Ομάδα :: Αθλητική είδηση

( στο ίδιο έργο θεατές ηρακλής, ολυμπιακός :: 20-03-2003)

Α1 ΒΟΛΕΪ: ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΔΙΔΥΜΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΦΕΤΙΝΟ ΤΕΛΙΚΟ

Στο ίδιο έργο θεατές Ηρακλής, Ολυμπιακός

Τελικά το γνωστό ζευγάρι των τελευταίων χρόνων θα διεκδικήσει και πάλι τον τίτλο στο βόλεϊ, αφού ο Ηρακλής δεν έπεσε θύμα έκπληξης χθες το απόγευμα στο Κατσάνειο και έφτασε στις δύο νίκες κόντρα στην εφετινή έκπληξη Α.Ε. Νικαίας.

Ο «Γηραιός» επιβλήθηκε με 3-1 (25-18, 23-25, 25-22, 25-18) της αντιπάλου του και σε μία εβδομάδα θα βρεθεί στη Γλυφάδα, κόντρα στον Ολυμπιακό, προκειμένου να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι στην έδρα των Πειραιωτών.

Η ομάδα του Ραούλ Λοθάνο φάνηκε πιο «φρέσκια» και με ηγέτες τους Αντρέι Κράβαρικ και Θοδωρή Μπάεφ δεν πτοήθηκε ακόμα και όταν η Νίκαια ισοφάρισε σε 1-1 σετ, φτάνοντας τελικά στη νίκη - πρόκριση. Για τους φιλοξενούμενους τελείωσε μια μαγική χρονιά, στην οποία κατέκτησαν το κύπελλο και πήραν την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο, νικώντας μάλιστα σχεδόν όλες τις μεγάλες ομάδες (πλην Ολυμπιακού) τουλάχιστον από 1-2 φορές!

Στο μεταξύ ένα ακόμα μεγάλο ντέρμπι θα κρίνει τον 5ο του εφετινού πρωταθλήματος. Ο ΠΑΟΚ παρά το γεγονός πως αιφνιδιάστηκε και έχασε το πρώτο σετ, έφτασε σχετικά άνετα στο 3-1 (14-25, 25-21, 25-13, 27-25) επί της Ε.Α. Πατρών και με 2-1 νίκες πέρασε στην επόμενη φάση και θα διεκδικήσει κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλό του Άρη την 5η θέση στην τελική κατάταξη.

Συγκλονιστικό ματς έγινε στην Κυψέλη, όπου το Ρέθυμο νίκησε 3-2 τον Πανελλήνιο και παρέμεινε στην Α1! Αντίθετα, ο Πανελλήνιος υποβιβάστηκε στην Α2. Τα σετ: 25-23, 26-28, 25-23, 17-25, 16-14.