Εφημερίδα "Τα Νέα"

Ομάδα :: Αθλητική είδηση

( προσπέρασε στο... ρελαντί :: 03-03-2003)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: ΣΕ 21 ΛΕΠΤΑ ΠΕΤΥΧΕ ΔΥΟ ΓΚΟΛ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ ΚΑΙ ΟΛΙΖΑΝΤΕΜΠΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ

Προσπέρασε στο… ρελαντί

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΟΝΤΑΣ

Χωρίς να φορτσάρει (δεν χρειάσθηκε άλλωστε), ο Παναθηναϊκός πέτυχε τη (10η στη σειρά) νίκη εις βάρος της Παναχαϊκής με 2-0, ύστερα από ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, το οποίο παρακολούθησαν περίπου 13.000 φίλοι των «πρασίνων» που αποθέωσαν τον Σέρχιο Μαρκαριάν και τους παίκτες του. Οι «πράσινοι» διατηρήθηκαν έτσι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, προβάλλοντας ως αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου του πρωταθλητή.

Το χθεσινό παιχνίδι στη Λεωφόρο δεν αντέχει σε υψηλή κριτική. Εξελίχθηκε, όπως άλλωστε αναμενόταν, σε παράσταση για έναν ρόλο. Οι «πράσινοι» είχαν την υπεροχή και παρά τις απουσίες πέντε βασικών στελεχών τους έφθασαν εύκολα και δίκαια στη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που μόνο στο τελευταίο 15λεπτο έκανε αισθητή την παρουσία του στο τερέν.

ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ

Ο Παντελής Κωνσταντινίδης μόλις στο πέμπτο λεπτό άνοιξε το σκορ και έδιωξε το άγχος από τους συμπαίκτες του

Ο Σέρχιο Μαρκαριάν δεν είχε χτες στη διάθεσή του τους τιμωρημένους με κίτρινη κάρτα Λυμπερόπουλο, Κόλκα, Φύσσα, Καραγκούνη (ο τελευταίος είναι και τραυματίας και δεν πρόκειται να αγωνισθεί ούτε την άλλη Κυριακή κόντρα στον Πανιώνιο), ενώ αποφάσισε να «ξεκουράσει» και τον Σωτήρη Κυργιάκο.

Με αυτές τις απουσίες, ο Ουρουγουανός τεχνικός έδωσε ευκαιρία σε παίκτες που δεν έχουν πολλές συμμετοχές στα πόδια τους. Άλλοι, όπως ο Λίνκαρ, ο Κωνσταντινίδης και ο Πίτσος προσπάθησαν.

Ο Μιχάλης Κωνσταντίνου, για μία ακόμη φορά και απέναντι σε μία αδύναμη άμυνα, δεν τα κατάφερε, δείχνοντας πως εξακολουθεί να διανύει περίοδο παρατεταμένης άσχημης αγωνιστικής κατάστασης. Ο Κύπριος φορ ήταν μακριά από τις φάσεις, σε κανένα σημείο δεν έκανε αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη περιοχή, ενώ, στην προσπάθειά του να φανεί στο παιχνίδι, έκανε πολλά άσκοπα φάουλ.

Με το γκολ του Παντελή Κωνσταντινίδη μόλις στο 5ο λεπτό, οι «πράσινοι» αποτίναξαν το άγχος, ενώ μετά το 2-0 από τον Ολιζαντέμπε (από υπέροχη σέντρα του Μικάελσεν) στο 21ο λεπτό, έβαλαν τις μηχανές στο ρελαντί.

Οι Πατρινοί, με τον Δημήτρη Γκένα να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο τους (ο 4ος προπονητής της ομάδας αυτήν τη χρονιά, μετά τους Γκουερίνι, Αρμόδωρο και Θ. Πατρώνη) πρόσεξαν αρκετά την άμυνά τους και με ατομικές προσπάθειες και σέντρες προσπαθούσαν να φέρουν σε δύσκολη θέση τους γηπεδούχους, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Ο Αντώνης Νικοπολίδης ήταν θεατής σε όλη τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου και, αν δεν υπήρχαν και δύο-τρία ελεύθερα χτυπήματα, τότε θα είχε… παγώσει.

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΔΥΝΑΜΕΩΝ

Ο Εμάνουελ Ολιζαντέμπε σημειώνει το δεύτερο γκολ και σφραγίζει τη νίκη του ΠΑΟ

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Παναθηναϊκού έκαναν οικονομία δυνάμεων. Αφού ούτε σαν τρελό όνειρο δεν μπορούσε να προβάλει το να χάσουν βαθμό ή βαθμούς από τους Πατρινούς.

Οι αντίπαλοί τους οργανώθηκαν στην άμυνα και οι «πράσινοι» προσπαθούσαν, αλλάζοντας πολλές φορές την μπάλα, να φθάσουν με αξιώσεις στην εστία του Μπαλτιμά, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Ο Σέρχιο Μαρκαριάν θέλησε να ξεκουράσει και τους Σεϊταρίδη (κακός στο χτεσινό ματς) και Ολιζαντέμπε, βάζοντας στη θέση τους τον Σάριτς και τον Βαζέχα αντίστοιχα στο 63', ενώ στο 70' έδωσε την ευκαιρία και στον Ξενοφώντα Γήττα, αποσύροντας τον Έρικ Λίνκαρ.

Η Παναχαϊκή είχε δύο καλές στιγμές στην επανάληψη. Στο 77', όταν σε ωραίο σουτ του Σκαρμούτσου ο Νικοπολίδης έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ και δύο λεπτά αργότερα, όταν σε σουτ φάουλ του Βούκσεβιτς ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού έδιωξε με τις άκρες των δαχτύλων του την μπάλα, αυτή χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια οι αμυντικοί του Παναθηναϊκού απομάκρυναν.

Το παιχνίδι «έκλεισε» με τον Μπασινά να βρίσκεται σε θέση γκολ στο 87' μέσα στην περιοχή της Παναχαϊκής, όμως στο σουτ που έκανε ο Μπαλτιμάς έδιωξε ενστικτωδώς την μπάλα.

ΚΟΥΡΑΣΗ

Σε γενικές γραμμές, ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που ζητούσε από το χθεσινό παιχνίδι: τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Οι «πράσινοι» αγωνίσθηκαν όσο έπρεπε για να πετύχουν τον στόχο τους και δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητο ότι από τους παίκτες που αγωνίσθηκαν, αρκετοί είχαν παίξει και την Πέμπτη κόντρα στην Άντερλεχτ. Επομένως, η κούραση ήταν ένας φυσιολογικός - ανασταλτικός - παράγοντας στην απόδοσή τους.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται μέσα σ' όλους τους στόχους του. Πρωτάθλημα, κύπελλο και κύπελλο ΟΥΕΦΑ. Οι οπαδοί του ζήτησαν χτες το «ευρωπαϊκό», παίκτες και τεχνική ηγεσία φαίνεται να πιστεύουν πως είναι στόχος που μπορεί να επιτευχθεί ο αποκλεισμός της Πόρτο, εκείνο που απομένει είναι να δούμε αν οι «πράσινοι» μπορούν να κρατήσουν τρία… καρπούζια στην ίδια μασχάλη. Αρχής γενομένης από το ματς της Τετάρτης κόντρα στο Αιγάλεω για το κύπελλο, που αποτελεί ρεβάνς της νίκης της ομάδας του Σίτι με 1-0 στη Λεωφόρο.

ΜΙΚΑΕΛΣΕΝ

Μία «τίγρη» στη μηχανή του ΠΑΟ

Ο Γιαν Μίκαελσεν ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού στο ματς με την Παναχαϊκή

Η αγωνιστική του παρουσία δεν είναι αυτή που ξεσηκώνει την εξέδρα, που αναγκάζει τον κόσμο να ξεσπάσει σε χειροκροτήματα ή επιφωνήματα αποθέωσης. Όμως, ο Γιαν Μίκαελσεν είναι ένας πολύτιμος παίκτης, εξαιρετικό εργαλείο για κάθε προπονητή.

Ο Δανός ήταν χθες - μακράν - ο κορυφαίος παίκτης των «πρασίνων». Παρών σε όλες τις γραμμές, ο μόνος που μπορούσε να δώσει την μπάλα με αξιώσεις σε συμπαίκτη του, είτε αυτός ήταν δίπλα του είτε αρκετά μέτρα μακριά του. Δημιουργός του δεύτερου γκολ (με ωραία σέντρα στον Ολιζαντέμπε), πάλεψε με πάθος και δύναμη από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό.

Παίκτης με προσωπικότητα και αγωνιστική παιδεία ο Δανός χαφ ήταν ένας από τους δύο-τρεις ποδοσφαιριστές των υποψήφιων πρωταθλητών που δεν πήραν το παιχνίδι κόντρα στην Παναχαϊκή αψήφιστα. Έδωσε και την τελευταία ικμάδα των δυνάμεών του και αν οι συμπαίκτες του είχαν περισσότερο κέφι και τον «έβλεπαν» - ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος όταν πολλές φορές βρέθηκε μόνος από τη δεξιά πλευρά, αλλά η μπάλα ποτέ δεν έφθανε σε αυτόν -, τότε ίσως η εξέλιξη του ματς να ήταν διαφορετική και φυσικά το σκορ μεγαλύτερο.

Ο Γιαν Μίκαελσεν είναι ένα πρότυπο επαγγελματία ποδοσφαιριστή εντός και εκτός αγωνιστικών χώρων. Φιλικός με τους οπαδούς των «πρασίνων», πάντα στην διάθεση των δημοσιογράφων, ξέρει καλά τη δουλειά του και προσπαθεί να την κάνει όσο καλύτερα μπορεί.

Καλό θα είναι, λοιπόν, οι απανταχού βεντέτες του ελληνικού ποδοσφαίρου να βλέπουν και να μαθαίνουν από συναδέλφους τους που τιμούν και κοσμούν το άθλημα.

ΜΑΡΚΑΡΙΑΝ

Με ρεζέρβες στο Αιγάλεω

Ο Σέρχιο Μαρκαριάν προτίθεται να ξεκουράσει τους βασικούς στο ματς με το Αιγάλεω για το Κύπελλο

«Στο ματς με το Αιγάλεω δεν θα παίξει η βασική ομάδα. Υπάρχουν παίκτες με ποιότητα που μπορούν να πάρουν την πρόκριση».

Η εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Παναχαϊκής ήταν επόμενο να στρέψει το ενδιαφέρον στο παιχνίδι της Τετάρτης για το Κύπελλο με το Αιγάλεω εκτός έδρας. Και η παραπάνω δήλωση του Σέρχιο Μαρκαριάν αφήνει ίσως να εννοηθεί πως το τρόπαιο του Κυπέλλου μάλλον δεν βρίσκεται στις άμεσες προτεραιότητες των «πρασίνων», με το πρωτάθλημα (οι «πράσινοι» έχουν δύσκολη αποστολή την Κυριακή στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον Πανιώνιο) και τη διάκριση στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ να βρίσκονται σε πρώτη μοίρα.

Ο Δημήτρης Γκένας, τεχνικός της Παναχαϊκής, απαντώντας στο ερώτημα αν θεωρεί πως ο Παναθηναϊκός μπορεί να κατακτήσει το πρωτάθλημα, απάντησε ότι: «Βάσει της μέχρι τώρα πορείας ο ΠΑΟ έχει τον πρώτο λόγο για το πρωτάθλημα και μόνο αν κάνει λάθη θα το χάσει».

«Ήθελα τους βαθμούς της νίκης, όπως επίσης ήθελα να ξεκουράσουμε παίκτες και να δώσουμε ευκαιρία σε ορισμένους που έχουν ελάχιστο χρόνο συμμετοχής, γιατί η συνέχεια είναι δύσκολη. Στο πρώτο ημίχρονο ζητήσαμε γρήγορα το γκολ, για να είμαστε ήρεμοι στη συνέχεια. Στην επανάληψη χωρίς να έχουμε τόσο καλή απόδοση κοιτάξαμε να κρατήσουμε το αποτέλεσμα και τους παίκτες», τόνισε ο Σέρχιο Μαρκαριάν μετά τη λήξη του αγώνα στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας.

Ο Δημήτρης Γκένας από την πλευρά του επεσήμανε: «Όλοι ξέρετε σε τι κατάσταση είναι η Παναχαϊκή, αλλά αν κάποιος δεν είναι στα αποδυτήρια δεν μπορεί να καταλάβει ότι η πραγματικότητα είναι ακόμη πιο σκληρή. Προσπαθήσαμε να παίξουμε ποδόσφαιρο για την αξιοπρέπεια και την υπερηφάνειά μας, αφού είναι τα μόνα που μας έχουν απομείνει. Έχει σημασία να δούμε τα λάθη μας και να μην τα ξανακάνουμε και ελπίζω στο τέλος της χρονιάς να μπούνε οι βάσεις για τη νέα ομάδα που θα χτιστεί από αρχή και όχι από τη μια ημέρα στην άλλη. Δεχθήκαμε δύο γκολ σε νεκρό χρόνο. Ειδικά στο δεύτερο ήμασταν σε φάση κάνουμε το 1-1».