( ο άρης πήρε το τέταρτο εισιτήριο :: 20-03-2003)

ΚΥΠΕΛΛΟ: ΣΗΜΕΡΑ Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ

Ο Άρης πήρε το τέταρτο εισιτήριο

Μετά την ΑΕΚ, τον ΠΑΟΚ και το Αιγάλεω, χθες ήταν η σειρά του Άρη να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου, η κλήρωση της οποίας θα γίνει σήμερα στην ΕΠΟ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης γνώρισε την ήττα (1-0) από τον Εθνικό Αστέρα στην Καισαριανή, αλλά προκρίθηκε στα ημιτελικά, καθώς στο πρώτο ματς είχε νικήσει με 3-1. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί εύσημα ποιότητας, καθώς το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες ήταν φτωχό. Λίγες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και πολλά φάουλ.

Ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να είναι καλύτερος έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ, με τον Καπάνταη. Στο 32' ο νεαρός επιθετικός με πλασέ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κιούρκου και στο 34' άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι και κατάφεραν να πετύχουν το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 53', με απευθείας χτύπημα φάουλ του Λουκά. Στη συνέχεια, προσπάθησαν για το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν την επικίνδυνη φάση για την εστία του Λαμπάκη.

Προβληματική η διαιτησία του κ. Ταπαντζά από τη Θράκη, ο οποίος έδειξε κίτρινη κάρτα στους Χουζούρη, Μούτα, Λουκά, Καρτάλη, Επαλέ, Καπάνταη και Διγκόζη, ενώ προκάλεσε τα ειρωνικά σχόλια της εξέδρας, όταν έδειξε κόκκινη κάρτα (ως δεύτερη κίτρινη) στον τελευταίο και στη συνέχεια την ανακάλεσε, καθώς διαπίστωσε ότι δεν είχε δεχθεί κίτρινη στο παιχνίδι.

ΕΝΣΤΑΣΗ

Πριν από την έναρξη του αγώνα, ο Εθνικός Αστέρας κατέθεσε ένσταση για την εγκυρότητα του παιχνιδιού, την οποία κοινοποίησε και στην ΕΠΟ, με αφορμή το γεγονός ότι ο Άρης δεν έχει καταθέσει την εγγυητική επιστολή που απαιτεί ο νόμος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Κιούρκος, Χουζούρης (61' Μπερνεάνου), Παπαθανασίου, Λουκά, Αντωνίου, Κολιάκος, Καρτάλης, Μούτας, Κοντόπουλος, Ηπειρώτης (61' Παπαδημητρίου), Γιαννακίδης (77' Τζουγκάνοβιτς).

ΑΡΗΣ: Λαμπάκης, Κατσιαρός, Μπράγκα (62' Σκέντζος), Μορίς, Κολτσίδας, Σελάντερ, Διγκόζης, Κνόπερ, Κούσας (61' Σίμιτς), Επαλέ (71' Πανόπουλος), Καπάνταης.