Ομάδα :: Αθλητική είδηση

( ο τάτσης έδωσε τις λύσεις και τη νίκη στην καλλιθέα :: 17-03-2003)

ΣΤΟ ΕΛ ΠΑΣΟ

Ο Τάτσης έδωσε τις λύσεις και τη νίκη στην Καλλιθέα

Με δύο κεφαλιές του Γιάννη Τάτση η Καλλιθέα σήκωσε… κεφάλι! Και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς, αφού επικράτησε της Παναχαϊκής με 3-1!

Αυτή τη φορά η Καλλιθέα κατάφερε να αξιοποιήσει τον παράγοντα έδρα, αν και χρειάστηκε να ιδρώσει πολύ προκειμένου να φτάσει στον στόχο της. Η Παναχαϊκή έπαιξε χωρίς άγχος, προηγήθηκε στο σκορ και έκανε δύσκολη τη ζωή των παικτών της Καλλιθέας. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν, πάντως, την ψυχραιμία τους και με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, που θα τους βοηθήσουν σημαντικά στην προσπάθειά τους για την παραμονή στην κατηγορία.

Το 13ο λεπτό ήταν άτυχο για την Καλλιθέα. Από φάουλ του Καραμιάν, ο Σκαρμούτσος πήρε την κεφαλιά, ο Στρακόσια απέκρουσε προσωρινά και ο Μορίνι από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 23'. Ο Μπαλτιμάς απέκρουσε το σουτ του Τσιμπλίδη και ο Κυργιάκος, που παρακολούθησε τη φάση, σκόραρε με σουτ (1-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής Μπαλτιμάς πραγματοποίησε σημαντικές αποκρούσεις, αλλά στη δύση του αγώνα νικήθηκε δύο φορές από τον Τάτση.

Στο 80' ο Σαββίδης έκανε το κόρνερ και ο Τάτσης με κεφαλιά πέτυχε το 2-1. Και στο 83' πάλι ο Σαββίδης έκανε, αυτή τη φορά, τη σέντρα-φάουλ και ο Τάτσης με νέα κεφαλιά έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα (3-1).

«ΧΩΡΙΣ ΑΥΡΙΟ»

Δεν παρουσιάστηκε στη συνέντευξη Τύπου - λόγω ίωσης - ο Μπάμπης Τεννές. Ο συνεργάτης του Γιάννης Χατζηράπτης δήλωσε: «Ηταν μία πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας. Για την Καλλιθέα αυτός ο αγώνας ήταν χωρίς αύριο. Το παιχνίδι ξεκίνησε ανάποδα, αφού η Παναχαϊκή προηγήθηκε στο σκορ και αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μας που κατάφεραν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια και στην Παναχαϊκή που πάλεψε και ελπίζω να δείξει τον ίδιο ζήλο και στα επόμενα παιχνίδια της».

Ο τεχνικός της Παναχαϊκής Δημήτρης Γκένας τόνισε: «Ήρθαμε για να παίξουμε ένα παιχνίδι και να αποκτήσουν εμπειρίες τα νέα παιδιά. Έπαιξαν τρεις 18άρηδες και δύο 20άρηδες. Θα δίνουμε τον καλύτερο εαυτό μας σε όλα τα παιχνίδια μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος. Ελπίζω κάποια στιγμή η ομάδα μου να βρει τον δρόμο της».