( γκολ κατά βούληση :: 13-01-2003)

ΛΑΚΗΣ: ΣΚΟΡΑΡΕ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΕΤΡΕΨΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΡΟΛΟ

Γκολ κατά βούληση

ΘΟΔΩΡΟΣ ΑΚΑΛΕΣΤΟΣ

Όλο το θέμα ήταν πότε θα σημειωθεί το πρώτο γκολ στο χθεσινό ματς ΑΕΚ - Παναχαϊκής (6-0). Μόλις ο Ντέμης Νικολαΐδης άνοιξε (20') το σκορ, τότε τα πάντα έγιναν πολύ εύκολα. Η ΑΕΚ πέτυχε το μεγαλύτερο φετινό της σκορ και το κυριακάτικο απόγευμα κύλησε άνετα για την Ένωση.

Δύο σημαντικά πράγματα είχε το παιχνίδι. Το πρώτο ήταν ο Βασίλης Λάκης, ο οποίος εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή του χθεσινού θριάμβου της ΑΕΚ. Ο διεθνής μέσος σημείωσε τρία γκολ και ήταν ο κορυφαίος παίκτης σε απόδοση της ομάδας του. Το δεύτερο ήταν και πάλι ο διαρκής "εμφύλιος" μεταξύ των οπαδών της σκεπαστής και των υπολοίπων φίλων της ομάδας.

Ο Ντούσαν Μπάγιεβιτς παρά τις προβλέψεις δεν ξεκίνησε στον αγώνα τον Βάλτερ Σεντένο, αλλά τον Σωτήρη Κωνσταντινίδη. Οι γηπεδούχοι είχαν πρόβλημα κυκλοφορίας της μπάλας στο πρώτο 45λεπτο, ακόμα και όταν άνοιξαν το σκορ. Η Παναχαϊκή για μία ακόμα φορά φανέρωσε τις κτυπητές αδυναμίες της. Μπορεί να έλειπαν κάποιο βασικοί ποδοσφαιριστές της (Ιωάννου, Λυγνός), αλλά και αυτοί αν έπαιζαν τα πράγματα δεν θα ήταν καλύτερα για την ομάδα της Αχαΐας. Είναι μία ομάδα χωρίς προσωπικότητα και χωρίς τους παίκτες εκείνους που άλλοτε δυσκόλευαν οποιοδήποτε αντίπαλο. Μ' αυτό το έμψυχο δυναμικό η Παναχαϊκή δεν έχει πολλές ελπίδες για να κρατηθεί στην κατηγορία.

Ο Βασίλης Λάκης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης της ΑΕΚ με την Παναχαϊκή. Σκόραρε με το δεξί, με το αριστερό και έκλεισε το "σόου" με καρφωτή κεφαλιάΟι παίκτες του Μπάγιεβιτς προσπαθούσαν από το πρώτο λεπτό του αγώνα να κυκλοφορήσουν όσο το δυνατόν περισσότερο την μπάλα, για να καταφέρουν να δημιουργήσουν τους απαιτούμενους διαδρόμους και να ανοίξουν την άμυνα της Παναχαϊκής.

Το άσχημο για την ΑΕΚ είναι ότι λείπει η μακρινή μπαλιά ακριβείας του Τσάρτα και αυτό είναι φανερό. Γι' αυτό και ο Μπάγιεβιτς προσπαθεί να παίξει με έναν εντελώς διαφορετικό τρόπο, δημιουργώντας κυρίως μία ομάδα που να προσπαθεί να αναπτυχθεί με εντελώς διαφορετικό τρόπο, απ' ό,τι μέχρι τώρα.

"Ήταν, λοιπόν, ζήτημα χρόνου πότε θα σημειωθεί το γκολ. Και μόλις αυτό επετεύχθη, τα πάντα ήταν θέμα διαδικαστικό. Το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουν όλοι το ύψος του σκορ.

Ο Ντέμης Νικολαΐδης με το γκολ που πέτυχε στο 20ό λεπτό έδιωξε το άγχος από τους συμπαίκτες του και μετά… ανέλαβε ο Λάκης

Στο 20' ο Ντέμης Νικολαΐδης άνοιξε το σκορ. Οι Μαλαδένης, Νικολαΐδης, Λάκης άλλαξαν την μπάλα, ο τελευταίος γύρισε στον Νικολαΐδη και αυτός έστειλε εύκολα την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Παρ' ότι το πρώτο 45λεπτο δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις, χρειάστηκε ο Διονύσης Χιώτης στο 45' να πεταχτεί στη δεξιά γωνία του για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του σε σουτ του Μπονάνι.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ξεκίνησε επιθετικά και στο 47' ο Νικολαΐδης "πάτησε" την μπάλα στον Κατσουράνη. Το σουτ του πρώην παίκτη της Παναχαϊκής δεν βρήκε στόχο, αφού η μπάλα κτύπησε στο αριστερό δοκάρι.

Στη συνέχεια, ο πολύ καλός χθες Βασίλης Λάκης "πήρε το όπλο" του και σκόραρε με τρεις διαφορετικούς τρόπους. Στο 53' από πάσα του Σεντένο σημείωσε το 2-0 με δεξί σουτ. Στο 75' ο Μαλαδένης έδωσε πάσα στον Λάκη, ο οποίος έπιασε αριστερό σουτ. Η μπάλα κτύπησε στο δεξί δοκάρι του Μπαλτιμά και κατέληξε στα δίχτυα (3-0). Και στο 75' ο Γεωργάτος έβγαλε σέντρα ακριβείας ο Λάκης έπιασε καρφωτή κεφαλιά και αύξησε το δείκτη του σκορ σε 4-0. Το 5-0 σημείωσε με πέναλτι Ναλιτζής στο 85' (το πέναλτι είχε κερδίσει ο ίδιος από ανατροπή του Σκαρμούτσου) και το σκορ έκλεισε στο 88' με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Βασίλης Μπορμπόκης (6-0).

Ο Γιώργος Δούρος έδειξε για μία ακόμα φορά ότι δίκαια θεωρείται ένας από τους κορυφαίους Έλληνες διαιτητές. Έκανε ρεσιτάλ διαιτησίας.

ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ: ΟΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑΝ ΜΠΑΛΑ

Εμφύλιος στις εξέδρες

Ο "διαρκής εμφύλιος" πόλεμος στην ΑΕΚ δεν λέει να σταματήσει κάποτε. Οι οργανωμένοι οπαδοί της σκεπαστής επιδόθηκαν και πάλι σε διαμάχη με τους υπόλοιπους οπαδούς της ΑΕΚ που βρίσκονταν στο γήπεδο.

Είπαν πολλά και διάφορα (πάλι) χθες οι οργανωμένοι και οι υπόλοιποι φίλοι της ΑΕΚ έμεναν αμέτοχοι.

Όμως, όταν άρχισαν τα γνωστά άσχημα συνθήματα κατά του Ντούσαν Μπάγιεβιτς όλοι οι άλλοι ξεσηκώθηκαν. Να πάρουμε, όμως, τα πράγματα με τη χρονική σειρά που συνέβησαν.

Οι οπαδοί της σκεπαστής άρχισαν να επευφημούν αρχικά τον Ηλία Ατματσίδη. Στη συνέχεια, προέτρεπαν τον Μάκη Ψωμιάδη να δώσει τα χρήματα που χρωστά στον Βασίλη Τσάρτα, ενώ για αρκετή ώρα αποθέωναν τον διεθνή Ναουσαίο παίκτη. Ούτε όταν αγωνιζόταν στη βασική ενδεκάδα της ομάδας του δεν είχε ακούσει τέτοιες επευφημίες ο Τσάρτας.

Μετά την "τιμητική" του είχε πάλι ο Μάκης Ψωμιάδης. Και τι δεν του είπαν: "Έλα και συ στη σκεπαστή και φέρε τους μπράβους σου μαζί, η ΑΕΚ ανήκει στον λαό της και όχι στον μ……. τον πρόεδρό της, Μάκη του Κόκκαλη τσιράκι" και άλλα πολλά και διάφορα.

Μέχρι το 40' δεν είχαν ασχοληθεί καθόλου με τον Μπάγιεβιτς. Στο λεπτό αυτό άρχισαν τα πρώτα συνθήματα. Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου για δύο λεπτά αποδοκίμαζαν τον προπονητή της ΑΕΚ.

Και φθάσαμε στο 80'. Τότε άρχισαν οι εν χορώ αποδοκιμασίες προς το πρόσωπο του Μπάγιεβιτς με την προτροπή να φύγει από την ΑΕΚ και να πάει στον Ολυμπιακό. Αυτό ήταν. Οι οπαδοί της θύρας 3 και της θύρας 18 άρχισαν να βρίζουν εν χορώ, αυτούς της σκεπαστής: "Βγάλτε έξω τους μ…….., έξω-έξω-έξω, είστε μ………ς" ήταν τα συνθήματα που δονούσαν την ατμόσφαιρα σχεδόν για 10'. Τα εκατέρωθεν συνθήματα δεν σταμάτησαν παρά μόνο όταν ο διαιτητής Δούρος σφύριξε τη λήξη του αγώνα.

Ακόμα και κατά την αποχώρηση των οπαδών τα συνθήματα και από τις δύο πλευρές συνεχίστηκαν με αμείωτο ρυθμό.

ΜΠΑΓΙΕΒΙΤΣ

Πρέπει να ξεχάσουμε γρήγορα το… σκορ

Απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοση της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο του χθεσινού αγώνα παρουσιάστηκε στη συνέντευξη Τύπου ο Ντούσαν Μπάγιεβιτς.

"Το πιο σημαντικό για μας ήταν η νίκη", είπε ο προπονητής της ΑΕΚ και συνέχισε: "Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ήταν πολύ καλή και ήταν αυτή που περιμένω. Μετά το δεύτερο γκολ ο αντίπαλος έπεσε. Τελικά πετύχαμε ένα σκορ που πρέπει να το ξεχάσουμε γρήγορα και να σκεφτόμαστε το επόμενο παιχνίδι μας".

Ο Θόδωρος Πατρώνης τόνισε: "Παλέψαμε όσο μπορούσαμε. Μετά το 2-0 κάναμε κάποια αδικαιολόγητα λάθη και επιτρέψαμε στην ΑΕΚ να πετύχει μεγάλο σκορ. Δυστυχώς, παίξαμε χωρίς κάποιους βασικούς ποδοσφαιριστές μας. Χρειάζεται απαραίτητα να πραγματοποιηθούν κάποιες μεταγραφές".

Ο Βασίλης Μπορμπόκης δήλωσε: "Το ματς αντέχει σε κριτική μόνο στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο εκτός από τα γκολ πιάσαμε και καλό ρυθμό και όλοι μείναμε ευχαριστημένοι από την απόδοσή μας".

Ο Ζόραν Στοΐνοβιτς είπε: "Όταν η ΑΕΚ γύρω στο 60' έβαλε την τρίτη ταχύτητα φάνηκε η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων και δεχθήκαμε ένα βαρύ σκορ".