ΒΟΛΕΪ: Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ

Έκλεισε θέση

ΓΙΩΡΓΟΣ ΡΟΥΣΑΚΗΣ

Ο Καναδός Τζέισον Χαλντέιν ήταν από τους κορυφαίους του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στη Λεωφόρο

Με πιο γερά νεύρα, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 στη Λεωφόρο και έφτασε σε 2-0 νίκες και πρόκριση στον τελικό των πλέϊ οφ Α1 βόλεϊ, όπου θα περιμένει τον τελικό νικητή της αναμέτρησης Ηρακλή - Νικαίας. Ο Άρης, νικώντας 3-1 στην Αλεξανδρούπολη, πέρασε στον τελικό για την 5η θέση και περιμένει τον νικητή ΠΑΟΚ - Ε.Α. Πατρών. Στη μάχη της παραμονής όλα θα κριθούν για Πανελλήνιο - Ρέθυμνο σε τρίτο αγώνα στην Κυψέλη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-3 (25-17, 27-25, 16-25, 23-25, 12-15).

Μονόλογος των γηπεδούχων (με 2.500 θεατές στο πλεύρο τους στη Λεωφόρο) ήταν το ντέρμπι μέχρι το 19-13 του 2ου σετ, αλλά ο φετινός Παναθηναϊκός, ομάδα ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο, κινδύνευσε να ισοφαρισθεί σε 1-1. Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος, ενώ στο 4ο ο αψυχολόγητος Παναθηναϊκός προηγήθηκε 18-16 αλλά δέχθηκε τέσσερις συνεχόμενους πόντους με εύκολο σερβίς.

Στο τάι μπρέικ βοήθησαν τον πιο ψύχραιμο Ολυμπιακό δύο λάθη του α' διαιτητή Καραμπέτσου στο 5-4 («είδε» άουτ άσο του Σιδηρόπουλου) και στο 6-5 (δεν είδε τέσσερις μπαλιές από Ολυμπιακό).

«Μετά την κόντρα στο 2ο σετ πίστεψα ότι θα κερδίζαμε», τόνισε ο Σέρβος προπονητής των νικητών Λιούμπο Τράβιτσα, ενώ ο Ντανιέλε Ρίτσι παραπονέθηκε: «Στα δύο πρώτα σετ παίξαμε βόλεϊ που δεν μπορεί να παίξει ο Ολυμπιακός, αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο ο διαιτητής μάς έκοψε».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λ. Τράβιτσα): ΚΟΥΡΝΕΤΑΣ 3, ΓΚΟΜΕΣ 31 (26/40 επ.- 4 μπ.), ΓΚΙΟΥΡΔΑΣ 13 (61% - 9/20 επ.- 2 μπ.- 2 ασ.), ΚΟΝΣΤΑΝΤΙΝΟΦ 18 (67% υπ.- 17/33 επ.), ΤΣΑΚΙΡΟΠΟΥΛΟΣ 10 (5/6 επ.- 3 μπ.- 2 ασ.), ΧΑΛΝΤΕΪΝ 12 (8/13 επ.- 4 μπ.), ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ (λίμπερο, 88% υπ.- 7 αμ.), Κυριαζής, Αλεξανδρόπουλος, Ξενάκης.

ΠΑΟ (Ντ. Ρίτσι): Σιδηρόπουλος 5, Αντρέ 12, ΜΟΥΡΕΚ 16 (72% υπ.- 13/23 επ.- 2 ασ.), Κλέμπερ 15 (74% υπ.- 2 ασ.), Χατζηαντωνίου 5 (3/10 επ.), ΠΑΝΤΑΛΕΩΝ 13 (6/9 επ.- 6 μπ.)- ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ (λίμπερο, 77% υπ.- 11 αμ.), Ντονάς 4, Λιβαθηνός, Ιωακειμίδης.

ΝΙΚΑΙΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ 3-2 (25-22, 25-23, 23-25, 18-25, 15-8).

Στο τάι μπρέικ βγήκε όλη η δίψα της γηπεδούχου για νίκη και ισοφάριση σε 1-1 στις νίκες (κορυφαίος της νικήτριας ο Ζελιάσκοφ με 14 πόντους, 9/14 επ.- 2 μπ.- 3 ασ.).

* Τα άλλα ματς: Εθνικός Αλεξ. - Άρης 1-3 (25-27, 25-17, 15-25, 15-25). Ε.Α. - ΠΑΟΚ 3-2 (25-18, 19-25, 25-18, 21-25, 17-15). Ρέθυμνο - Πανελλήνιος 3-1 (25-23, 25-23, 22-25, 25-17).