( οι ξανθιώτες παρήλασαν με το άρμα του νικητή :: 11-03-2003)

ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ: ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

Οι Ξανθιώτες παρήλασαν με το άρμα του νικητή

ΣΤΑΘΗΣ ΚΕΡΑΜΙΔΑΣ

ΠΑΤΡΑ.

Επέστρεψε στις νίκες η SKODA Ξάνθη, και με δύο γκολ του Θανάση Πρίττα επικράτησε στην Πάτρα της Παναχαϊκής με 2-0.

Με αυτή την επιτυχία οι Ξανθιώτες έδωσαν τέλος σε ένα αρνητικό σερί, ενώ βρήκαν την ευκαιρία να χαμογελάσουν μετά την ολοκληρωτική καταστροφή (από πυρκαγιά) του αθλητικού τους κέντρου που είχαν εγκαινιάσει πρόσφατα.

Όλα κρίθηκαν σε δύο λεπτά. Ο Μπα έβγαζε τις σέντρες και ο Πρίττας έστελνε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κλάεβιτς. Πρώτα στο 15', όταν από τη σέντρα τού Μπα ο Πρίττας έκανε το κοντρόλ και μέσα από τη μικρή περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Παναχαϊκής (0-1). Και στο αμέσως επόμενο λεπτό (16') ο Πρίττας αξιοποίησε τη νέα σέντρα από δεξιά του Μπα και με δυνατό σουτ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής έστειλε και πάλι την μπάλα στα δίχτυα (0-2).

Η Παναχαϊκή δεν είχε το ηθικό να αντιδράσει, ενώ στο 21' ακυρώθηκε - κακώς - γκολ του Γελαδάρη ως οφσάιντ.

Οι Πατρινοί αγνόησαν το παιχνίδι (ασχολήθηκαν προφανώς με το φημισμένο καρναβάλι της πόλης τους) και μόλις 193 φίλαθλοι έκοψαν εισιτήριο για το παιχνίδι του Σαββάτου.

"Πετύχαμε δύο γρήγορα γκολ και αιφνιδιάσαμε τον αντίπαλό μας", είπε ο Νίκος Καραγεωργίου, ενώ ο προπονητής τής Παναχαϊκής Δημήτρης Γκένας τόνισε: "Δυστυχώς ύστερα από ένα ακόμη παιχνίδι έχουμε σκυμμένα τα κεφάλια. Προσπαθούμε να διορθώσουμε κάποια πράγματα, αλλά είναι αργά".