( χαλκηδόνας προέλαση :: 11-03-2003)

Β' ΕΘΝΙΚΗ: ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΕΥΚΟΛΑ (3-1) ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΒΟΛΟΥ

Χαλκηδόνας προέλαση

ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΟΥΒΑΡΑΚΗΣ

Η Χαλκηδόνα συνεχίζει την προέλασή της για τη μεγάλη κατηγορία, καθώς επικράτησε εύκολα 3-1 του Ολυμπιακού Βόλου. Στο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας, ο Φωστήρας αναδείχτηκε ισόπαλος 0-0 με την Καλαμαριά, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να διατηρεί τη δεύτερη θέση στον βαθμολογικό πίνακα. Στην τρίτη θέση με έναν βαθμό λιγότερο βρίσκεται πλέον μόνος του ο Πανηλειακός, που λύγισε με 2-1 την αντίσταση του Παναιγιαλείου. Η μεγάλη έκπληξη της 22ης αγωνιστικής έγινε στην Κέρκυρα, όπου η ουραγός Καβάλα επικράτησε 3-1 της τοπικής ομάδας. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα: Ατρόμητος - Πανσερραϊκός 1-0, Εθνικός Αστέρας - Κασσάνδρα 4-1, Πατραϊκός - Αθηναϊκός 2-0 και Καλαμάτα - Απόλλων 0-0.

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. 3-1

Παράσταση για έναν ρόλο στο γήπεδο της Νίκαιας, όπου η Χαλκηδόνα δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί με 3-1 του Ολυμπιακού Βόλου. Η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Β' Εθνικής στο πρώτο δεκάλεπτο προηγείτο με 2-0, ενώ στη συνέχεια μείωσε τον ρυθμό της, με αποτέλεσμα σε μια αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν σε 2-1. Όμως, οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν και πάλι, με συνέπεια να πετύχουν και τρίτο γκολ. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, με τη Χαλκηδόνα να χάνει πολλές ευκαιρίες, αλλά το σκορ να παραμένει όπως διαμορφώθηκε στο πρώτο 45λεπτο.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ 0-0

Φωστήρας και Καλαμαριά μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις. Το τελικό 0-0, έτσι όπως διαμορφώθηκε, άφησε μια πίκρα στα χείλη και των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά, πίεσαν και είχαν δοκάρι στο 12' με τον Κωνσταντίνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμαριά παρουσιάστηκε καλύτερη, είχε ευκαιρίες και στο 54' είχε και αυτή δοκάρι με κεφαλιά του Παππά.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 2-1 Χωρίς να ικανοποιήσει με την απόδοσή του, ο Πανηλειακός κατάφερε να νικήσει 2-1 τον μαχητικό Παναιγιάλειο. Το μόνο κέρδος για την ομάδα του Πύργου ήταν οι τρεις πολύτιμοι βαθμοί που τον διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τη δεύτερη Καλαμαριά, οπότε και ελπίζει στην άνοδό του στην Α' Εθνική. Οι γηπεδούχοι, όπως και οι φιλοξενούμενοι, παρουσιάστηκαν με πολλές ελλείψεις βασικών τους παικτών, κάτι που φάνηκε στη διάρκεια του αγώνα, του οποίου το επίπεδο δεν ξεπέρασε τη μετριότητα. ΚΕΡΚΥΡΑ - ΚΑΒΑΛΑ 1-3

Η Κέρκυρα πλήρωσε ακριβά την υπεροψία της, καθώς γνώρισε την ήττα με 3-1 από την ουραγό Καβάλα. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ασύνδετοι και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν στο σκορ, δεν έπεισαν ότι μπορούσαν να κατακτήσουν τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι, με πολλούς νέους παίκτες στη σύνθεσή τους, έπαιξαν ελεύθερα και πήραν δίκαια τους τρεις βαθμούς. Μετά το τέλος του αγώνα, οι οπαδοί της Κέρκυρας αποδοκίμασαν έντονα τους παίκτες της ομάδας τους, ενώ χειροκρότησαν τους αντιπάλους.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 1-0

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκεορκίεφ, που είχε περάσει αλλαγή στο παιχνίδι, με κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού Ζαφειρόπουλο και χάρισε τρεις πολύτιμους βαθμούς στον Ατρόμητο. Το τελικό 1-0 κρίνεται δίκαιο, καθώς η ομάδα του Περιστερίου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν με αμυντικούς προσανατολισμούς και με στόχο τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ 0-0

Κακό ποδόσφαιρο στην Καλαμάτα, όπου η τοπική ομάδα μοιράστηκε βαθμούς και εντυπώσεις με τον Απόλλωνα. Πάντως, η "Ελαφρά Ταξιαρχία" διαμαρτύρεται για την ακύρωση ενός τέρματος που πέτυχε στο 85' ο Γκεοργκίεφ, καθώς ο διαιτητής καταλόγισε φάουλ. Πάντως, οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή, χωρίς να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Βενιαμίν.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤ. - ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ 4-1

Εναέρια μονομαχία με νικητή τον Αντωνίου του Εθνικού Αστέρα

Τα δύο γρήγορα γκολ που πέτυχε στην αρχή του αγώνα ο Γιαννακίδης άνοιξαν τον δρόμο για την τελική επικράτηση του Εθνικού Αστέρα με 4-1 επί της Κασσάνδρας. Οι φιλοξενούμενοι μετά το 2-0 έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα, με την αμυντική τους γραμμή να υποπίπτει εύκολα στο λάθος. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν το άγχος τους και έφτασαν δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών. Μετά το τέλος του αγώνα παραιτήθηκε ο προπονητής της Κασσάνδρας Δανιήλ Παπαδόπουλος.

ΠΑΤΡΑΪΚΟΣ - ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 2-0

Στιγμιότυπο από τον αγώνα του Πατραϊκού με τον Αθηναϊκό

Στον ρυθμό του καρναβαλιού της πόλης, ο Πατραϊκός νίκησε εύκολα 2-0 τον Αθηναϊκό. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έκαναν ό,τι ήθελαν πάνω σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν με πολλά κενά σε όλες τους τις γραμμές και δεν απείλησαν την ομάδα του Πατραϊκού.