( οι κιτρινοι επικρατησαν επι της βιλερμπαν 77-67 :: 7/3/2006 22:56:24)

Από τους κορυφαίους του Άρη ο Ουίλκινσον, εδώ αφήνει την μπάλα στο καλάθι της Βιλερμπαν.

ΟΙ ΚΙΤΡΙΝΟΙ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΑΝ ΕΠΙ ΤΗΣ ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ 77-67

Στους "4" ο Άρης

Χωρίς να εντυπωσιάσει ο Άρης ζευγάρωσε χθες τις νίκες του επί της Βιλερμπάν επικρατώντας στο Αλεξάνδρειο με 77-67 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του ULEB Cup.

Του ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΥΡΙΔΗ

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα των "κίτρινων", οι οποίοι προηγήθηκαν γρήγορα με 6-0 χωρίς όμως ανάλογη συνέχεια. Οι Γάλλοι συνήλθαν παρά την καυτή ατμόσφαιρα του Αλεξανδρείου και με ένα σερί 3-12 πήραν το προβάδισμα (9-12 στο 6') που έφτασε μέχρι και τους 6 πόντους (11-16 στο 8') ενώ το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 19-19, κυρίως χάρη σε προσπάθειες του Κόρεϊ Μπρούερ. Δυνατές μονομαχίες περιλάμβανε η δεύτερη περίοδος με τους δυο αντιπάλους να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ. Οι Γάλλοι επιδόθηκαν κυρίως στο περιφερειακό παιχνίδι και με μακρινά σουτ διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα. Ο Άρης όμως, βρήκε τον τρόπο να επανέλθει και με τρίποντο του Ουίλκινσον πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων (37-34).

ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά παίρνοντας και πάλι (όπως και στο πρώτο μέρος ) προβάδισμα 6 πόντων (42-36 στο 22') αλλά για άλλη μια φορά δεν το κράτησαν. Οι παίκτες του Μπερζό έδειξαν πως θα παλέψουν για την έκπληξη παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (47-50 στο 26' και 49-52 28'). Όμως, ένα σερί 7-0 του Άρη έκανε το 56-52 με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 56-54. Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στην τελευταία περίοδο. Ο Άρης πήρε ένα μικρό προβάδισμα (61-56, 33'), οι Γάλλοι επανήλθαν (61-62) αλλά καμιά από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Αυτό μάλλον επηρέασε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι άρχισαν να απογοητεύονται με τον Άρη να κάνει ένα σερί 9-0 στο τέλος και να παίρνει την νίκη με 77-67.

ΑΡΗΣ: Μπρούερ 11 (2), Τειλορ 2, Πάντιους 6, Σιγάλας 3, Κουλ 6, Ασημακόπουλος, Ουίλκινσον 16 (1), Καστλ 12 (1), Χαριτόπουλος 4, Στακ 14 (2), Ορφανός 3 (1).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Ντιουμασί 5 (1), Σι 14 (2), Ρούζιτς 9 (1), Γκέινς 11, Σανγκαρέ, Σέρανιτς 2, Μπρουν 6 (2), Πόλντινγκ 14 (3), Μράζεκ 6 (2).