Αναζήτηση

Βρες
Εμφάνιση

Αθλητικά :: Αθλητική είδηση

( χαντμπολ: με ψυχη και παθος η εθνικη νικησε την ολλανδια με 23-20 :: 15/1/2006 21:40:29)

Ηγέτης της Εθνικής ήταν για μια ακόμη φορά ο Αλέξης Αλβανός, που πέτυχε τέσσερα γκολ.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: ΜΕ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΠΑΘΟΣ Η ΕΘΝΙΚΗ ΝΙΚΗΣΕ ΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΜΕ 23-20

Αλμα πρόκρισης

Του ΗΛΙΑ ΤΑΤΑΛΑ

Σε ένα γήπεδο - καμίνι, που ξεχείλιζε από κόσμο, η Εθνική ομάδα νίκησε την Ολλανδία με 23-20 και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στα μπαράζ, που οδηγούν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2007.

Το κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας αποδείχθηκε πολύ μικρό για να χωρέσει τους φίλους της Εθνικής. Χίλιοι τυχεροί κατάφεραν να πάρουν θέση στην κερκίδα, ενώ ακόμη τριακόσια άτομα στοιβάχτηκαν πίσω από τις εστίες και στο κυλικείο του γηπέδου, δείγμα ότι το ελληνικό χάντμπολ δικαιούται πλέον την είσοδό του σε μεγαλύτερα γήπεδα. ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΧΩΡΟ οι διεθνείς καρδιοχτύπησαν, καθώς οι Ολλανδοί παρουσιάστηκαν και πάλι πολύ δυνατοί, με την άμυνα ζώνης 6-0 να εγκλωβίζει επιθετικά τους Έλληνες παίκτες. Επιθετικά λάθη τακτικής του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος συνετέλεσαν ώστε το πρώτο ημίχρονο να βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 13-13.

ΟΙ ΔΙΕΘΝΕΙΣ μπήκαν… τσατισμένοι στα αποδυτήρια. Εκεί ο Γκόραν Πέρκοβατς τους συνέστησε να ηρεμήσουν και να προσέξουν την άμυνα. Έτσι και έγινε. Στα πρώτα είκοσι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι Ολλανδοί πέτυχαν μόλις τέσσερα γκολ και η Εθνική έφτασε να προηγείται με 20-16. Ένα λεπτό πριν από το φινάλε, ο Γιώργος Χαλκίδης πέτυχε το τελικό 23-20, χάρισε τη "χρυσή" διαφορά των τριών γκολ στην Εθνική και όλοι οι παίκτες έγιναν ένα κουβάρι με τον κόσμο πανηγυρίζοντας τη νίκη που ισοδυναμεί με μισή πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 3-4, 7-10, 13-13, 19-16, 20-16, 23-20

ΕΛΛΑΣ: (Πέρκοβατς) Τσιλιμπάρης, Καφάτος, Μπαλωμένος 3, Κοκολοδημητράκης 2, Ζιβούλοβιτς 4, Σανίκης 1, Αλβανός 6, Καρυπίδης 4, Ζαρλακούτης 1, Τζιμούρτος, Χατσατουριάν 1, Χαλκίδης 1, Χατζιάρας. ΟΛΛΑΝΔΙΑ: (Ρίτμποργκ) Μπουλτ 1, Γκρούνεφελντ, Χούιζινγκ 5, Όφερκλεεφτ 1, Ρέμερ 1, Ρέιγκερσμπεργκ 3, Σίλντερ 1, Φαν Όλφεν 5, Ντούιν 2, Κόνιτζ 1.

"ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ μου είχαν την καρδιά και το πνεύμα του αγωνιστή. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πιο καθαρό μυαλό και πήραμε την νίκη", σχολίασε ο Γκόραν Πέρκοβατς, ενώ ο Αλέξης Αλβανός τόνισε ότι "παλέψαμε και με τη βοήθεια του κόσμου νικήσαμε". Με αυτή την άποψη συμφώνησαν και ο Σπύρος Μπαλωμένος με τον Γρηγόρη Σανίκη, που έδωσαν τα εύσημα στους φιλάθλους.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στους παίκτες της Εθνικής έδωσε και ο υφυπουργός Αθλητισμού, Γιώργος Ορφανός, που παρακολούθησε με ένταση το παιχνίδι. "Αυτή η ομάδα έχει παρόν και μέλλον" τόνισε και παραδέχθηκε ότι το κλειστό της Μίκρας ήταν μικρό για την Εθνική. "Γι' αυτό το λόγο η Πολιτεία κατασκευάζει το "σπίτι του χάντμπολ" εδώ στη Μίκρα και σε περίπτωση που εκείνο αποδειχθεί μικρό τότε το χάντμπολ θα μπει στα μεγάλα γήπεδα της χώρας για να πανηγυρίσουμε και εκεί επιτυχίες".

Η ΠΡΟΚΡΙΣΗ θα παιχτεί πλέον στον αγώνες με τη Βοσνία. Η Εθνική θέλει ένα καλό αποτέλεσμα την Πέμπτη στο Σεράγεβο, ώστε στη ρεβάνς του Σαββάτου να πάρει τη νίκη στο Κιλκίς και να υπερτερεί στη διαφορά των γκολ μεταξύ των δύο ομάδων, σε περίπτωση ισοβαθμίας. Η βαθμολογία: Βοσνία (126-111) 6, Ελλάς (106-92) 6, Ολλανδία (104-105) 4, Ιταλία (99-127) 0.