ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: ΧΤΥΠΗΣΕ ΚΑΙ ΤΗ ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ

Αμυντικός πύραυλος

ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΜΠΙΡΗΣ

Εκπληκτικός ήταν στο δεύτερο ημίχρονο ο Μορίς Έβανς

Ο Ολυμπιακός, με όπλο την πολύ καλή άμυνα, νίκησε τη Βιλερμπάν 69-59 και συνεχίζει με ελπίδες να διεκδικεί την πρώτη θέση του ομίλου, που οδηγεί στο φάιναλ φορ της Βαρκελώνης.

Οι "ερυθρόλευκοι" εμφάνισαν κατά διαστήματα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και έδειξαν χαρακτήρα σε δύσκολα σημεία, όταν η γαλλική ομάδα ήταν απειλητική.

Η απουσία του τραυματία Γκούλιας από τη Βιλερμπάν ήταν σημαντική. Η προσπάθεια του Εβρέ να παίξει στην επίθεση με τον Σμιθ ήταν άκαρπη, αφού ο Χαρίσης εξουδετέρωσε τον Αμερικανό γκαρντ. Θετικό στοιχείο για τον Ολυμπιακό ήταν ο πλουραλισμός στην επίθεση. Ιδιαίτερα, στην τρίτη περίοδο, όταν η Βιλερμπάν μείωσε σε 37-35 (24'), ο Σούμποτιτς είδε πολλούς παίκτες να βοηθούν στην επίθεση. Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στα τελευταία δυόμισι λεπτά της τρίτης περιόδου, όταν οι "ερυθρόλευκοι" με σερί 13-0 προηγήθηκαν 58-39, με όπλο κυρίως το περιφερειακό σουτ (3/3 τρίποντα).

Ο Μορίς Έβανς είχε 1/6 σουτ στο α' μέρος, αλλά στη συνέχεια ήταν ο πρωταγωνιστής (18 π.), ενώ Τόμιτς και Ντε Μιγκέλ πρόσθεσαν άλλη μία θετική εμφάνιση. Ο Σούμποτιτς προσπάθησε να προστατεύσει Μάρκοβιτς και Τζόνσον που αντιμετωπίζουν πρόβλημα τραυματισμού, ενώ το ματς παρακολούθησε και ο Σάβο Ντιγκάνοβιτς, ο οποίος αναμένεται να αγωνιστεί την Κυριακή στο Ηράκλειο.

Ολυμπιακός: Μπουντούρης 2, Χαρίσης 11, Έβανς 18, Μάρκοβιτς, Τόμιτς 13, Τζόνσον 8, Ντε Μιγκέλ 9, Μοράλες, Γιανουζάκος 8, Ματζάνας.

Βιλερμπάν: Τουρέ, Όουενς 5, Σμιθ 2, Μράσεκ 3, Πετρόφ 14, Μάρτσελιτς 5, Τζίφα 16, Χρίκουτ 6, Ευθύμοφ 8.