( εικόνες... καρναβαλιού :: 11-03-2003)

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ: ΑΠΟΒΟΛΕΣ, ΞΥΛΟΔΑΡΜΟΙ, ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΙ ΧΑΟΣ ΑΝΤΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

Εικόνες… καρναβαλιού

ΜΑΝΩΛΗΣ ΣΑΡΙΔΑΚΗΣ

Απ' όλα είχε ο μπαξές προχθές στα Άνω Λιόσια: νίκησε ο Ακράτητος την Προοδευτική με 2-1 (το γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα). Έπεσε ξύλο στη φυσούνα, όταν ο ρέφερι σφύριξε τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Απεβλήθη ο προπονητής τής Προοδευτικής Σούλης Παπαδόπουλος (45') και από την εξέδρα με κινητό τηλέφωνο έδινε εντολές στον πάγκο. Ο Καρράς, ο πρόεδρος της Προοδευτικής, ζήτησε την προστασία της Αστυνομίας. Μπήκαν τα ΜΑΤ στον αγωνιστικό χώρο. "Πούλησε τσαμπουκά" ο τεχνικός του Ακράτητου Ντουμίτρου Ντουμιτρίου, προκαλώντας σύρραξη με τη λήξη του πρώτου μέρους. Και τέλος έγινε χαμός, με εμπρηστικές δηλώσεις, στη συνέντευξη Τύπου!

Στις παρυφές της Πάρνηθας έγινε το… έλα να δεις. Και μιλάμε για "ελληνικό ποδόσφαιρο" κατά το σωτήριον έτος 2003…

Θα αναφέρουμε με λίγες λέξεις τα γκολ (έτσι κι αλλιώς το παιχνίδι δεν βλεπόταν) ώστε να σας ενημερώσουμε για το τι έγινε εκτός αγώνα:

*** Προηγήθηκε ο Ακράτητος με κεφαλιά του Κουτσοκώστα (68') και δύο λεπτά αργότερα (70') ισοφάρισε η Προοδευτική με κεφαλιά του Πουλόπουλου. Το χρυσό γκολ της νίκης για τον Ακράτητο σημείωσε ο Ζιάκας με γυριστό σουτ στις καθυστερήσεις του αγώνα κι αφού η μπάλα ξέφυγε μέσα από τα χέρια του Κόη! Ήταν μια άτυχη στιγμή για τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων, την οποία πλήρωσε ακριβά η ομάδα του.

ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ

Ο διαιτητής Γεωργόπουλος από την Αρκαδία (που έκανε κακή διαιτησία, ανακόπτοντας χωρίς λόγο δύο φορές την Προοδευτική σε ισάριθμα τετ-α-τετ) έγραψε στο φύλλο αγώνα:

"Ο πρόεδρος της Προοδευτικής Γιάννης Καρράς μού είπε: "Δεν έχεις άντερα. Όταν σταματήσεις τη διαιτησία θα πας πολύ ψηλά και θα βρεθείς με πολλά χρήματα". Απέβαλα τον Σούλη Παπαδόπουλο, διότι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και διαμαρτυρήθηκε έντονα".

Ο ΚΑΡΡΑΣ

Ο πρόεδρος της Προοδευτικής Γιάννης Καρράς επισήμανε: "Θα ήθελα να πω πολλά. Θα αρκεστώ να παρατηρήσω ότι το ποδόσφαιρο κάνει άλματα… εις βάθος! Κρίμα για το έγκλημα που έγινε σήμερα (προχθές). Πάλι καλά που χάσαμε μόνο με 2-1".

Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Σούλης Παπαδόπουλος τόνισε: "Ο διαιτητής δεν μας άφησε να μπούμε στην αντίπαλη περιοχή. Το γεγονός ότι ο Ντουμιτρίου δουλεύει στην Ελλάδα είναι απαράδεκτο. Χτύπησε τον Αγγελόπουλο και προκάλεσε σύρραξη στο ημίχρονο. Μας έκανε συνεχώς απρεπείς χειρονομίες. Ντροπή".

*** Από την άλλη ο Ντουμιτρίου δεν εμφανίστηκε στη συνέντευξη Τύπου. Έστειλε τον βοηθό του, τον Αντώνη Κασδοβασίλη, ο οποίος παρατήρησε ότι "η ομάδα του έχει δρόμο μπροστά της".

*** Ως είθισται, ο παρατηρητής τού αγώνα Φιλιππόπουλος δεν… είδε σχεδόν τίποτα! Απλώς σημείωσε ότι παρ' ολίγον να γίνει σύρραξη, τη στιγμή που τα… καντήλια, οι κλωτσιές, τα σπρωξίματα κ.λπ. έπεφταν σαν το χαλάζι.

*** Τέλος, ο Πάντος, παίκτης της Προοδευτικής, δήλωσε: "Γίνονται μαγειρέματα. Εμείς όμως δεν συμμετέχουμε και δεν πρόκειται να μπούμε στο ίδιο καζάνι με τους άλλους".

*** Ηθικόν δίδαγμα; Δεν υπάρχει! Οι παντός είδους αρμόδιοι έτρωγαν χθες λαγάνες και θαλασσινά. Έτσι κι αλλιώς εκλέγονται εκτός Αθηνών, με αυτά που έγιναν στα Άνω Λιόσια θα ασχοληθούν;