια της μετά την επιβλητική νίκη επί της Μίλαν με 3-1, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με ενδεκάδα στην οποία αγωνίστηκε και… κάποιος Φλέτσερ, παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Βασιλεία και τη διατήρησε έστω και τυπικά μέσω στο κυνήγι της πρόκρισης.

Το παιχνίδι του Ντέλε Άλπι έκοψε ανάσες. Η Γιούβε προηγήθηκε με τον Φεράρα, αλλά οι Ισπανοί ανέτρεψαν το σκηνικό με γκολ των Τριστάν και Μακάι. Ο Τρεζεγκέ έβαλε και πάλι στο κόλπο τους «μπιανκονέρι», για να δώσει τη χαριστική βολή ο Τούντορ στις καθυστερήσεις.

Για να προκριθεί η Γιουβέντους στα προημιτελικά της αρκεί να μην ηττηθεί στον τελευταία της αγώνα με τη Βασιλεία με διαφορά τεσσάρων γκολ.

ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ

Φυσικά, η άλλη αναμέτρηση μεταξύ της Λα Κορούνια και της Μάντσεστερ αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Αίσθηση, πάντως, προκάλεσε η επιλογή του Φέργκιουσον να παρατάξει τόσους πιτσιρικάδες εναντίον της Βασιλείας και είναι σχεδόν βέβαιο πως θα υπάρξουν αντιδράσεις όμοιες με αυτές εναντίον της Λεβερκούζεν. Για τη γερμανική ομάδα και τις τελευταίες της επιλογές στο Τσάμπιονς Λιγκ, ο πρόεδρος της ΦΙΦΑ Ζεπ Μπλάτερ σχολίασε πως καλύτερα θα ήταν να είχε αποσυρθεί από τη διοργάνωση.

Στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου ο Ραούλ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με τα δύο γκολ που πέτυχε, τα οποία άνοιξαν τον δρόμο στη Ρεάλ για να φτάσει στη νίκη επί της Μίλαν.

Η Ρεάλ τώρα χρειάζεται νίκη επί της Λοκομοτίβ στη Μόσχα, για να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στα προημιτελικά. Η Ντόρτμουντ την ίδια στιγμή θα παίζει στο Μεάτσα με τη Μίλαν και θα ελπίζει σε ένα θαύμα.