Βρες
Εμφάνιση

Αθλητικά :: Αθλητική είδηση

( ο αρης νικησε τη βιλερμπαν 67-60 στο "αστρομπαλ" :: 28/2/2006 22:58:44)

Πολύ κοντά σε μάι θέση στα ημιτελικά βρίσκεται ο Άρης μετά τη νίκη του στη Λιόν.

Ο ΑΡΗΣ ΝΙΚΗΣΕ ΤΗ ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ 67-60 ΣΤΟ "ΑΣΤΡΟΜΠΑΛ"

Εκανε το πρώτο βήμα

Αγκαλιά με την πρόκριση στα ημιτελικά του ULEB Cup βρίσκεται ο Άρης, που πέτυχε μεγάλη νίκη (60-67) χθες στο "Αστρομπάλ" επί της Βιλερμπάν έχοντας στις τάξεις του έναν εξαιρετικό Γιώργο Σιγάλα. Με τον Κουλ να σημειώνει τους επτά πρώτους πόντους, ο Άρης πήρε τα προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα (4-7) και το διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-21). Οι Γάλλοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του Αντρέα Ματζόν στην αρχή της δεύτερης περιόδου και μ' ένα σερί 10-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 29-23. Ο Σιγάλας αλλά και ο Μπρούερ έδωσαν τις λύσεις που ήθελε ο Άρης με αποτέλεσμα να μειώσει στον πόντο με τη λήξη του ημιχρόνου (38-37). Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο με καμία από τις δυο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Οι "κίτρινοι" ήταν αποφασιστικοί στο τελευταίο δεκάλεπτο, έπαιξαν εκπληκτική άμυνα και μ' ένα σερί 7-0 στα τελευταία τρία λεπτά πήραν τη μεγάλη νίκη που τους φέρνει μια ανάσα από τους "τέσσερις".

Δεκάλεπτα: 19-21, 38-37, 51-51, 60-67.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Σέρανιτς 6, Γκέινς 14, Σανγκαρέ 5, Πόλντινγκ 9 (2), Μράζεκ 3 (1), Σι 6, Ντιουμασί 5 (1), Ρούζιτς 9 (1), Μπρουν 3 (1).

ΑΡΗΣ: Κασλ 10, Στακ 10, Μπρούερ 14, Ουίλκινσον 4, Σιγάλας 17 (3), Πάντιους 2, Χαριτόπουλος, Κουλ 7, Ορφανός, Τέιλορ 1, Πέτροβιτς 2.

ΣΕ ΑΛΛΑ παιχνίδια που έγιναν χθες σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Ερυθρός Αστέρας-Ντιναμό Μόσχας 86-87 (Παπαδόπουλος 17 π., Φώτσης 5 π.), Χέμοφαρμ-Ρέτζιο Εμίλια 88-72 (απ' αυτό το ζευγάρι θα προκύψει ο αντίπαλος του Άρη στα ημιτελικά).