( οι κιτρινοι επικρατησαν επι της βιλερμπαν 77-67 :: 7/3/2006 22:56:24)

Από τους κορυφαίους του Άρη ο Ουίλκινσον, εδώ αφήνει την μπάλα στο καλάθι της Βιλερμπαν.

ΟΙ ΚΙΤΡΙΝΟΙ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΑΝ ΕΠΙ ΤΗΣ ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ 77-67

1. Περιγραφή ενός χώρου/κτιρίου

Στους "4" ο Άρης

Στα παρακάτω κείμενα έχουμε (1) την περιγραφή (του εξωτερικού) ενός σπιτιού με σκοπό να παρουσιαστεί η αρχιτεκτονική του δομή και (2) τη λογοτεχνική περιγραφή ενός καφενείου.

Χωρίς να εντυπωσιάσει ο Άρης ζευγάρωσε χθες τις νίκες του επί της Βιλερμπάν επικρατώντας στο Αλεξάνδρειο με 77-67 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του ULEB Cup.

Να συγκρίνετε τα δύο κείμενα και να εντοπίσετε τις διαφορές στο ύφος τους, καθώς και τους λόγους που προκαλούν τις διαφορές αυτές.

Του ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΥΡΙΔΗ

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα των "κίτρινων", οι οποίοι προηγήθηκαν γρήγορα με 6-0 χωρίς όμως ανάλογη συνέχεια. Οι Γάλλοι συνήλθαν παρά την καυτή ατμόσφαιρα του Αλεξανδρείου και με ένα σερί 3-12 πήραν το προβάδισμα (9-12 στο 6') που έφτασε μέχρι και τους 6 πόντους (11-16 στο 8') ενώ το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 19-19, κυρίως χάρη σε προσπάθειες του Κόρεϊ Μπρούερ. Δυνατές μονομαχίες περιλάμβανε η δεύτερη περίοδος με τους δυο αντιπάλους να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ. Οι Γάλλοι επιδόθηκαν κυρίως στο περιφερειακό παιχνίδι και με μακρινά σουτ διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα. Ο Άρης όμως, βρήκε τον τρόπο να επανέλθει και με τρίποντο του Ουίλκινσον πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων (37-34).

ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά παίρνοντας και πάλι (όπως και στο πρώτο μέρος ) προβάδισμα 6 πόντων (42-36 στο 22') αλλά για άλλη μια φορά δεν το κράτησαν. Οι παίκτες του Μπερζό έδειξαν πως θα παλέψουν για την έκπληξη παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (47-50 στο 26' και 49-52 28'). Όμως, ένα σερί 7-0 του Άρη έκανε το 56-52 με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 56-54. Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στην τελευταία περίοδο. Ο Άρης πήρε ένα μικρό προβάδισμα (61-56, 33'), οι Γάλλοι επανήλθαν (61-62) αλλά καμιά από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Αυτό μάλλον επηρέασε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι άρχισαν να απογοητεύονται με τον Άρη να κάνει ένα σερί 9-0 στο τέλος και να παίρνει την νίκη με 77-67.

ΑΡΗΣ: Μπρούερ 11 (2), Τειλορ 2, Πάντιους 6, Σιγάλας 3, Κουλ 6, Ασημακόπουλος, Ουίλκινσον 16 (1), Καστλ 12 (1), Χαριτόπουλος 4, Στακ 14 (2), Ορφανός 3 (1).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Ντιουμασί 5 (1), Σι 14 (2), Ρούζιτς 9 (1), Γκέινς 11, Σανγκαρέ, Σέρανιτς 2, Μπρουν 6 (2), Πόλντινγκ 14 (3), Μράζεκ 6 (2).