( δύο μπαλοθιές σε έξι λεπτά :: 07-01-2003)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟΥ ΛΑΒΩΜΕΝΟΥ ΟΦΗ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΧΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, ΣΤΗ ΛΕΩΦΟΡΟ

Δύο μπαλοθιές σε έξι λεπτά

ΜΑΝΩΛΗΣ ΠΑΝΤΙΝΑΚΗΣ

Ένα ημίχρονο φόρτσαρε ο Παναθηναϊκός στην Κρήτη, βρήκε τον ΟΦΗ αδύναμο να σταματήσει την ορμή του και έφυγε από το Ηράκλειο με τη νίκη (0-2) και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Ήταν μια άνετη, καθαρή και δίκαιη επικράτηση των "πρασίνων" και το σπουδαιότερο, όπως είπε στο τέλος του ματς ο Σέρχιο Μαρκαριάν, ήταν ότι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει "το ματς-κλειδί για το πρωτάθλημα…".

Στην κατάκτηση των τριών βαθμών συνέβαλε τα μέγιστα ο Γιώργος Καραγκούνης (ο καλύτερος και των 22). Το πρώτο γκολ ήταν… δικό του όπως και το δεύτερο που έφερε τη σφραγίδα ενός δεινού σκόρερ.

Ο Παναθηναϊκός στο Ηράκλειο δεν είχε δύσκολη αποστολή, αν και η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν εκρηκτική. Βρήκε έναν ΟΦΗ… λαβωμένο, πολύ μικρό απέναντί του, που πολλές φορές προδόθηκε από τα λάθη του. Ήταν φανερό ότι παρατάσσοντας ένα αμυντικογενές σχήμα επεδίωκε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Γιώργος Καραγκούνης νίκησε δύο φορές τον Μπεκιάι, τη μία με τη βοήθεια του… ΑδάμουΟι Κρητικοί πήραν πνοή μόνο στο δεύτερο μέρος με την είσοδο του ΡόναλντΓκόμεζ, που η παρουσία του δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενουμένων. Ο Κοσταρικανός δεν χρησιμοποιήθηκε εξ αρχής, γιατί "δεν ήταν έτοιμος για ενενήντα λεπτά" όπως ειπώθηκε, όμως για τον ΟΦΗ το κακό είχε γίνει, αφού ο Παναθηναϊκός είχε "καπαρώσει" τη νίκη από το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο και μάλιστα σε διάστημα έξι λεπτών.

Οι προθέσεις και των δύο ομάδων φάνηκαν από την αρχή. Οι "πράσινοι" θα έπρεπε "πάση θυσία" να πάρουν τη νίκη και οι παίκτες του Σκάσνι να κρατήσουν την ισοπαλία, έχοντας αιχμή στην επιθετική γραμμή του Σοάρες (τι να κάνει μόνος του ο Βραζιλιάνος;), ο οποίος είχε περιοριστεί από τον Κυργιάκο.

Οι νικητές ήταν κινητικοί, περισσότερο έξυπνοι και αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Ήταν μακριά από τα ουσιώδη λάθη και κυρίως σοβαροί στο παιχνίδι τους. Είχαν πιο πολλές επιθετικές πρωτοβουλίες.

Στο 24' ο Καραγκούνης πιεζόμενος από τον Κώτσιο, χάρις στην επιμονή του, έγινε κάτοχος της μπάλας γύρισε προς τον Ολιζαντέμπε, πετάχτηκε ο Αδάμος για να διώξει, όμως, την έστειλε στα δίχτυα του Μπεκιάι (αυτογκόλ) 0-1.

Ύστερα από έξι λεπτά, σε νέο αιφνιδιασμό του Παναθηναϊκού, ο Μπασινάς βρήκε δεξιά τον αφύλακτο Καραγκούνη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον Μπεκιάι και πλάσαρε στην κενή εστία (0-2).

Στο 45' κεφαλιά του Κώτσιου αποκρούστηκε στη γραμμή του τέρματος από τον Μπασινά και στο 58' ο Χρυσάφας πλάσαρε άουτ στην κενή εστία του Νικοπολίδη. Ο διαιτητής Μπισογιάννης από τη Θεσσαλονίκη δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο έργο του.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗΣ

Λιοντάρι στη "μάχη της Κρήτης"

Ο Γιώργος Καραγκούνης ήταν ο ηγέτης του Παναθηναϊκού στο ματς με τον ΟΦΗ. Δημιουργούσε, εκτελούσε και μετά φιλούσε τη φανέλα. Αυτή που θα αποχωριστεί πολύ σύντομα…

Τι και αν έχει ξεκαθαρίσει ότι το καλοκαίρι λέει οριστικό "αντίο" στο "Τριφύλλι"; Ο Γιώργος Καραγκούνης ήταν και πάλι ο ηγέτης του Παναθηναϊκού στο Ηράκλειο και μάλιστα με διπλό ρόλο. Δημιουργού και εκτελεστή. Πήρε την ομάδα πάνω του, έτρεξε, πάλεψε και εν τέλει ήταν αυτός που δικαιούται τα εύσημα της "πράσινης" νίκης, όπως άλλωστε και πέρυσι, πετυχαίνοντας το χρυσό γκολ.

Ο Καραγκούνης με απαράμιλλο πάθος και ψυχή απέδειξε ότι αγαπάει και πονάει την ομάδα του, έστω και αν αυτή τον έχει πληγώσει. Σκοράρει και αυτόματα φιλάει τη φανέλα του, ανεβάζοντας την αδρεναλίνη των οπαδών του ΠΑΟ στα ύψη. Το σπουδαιότερο; Απέδειξε ότι παρά το γεγονός ότι έχει ξεκαθαρίσει πως θα αποχωρήσει το καλοκαίρι και θα μπορούσε να είναι περισσότερο "προσεκτικός", είναι πάνω απ' όλα φιλότιμος και λατρεύει την ομάδα του.

Στα τέλη της περασμένης σεζόν ο Καραγκούνης υπέστη ρήξη χιαστών στο παιχνίδι κόντρα στην Μπαρτσελόνα και δεν ήταν λίγοι αυτοί που υποστήριξαν ότι ουδέποτε θα μπορέσει να επιστρέψει στους ρυθμούς που βρισκόταν.

Εκείνος πείσμωσε, δεν το έβαλε κάτω, δούλεψε όλο το καλοκαίρι με το θερμόμετρο να αγγίζει τους 40 βαθμούς Κελσίου και σήμερα βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση! Το στοίχημα που έβαλε με τον εαυτό του το κέρδισε πανηγυρικά. Ας παραδειγματιστούν και κάποιοι άλλοι…

ΜΑΡΚΑΡΙΑΝ

Νίκη-κλειδί για την πόρτα της επιτυχίας

"Ο Παναθηναϊκός, είτε παίζει καλά είτε όχι, παίζει πάντα σοβαρά", τόνισε ο Σέρχιο Μαρκαριάν

Κλειδί για τη συνέχεια του πρωταθλήματος χαρακτήρισε τη νίκη της ομάδας του ο Σέρχιο Μαρκαριάν. Ο προπονητής του Παναθηναϊκού στάθηκε στην πολύ καλή απόδοση της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο, που ήταν αρκετή για να της χαρίσει τη νίκη.

"Κερδίσαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ήταν κλειδί για να φτάσει η ομάδα ακόμη πιο ψηλά και δύσκολο, διότι ο ΟΦΗ είναι μία ομάδα που παλεύει στο Ηράκλειο όλα τα παιχνίδια της. Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Είχαμε πίεση στο μαρκάρισμα και καθαρό μυαλό στην επίθεση. Δεν δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, αλλά αυτές που έπρεπε για να σημειώσουμε τα δύο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ βελτιώθηκε και εμείς προσπαθήσαμε να κρατήσουμε το σκορ. Η παρουσία του Γκόμεζ, μας δημιούργησε πρόβλημα στην άμυνα. Προσπαθήσαμε πολύ στη διακοπή του πρωταθλήματος και την εκμεταλλευτήκαμε έξυπνα. Ξεκουραστήκαμε τρεις ημέρες και δουλέψαμε τις υπόλοιπες για τα παιχνίδια που ακολουθούν. Ο Παναθηναϊκός, είτε παίζει καλά είτε όχι, παίζει πάντα σοβαρά".

Ο ΣΚΑΖΝΙ

Από την άλλη πλευρά, ο τεχνικός του ΟΦΗ, Ζντένεκ Σκάζνι, υποστήριξε: "Είχαμε δύο διαφορετικά ημίχρονα. Δεν κάναμε καλό πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο παίξαμε καλύτερα. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες, αλλά δεν πετύχαμε κάποιο γκολ. Ο Γκόμεζ δεν ήταν έτοιμος να αγωνιστεί για 90 λεπτά. Αν παίξουμε κόντρα στον ΠΑΟΚ, όπως στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό, μπορούμε να ελπίζουμε σε πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου".

Ο Παντελής Κωνσταντινίδης τόνισε: "Παίξαμε με μία ομάδα που έχει δύσκολη έδρα.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε καλή απόδοση, ενώ στο δεύτερο πέσαμε", ενώ τους παίκτες του ΟΦΗ εκπροσώπησε ο Παύλος Αδάμος, ο οποίος υποστήριξε: "Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν απαράδεκτοι, ενώ στο δεύτερο προσπαθήσαμε. Η ζωή συνεχίζεται".