( οι θρακιωτες ξορκισαν την καταρα της εδρας :: 19/2/2006 21:32:53)

Κινητήριο μοχλός της Ξάνθης σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Μάνσο, μονομαχεί με τον Δήμο.

ΟΙ ΘΡΑΚΙΩΤΕΣ ΞΟΡΚΙΣΑΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΑ ΤΗΣ ΕΔΡΑΣ

Άρωμα Ευρώπης

ΞΑΝΘΗ 1 0 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Μετά από τέσσερις ισοπαλίες, η Ξάνθη αισθάνθηκε πάλι τη χαρά της νίκης μέσα στο γήπεδό της, την οποία αγνοούσε από τις 30 Οκτωβρίου, όταν κέρδισε τη Λάρισα με 1-0

του ΓΙΑΝΝΗ ΤΣΙΛΙΓΓΙΡΙΔΗ

Σκόρερ του χρυσού γκολ των γηπεδούχων ήταν ο 26χρονος Πορτογάλος, Ντελγάδο Φρανσίσκο Ντα Κρουζ Τσικίνιο, ο οποίος έλυσε το πρόβλημα του γκολ, ύστερα από συνδυασμό του Μάνσο με τον Λαμπριάκο. Ο νεοαποκτηθείς επιθετικός της Ξάνθης, μπήκε ως αλλαγή στο 17', όταν έπαθε διάστρεμμα ο Μπάρκογλου και με το γκολ του, κράτησε την ομάδα του σε τροχιά Ευρώπης.

Οι γηπεδούχοι δεν ικανοποίησαν, πάντως, με την απόδοσή τους και θα πρέπει να αισθάνονται τυχεροί, που στο 7' ο Ντοέ σούταρε άουτ από καλή θέση και στο 14', ύστερα από υπόδειξη του βοηθού του, ο Καλόπουλος ακύρωσε ως οφσάιντ γκολ του Τζιμπούρ ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών από τους φιλοξενούμενους.

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ημίχρονο, η Ξάνθη, που είχε την μπάλα στην κατοχή της, δεν μπορούσε να γίνει απειλητική, αφού ο Ατρόμητος, αμύνθηκε πολύ καλά. Η μοναδική φορά, που ανησύχησε ο Μιχαηλίδης, ήταν στο 19' όταν ένα σουτ του Παπαδημητρίου, έφυγε άουτ. Στο δεύτερο μέρος, ο Ατρόμητος ήταν πιο απειλητικός. Στο 58' ο Πιζανόφσκι είπε "όχι" στον Κορακάκη, ενώ στο 60' ο Ντοέ αστόχησε με κεφαλιά. Την Ξάνθη λύτρωσε ο Ντελγάδο στο 67', ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Καζάκης έχασε μια καλή ευκαιρία για να τελειώσει πρόωρα το παιχνίδι. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, ο Ατρόμητος προσπάθησε να πιέσει και να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Πιζανόφσκι.

ΞΑΝΘΗ: Πιζανόφσκι, Μαχράτζε, Άντζας, Τοροσίδης, Παπαδημητρίου, Ζουέλα, Ρίκκα, Κιντάνα (56' Καζάκης), Μπάρκογλου (17' Ντελγκάδο, 87' Μπαϊκαρά), Μάνσο, Λαμπριάκος.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μιχαηλίδης, Παππάς (81' Ηλιόπουλος), Ντάγκας, Γεωργίου, Κορακάκης (59' Ραγκουέλ), Δήμος, Καραδήμος, Κατεμής, Μερίνο, Ντόε (66' Ζαχαρόπουλος), Τζιμπούρ.