( μειώθηκε η διαφορά :: 17-03-2003)

Β' ΕΘΝΙΚΗ: ΕΧΑΣΕ ΕΔΑΦΟΣ Η ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ ΣΤΗ ΡΙΖΟΥΠΟΛΗ - ΔΥΣΚΟΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

Μειώθηκε η διαφορά

ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΟΥΒΑΡΑΚΗΣ

Η Χαλκηδόνα «σκόνταψε» στη Ριζούπολη, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Απόλλωνα, αλλά εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας της Β' Εθνικής. Βέβαια μετά το χθεσινό παιχνίδι η διαφορά της Χαλκηδόνας από τη δεύτερη Καλαμαριά μειώθηκε στους τρεις βαθμούς και σίγουρα η συνέχεια του πρωταθλήματος αποκτά ξεχωριστό ενδιαφέρον. Η Καλαμαριά έστω και δύσκολα πήρε τους τρεις βαθμούς, καθώς επιβλήθηκε 1-0 στην έδρα της του Ατρόμητου και διατήρησε τη δεύτερη θέση με έναν βαθμό διαφορά από τον τρίτο Πανηλειακό. Ο τελευταίος δεν συνάντησε δυσκολίες με αντίπαλο τον Φωστήρα, τον οποίο νίκησε με 3-0 και ξέφυγε πέντε βαθμούς από την ομάδα του Ταύρου, η οποία βρίσκεται στην τέταρτη θέση. Για μία ακόμα Κυριακή η Κέρκυρα απογοήτευσε, καθώς γνώρισε την ήττα εκτός έδρας από τον Πανσερραϊκό και έβαλε τέλος στα όποια όνειρα έκανε για διεκδίκηση ενός εισιτηρίου που οδηγεί στην Α' Εθνική. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 23ης αγωνιστικής είχαμε: Ολυμπιακός Β. - Εθνικός Αστέρας 2-3, Κασσάνδρα - Καβάλα 1-0, Αθηναϊκός - Καλαμάτα 0-0 και Παναιγιάλειος - Πατραϊκός 1-0.

ΑΠΟΛΛΩΝ - ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 1-1

Εξαιρετικό παιχνίδι έγινε στη Ριζούπολη, όπου ο Απόλλων μοιράστηκε γκολ, βαθμούς και εντυπώσεις με τη Χαλκηδόνα. Το τελικό 1-1 κρίνεται δίκαιο, καθώς και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να φτάσουν στη νίκη αν αξιοποιούσαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Στις καθυστερήσεις του αγώνα υπήρξαν κάποια νεύρα και μικροσυμπλοκές μεταξύ των παικτών, χωρίς όμως να επεκταθούν, καθώς επικράτησε η νηφαλιότητα. Η δύναμη και το πάθος για τη νίκη ήταν τα χαρακτηριστικά του αγώνα, κάτι που ανάγκασε τον διαιτητή κ. Πάτρα να δείξει συνολικά δέκα κίτρινες κάρτες. Ο Απόλλων προηγήθηκε στο 6' με τον Μπασινά και η Χαλκηδόνα ισοφάρισε στο 37' με τον Κατεμή.

ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-0

Ο Τρούπκος ελέγχει την μπάλα, ενώ από κοντά τον παρακολουθεί ο Αβραμίδης, στο χθεσινό παιχνίδι Καλαμαριά - Ατρόμητος 1-0

Έστω και δύσκολα η Καλαμαριά κατάφερε να κάμψει με 1-0 την αντίσταση του Ατρόμητου και να προσθέσει τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθειά της που κάνει για την άνοδο στην Α' Εθνική, ενώ παράλληλα διατήρησε τη διαφορά του ενός βαθμού από τον τρίτο Πανηλειακό. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά για μία ακόμα φορά το άγχος ήταν αυτό που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην ολοκλήρωση της τελικής προσπάθειας των παικτών της. Από την πλευρά του ο Ατρόμητος είχε πολύ καλή αμυντική λειτουργία, εκτός από τη φάση του 13', όταν δέχθηκε το γκολ από τον Παππά.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ 3-0

Ο Μαρκορά ανάμεσα σε Κωνσταντίνου και Μάρη αδυνατεί να ξεφύγει στο προχθεσινό παιχνίδι Πανηλειακός - Φωστήρας 3-0

Παράσταση για έναν ρόλο το Σάββατο στον Πύργο, όπου ο Πανηλειακός επικράτησε εύκολα 3-0 του Φωστήρα. Οι γηπεδούχοι με την απόδοση τους μετέτρεψαν το ντέρμπι σε περίπατο, καθώς από τα πρώτα λεπτά άσκησαν πίεση στην εστία του Φωστήρα και προηγήθηκαν 1-0 στο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι στο διάστημα αυτό είχαν μόνο μία ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όταν στο 45' ο Καραμάνος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Λιούρδη. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φωστήρας προσπάθησε να αντιδράσει στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά, αλλά όταν δέχθηκε το δεύτερο γκολ, στη συνέχεια περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Να σημειωθεί ότι ο Πανηλειακός έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤ. 2-3

Χωρίς να εντυπωσιάσει, αλλά σαφώς καλύτερος από τον αντίπαλό του, ο Εθνικός Αστέρας πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί του Ολυμπιακού Βόλου. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν νωθροί και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και στο 90' δέχθηκαν το τρίτο γκολ από τους φιλοξενουμένους. Με την ήττα του αυτή, ο Ολυμπιακός Βόλου βρίσκεται σε πολύ δυσχερή θέση και μόνο με θαύμα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΚΕΡΚΥΡΑ 1-0

Νίκη βάλσαμο πέτυχε χθες ο Πανσερραϊκός με 1-0 επί της Κέρκυρας και αύξησε τις ελπίδες του για την παραμονή του στην κατηγορία. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν καλοί κατά διαστήματα, ενώ εκτός από το γκολ που πέτυχαν, έχασαν πέναλτι στο 17', καθώς ο Θεοφάνους απέκρουσε το σουτ του Μουτίδη. Η Κέρκυρα παρουσιάστηκε αδιάφορη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, καθώς οι παίκτες της έδειχναν ότι δεν πιστεύουν πλέον στον στόχο της ανόδου.

ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ - ΚΑΒΑΛΑ 1-0

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η Κασσάνδρα νίκησε με 1-0 την ουραγό Καβάλα. Οι γηπεδούχοι εκτός από το γκολ που πέτυχαν και τις πολλές ευκαιρίες τις οποίες δημιούργησαν, έχασαν και πέναλτι στο 7', όταν ο Ντραγκίσεβιτς ανατράπηκε από τον Κηπουρό. Το πέναλτι χτύπησε ο Κωστής και απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Καβάλας. Οι φιλοξενούμενοι για μία ακόμα φορά πρόσεξαν την αμυντική τους γραμμή και επεδίωξαν με αντεπιθέσεις να πετύχουν κάποιο γκολ, κάτι που δεν κατάφεραν.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ 0-0

Κακό παιχνίδι στον Βύρωνα, όπου ο Αθηναϊκός μοιράστηκε βαθμούς και εντυπώσεις με την Καλαμάτα. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, καθώς οι δύο ομάδες λίγες φορές επισκέφθηκαν τις αντίπαλες εστίες. Ο Αθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο είχε μία καλή ευκαιρία στο 17' με τον Καλύκα (το σουτ έφυγε άουτ), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο την ίδια τύχη είχαν τα σουτ του Τριχιά (85') και Οστρόφσκι (89') για την Καλαμάτα.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ - ΠΑΤΡΑΪΚΟΣ 1-0

Μεγάλη βαθμολογική ανάσα πήρε ο Παναιγιάλειος μετά τη νίκη του με 1-0 επί του Πατραϊκού και πλέον ελπίζει βάσιμα ότι μπορεί να αποφύγει τον υποβιβασμό. Το παιχνίδι ήταν δυνατό και από τις δύο ομάδες με τον Παναιγιάλειο να διατηρεί την εδαφική υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, όπου πέτυχε και το μοναδικό γκολ, το οποίο του χάρισε τους τρεις βαθμούς.

Ο Πατραϊκός αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν κατάφερε να διασπάσει την καλά οργανωμένη αμυντική διάταξη των γηπεδούχων.