( γλυκιά ήττα :: 07-03-2003)

ΣΤΗ ΣΙΕΝΑ: ΚΑΚΟΣ Ο ΠΑΟ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ!

Γλυκιά ήττα

Χάρη στον Ντάριλ Μίντλετον οι πρωταθλητές Ευρώπης έβρισκαν λύσεις στην επίθεση

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να επιστρέψει από την Ιταλία ικανοποιημένος μετά το 82-76 υπέρ της Σιένας και (κυρίως) την εξέλιξη του αγώνα! Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο οποίος πληροφορήθηκε αργά το μεσημέρι ότι δεν μπορεί να υπολογίζει τον Ρόντνεϊ Μπιούφορντ, άντεξε στο… κολασμένο Παλάσπορτ Μανς Σάνα μόνο για ένα ημίχρονο (38-39).

Χάρη στον Ντάριλ Μίντλετον (16 π.) και τον Αντώνη Φώτση (11 π.), οι πρωταθλητές Ευρώπης έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, ενώ στην άμυνα ο Ιμπραήμ Κουτλουάι είχε κατορθώσει να εξουδετερώσει τον Αλφόνσο Φορντ. Μάλιστα ο Αμερικανός στο 12ο λεπτό αντικαταστάθηκε από τον Αταμάν, διότι είχε χρεωθεί με τρίτο φάουλ και έδειχνε εκνευρισμένος.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο παρκέ… αφήνοντας στα αποδυτήρια την αυτοσυγκέντρωσή του. Στο πρώτο τρίλεπτο η Σιένα σημείωσε σερί 10-0, με τον Ζουκάουσκας να συνεχίζει να σκοράρει από τα 6,25 μ. και τον Φορντ ήρεμο πλέον να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι του Παναθηναϊκού. Μετά το 48-39 οι "πράσινοι" κυνηγούσαν συνεχώς στο σκορ τους Ιταλούς, με τους οποίους είχε εξαιρετική απόδοση και ο Μιχάλης Κακιούζης. Η διαφορά έφθασε στους 13 π. στο 32' (69-56) και όλα έδειχναν ότι οι Ιταλοί θα σημείωναν νίκη με εντυπωσιακό σκορ που θα τους πρόσφερε αβαντάζ σε τυχόν ισοβαθμία των δύο ομάδων.

Όμως οι παίκτες του Ομπράντοβιτς εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη των γηπεδούχων στην προσπάθειά τους να παίξουν με το χρονόμετρο και μείωσαν στους έξι πόντους (82-76). Διαφορά που δεν θεωρείται μη αναστρέψιμη για τον αγώνα της 16ης Απριλίου στα Πατήσια στην περίπτωση που οι πρωταθλητές Ευρώπης στην τελευταία αγωνιστική της β' φάσης θα οφείλουν να την καλύψουν για να πάρουν το εισιτήριο για το φάιναλ φορ της Βαρκελώνης.