Ομάδα :: Αθλητική είδηση

( κρατούσε δυνάμεις και για τα γιάννινα :: 11-03-2003)

ΑΙΓΑΛΕΩ

Κρατούσε δυνάμεις και για τα Γιάννινα

Είχε δυνάμεις το Αιγάλεω! Και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να φτάσει στη νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1!

Λίγα 24ωρα μετά την πρόκρισή του στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου, το Αιγάλεω έδειξε ότι διέθετε αποθέματα δυνάμεων και πέτυχε νέα νίκη, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι αν και δέχθηκαν πρώτοι γκολ στο 25', είχαν το κουράγιο να πάρουν αυτοί το πάνω χέρι στον αγώνα και μάλιστα, πριν να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Σίγουρα, το δεύτερο γκολ του Αιγάλεω, που προέκυψε στις καθυστερήσεις του πρώτου μισού της αναμέτρησης, έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα.

Στο 10' ο Άγγος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση από τη σέντρα του Βελέντζα, αλλά αστόχησε στην κεφαλιά που επιχείρησε. Κι όποιος δεν βάζει γκολ, το… δέχεται. Σε αντεπίθεση του ΠΑΣ Γιάννινα, ο Ντομορό έφυγε γρήγορα και παρά το γεγονός ότι τον πίεζαν δύο αντίπαλοι αμυντικοί, έκανε το σουτ που δεν κατάφερε να σταματήσει ο Μπίκιτς (0-1).

Το Αιγάλεω, με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, ανέτρεψε τα δεδομένα. Στο 38' ο Χλωρός (από μπαλιά του Σκοπελίτη) με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σεϊτάνοφ (1-1). Και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45'+) από φάουλ του Παπουτσή ο 'Αγγος πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Αλεξόπουλος με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (2-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χατζάρας έκανε σχετικά γρήγορα και τις τρεις αλλαγές του (μέχρι το 61') και το Αιγάλεω θέλησε πρωτίστως να κρατήσει το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι τα κατάφεραν, αφού ο ΠΑΣ Γιάννινα απέναντι σε κλειστή άμυνα δεν είχε τις λύσεις για να φτάσει σε κάτι καλύτερο. Οι παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου είχαν την υπεροχή, αλλά δεν βρήκαν τους κατάλληλους διαδρόμους για να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Μπίκιτς.

ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

"Είχαμε μία δύσκολη εβδομάδα", είπε ο προπονητής του Αιγάλεω Γιώργος Χατζάρας και εξήγησε: "Είχαμε δύο στόχους και θέλαμε να τους πετύχουμε και τους δύο. Ο πρώτος ήταν η πρόκρισή μας στο Κύπελλο και ο δεύτερος η εξασφάλιση της παραμονής μας στην κατηγορία από νωρίς, ώστε να μας δοθεί η δυνατότητα να δώσουμε χρόνο συμμετοχής και σε άλλα παιδιά. Είναι σημαντικό για εμάς το γεγονός ότι καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι αν και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο αντέξαμε, αν και φάνηκε η κούρασή μας από την προσπάθεια στο Κύπελλο".

*** Ο τεχνικός του ΠΑΣ Γιάννινα Νίκος Αναστόπουλος δήλωσε μετά τον αγώνα: "Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει κάτι παραπάνω από αυτό το παιχνίδι. Κρίμα για την προσπάθειά μας στο δεύτερο ημίχρονο. Μας έμεινε η πίκρα, αλλά ακόμη τίποτα δεν έχει κριθεί. Το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο και εμείς θα συνεχίσουμε την προσπάθεια μέχρι το τέλος".