( νίκησε ο ηρακλής, φωνάζουν και οι δύο :: 17-03-2003)

ΣΤΟ ΚΑΥΤΑΝΤΖΟΓΛΕΙΟ: ΣΤΟΧΟΣ Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Νίκησε ο Ηρακλής, φωνάζουν και οι δύο

ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΕΠΑΝΑΣ

Μια σημαντική νίκη, 3-0, πέτυχε χθες ο Ηρακλής στο γήπεδό του με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα, όμως και από το παιχνίδι αυτό δεν έλειψαν τα παράπονα για τη διαιτησία. Ο Έγκεν Γκέραρντ διαμαρτυρήθηκε μετά το τέλος του αγώνα για τη διαιτησία του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Νίκος Αναστόπουλος διαμαρτυρήθηκε για το πρώτο γκολ που πέτυχε ο Ηρακλής. «Στη φάση του πρώτου γκολ ο διαιτητής ήταν πολύ κοντά, όμως δεν έδειξε αμέσως τη σέντρα. Ο Ηρακλής δεν έχει ανάγκη από τη διαιτησία. Μου φαίνεται όμως ότι θα πάμε και εμείς σε αυτή τη μέθοδο. Θα φωνάζουμε για τη διαιτησία προκειμένου να ευνοηθούμε στο επόμενο παιχνίδι», είπε ο προπονητής των Ιωαννίνων, ενώ ο προπονητής του «Γηραιού», αναφερόμενος στη διαιτησία, είπε: «Η διαιτησία του πρώτου ημιχρόνου ήταν απαράδεκτη. Τώρα αν ήταν το πρώτο γκολ κανονικό ή όχι, δεν μπορώ να κρίνω».

Ο Δρούγας μονομαχεί με τον Χαμαντού για την κατοχή της μπάλας. Ο Ηρακλής πήρε πολύτιμη νίκη από τα Γιάννινα

Οι γηπεδούχοι πήραν μια δίκαιη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που είχε σαφείς στόχους, να κρατήσει ανέπαφη την εστία της. Ο Νίκος Αναστόπουλος είχε παρατάξει και τους έντεκα παίκτες του πίσω από το ημικύκλιο του κέντρου με τον Κυπαρίσση και τον Ντομορό να φεύγουν σε αντεπιθέσεις όταν είχαν την ευκαιρία να το κάνουν. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ηρακλής είχε την εδαφική υπεροχή, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Δύο φορές ο Φονφόκα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Σεϊτάνοφ, αλλά και τα δύο γκολ του ακυρώθηκαν ως οφσάιντ. Αντίθετα, τα Γιάννινα δημιούργησαν δύο κλασικές ευκαιρίες για γκολ, στο 21' με τον Κυπαρίσση και στο 33' με τον Ντομορό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής μπήκε αποφασισμένος. Στο 49' ύστερα από σέντρα του Δρούγα, ο Καπετάνος έπιασε την κεφαλιά, την οποία απέκρουσε ο Σεϊτάνοφ και στην επαναφορά ο Φονφόκα έσπρωξε την μπάλα προς τα δίχτυα την οποία έδιωξε τελικά ο τερματοφύλακας των Ιωαννίνων. Όμως σύμφωνα με την υπόδειξη του επόπτη το έκανε αφού πέρασε η μπάλα τη γραμμή της εστίας. Το 2-0 έγινε στο 61' από τον Μιλόγιεβιτς, ο οποίος έπιασε το απ' ευθείας σουτ ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Γκώνια, ενώ το τελικό 3-0 έκανε ο Καπετάνος στο 68' ύστερα από σέντρα σουτ του Φονφόκα. Το γκολ αυτό ήταν το πρώτο γκολ που πετυχαίνει ο Καπετάνος στην Α' εθνική κατηγορία.