Ομάδα :: Αθλητική είδηση

( κέρδος οι βαθμοί, απώλεια ο ντεμπά :: 11-03-2003)

ΑΡΗΣ: ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΕΤΑ ΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΕΛ ΠΑΣΟ

Κέρδος οι βαθμοί, απώλεια ο Ντεμπά

Το όνειρο της Ευρώπης μοιάζει πλέον πιο κοντινό για τον Άρη που νίκησε 2-0 την Καλλιθέα στο "Ελ Πάσο", αλλά έχασε τον Ντεμπά Νιρέν, ο οποίος απειλείται με αποκλεισμό τριών αγωνιστικών ημερών. Ο Άρης, που δέχθηκε διπλό χτύπημα στο τέλος του πρώτου μέρους (χαμένο πέναλτι από τον Διγκόζη και αποβολή τού Νιρέν), έμεινε όρθιος και πήρε τη σπουδαία νίκη.

Το χαρακτηριστικό τού φετινού Άρη είναι η σχετική ευκολία με την οποία φθάνει στη νίκη (7η αυτή στην Καλλιθέα) μακριά από το Χαριλάου, ενώ για την Καλλιθέα έχει γίνει συνήθεια πια να μην μπορεί να νικήσει στο "Ελ Πάσο".

Αυτό ήταν το χαρακτηριστικό και του κυριακάτικου αγώνα μεταξύ της Καλλιθέας και του Άρη στην Αθήνα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά της συνάντησης, ενώ οι φιλοξενούμενοι πρόσεχαν περισσότερο την άμυνά τους και με ξαφνικές αντεπιθέσεις προσπαθούσαν να φέρουν σε δύσκολη θέση τον Στρακόσια.

Ο Ντεμπά ήταν η σκιά στη νίκη του Άρη, στο Ελ Πάσο. Ο παίκτης των "κιτρίνων" απεβλήθη και απειλείται με αποκλεισμό τριών αγωνιστικών ημερών

Ο Διγκόζης ήταν ο μοιραίος παίκτης για τον Άρη στο πρώτο 45λεπτο. Στο 13ο λεπτό από καλή θέση σούταρε με δύναμη, αλλά η μπάλα βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Στρακόσια και στο 45' ο Αλβανός γκολκίπερ της Καλλιθέας έπεσε στη σωστή γωνία και απέκρουσε το πέναλτι του παίκτη του Άρη. Στο πέναλτι υπέπεσε ο Κουτσουπιάς, ανατρέποντας τον Επαλέ.

Στο 40', ο Άρης έμεινε με 10 παίκτες όταν ο Νιρέν χτύπησε με αγκωνιά τον Κουτσουπιά εκτός φάσης και ο διαιτητής Καρατζάς, που ήταν κοντά στη φάση, του έδειξε χωρίς χρονοτριβή την κόκκινη κάρτα.

Με 10 παίκτες στην επανάληψη, ο Άρης δεν το έβαλε κάτω και έφθασε τη νίκη με κεφαλιά του Καμπάνταη στο 52' και ψύχραιμο σουτ του Κούσα από το ύψος της μικρής περιοχής στο 73'.

Η ΑΠΟΒΟΛΗ

Για τους Θεσσαλονικείς, τη χαρά της νίκης σκίασε η αποβολή του Νιρέν. Ο φορ του Άρη κινδυνεύει με αποκλεισμό τριών (τουλάχιστον) αγωνιστικών και ο Γιώργος Φοιρός θα στερηθεί των υπηρεσιών του στα κρίσιμα παιχνίδια με ΟΦΗ, Εθνικό Αστέρα (για το Κύπελλο) και Ολυμπιακό.

Όσον αφορά την Καλλιθέα, ο πρόεδρος της ΠΑΕ Νίκος Σαλευρής ανακοίνωσε πρόστιμο 1.000 ευρώ σε κάθε παίκτη.

"Η ομάδα έχει μάθει να παλεύει και αυτό έκανε και σήμερα", τόνισε ο Γιώργος Φοιρός μετά τη λήξη του αγώνα δίνοντας συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες του, ενώ ο Μπάμπης Τεννές από την πλευρά του επισήμανε: "Ήταν πολύ άσχημη βραδιά. Δεν υπάρχει δικαιολογία. Είμαστε απαράδεκτοι".

*** Ο Νιρέν ζήτησε συγγνώμη από τον Κουτσουπιά μετά το τέλος του αγώνα, όμως ο παίκτης της Καλλιθέας τού έδωσε… ραντεβού για το παιχνίδι της νέας περιόδου.