( τρία μετάλλια στην άγκυρα :: 04-03-2003)

ΠΑΛΗ: ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ

Τρία μετάλλια στην Άγκυρα

ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΜΠΙΡΗΣ

Εντυπωσιακές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες της πάλης στο διεθνές τουρνουά της Άγκυρας. Δύο ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο ήταν ο απολογισμός τους, ενώ τα πήγαν περίφημα οι δύο αθλήτριες (Πουμπουρίδου και Παπαβασιλείου) που άλλαξαν κατηγορία για τις ανάγκες των Ολυμπιακών Αγώνων.

Στην κατηγορία των 60 κιλών στην ελευθέρα ο Μπεσίκ Ασλανασβίλι ηττήθηκε στον τελικό στην παράταση με 3-1 στα σημεία από τον Τούρκο πρωταθλητή Ευρώπης, ενώ πολύ καλά πλασαρίσματα είχαν ο Ιακωβίδης (5ος στα 60 κιλά) και ο Πολυανίδης (6ος στα 74 κιλά).

Στις γυναίκες η παγκόσμια πρωταθλήτρια στα 50 κιλά, Σοφία Πουμπουρίδου, αγωνίστηκε για πρώτη φορά στη νέα της κατηγορία, τα 55 κιλά και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ το χάλκινο πήρε η Κατερίνα Σιάβου στα 72 κιλά. Πολύ καλά πήγε και η Αγόρω Παπαβασιλείου (επίσης εμφανίστηκε σε νέα κατηγορία, αυτή των 63 κιλών) που πήρε την 4η θέση, ενώ ίδιο πλασάρισμα είχε η Μυρσίνη Κολώνη στα 48 κιλά.

Τέλος, 5η κατετάγη η Ζωή Αθανασιάδου στα 55 κιλά.

"Είμαι αρκετά ικανοποιημένη από τις εμφανίσεις των κοριτσιών και ιδιαίτερα της Σοφίας Πουμπουρίδου που ανέβηκε μια κατηγορία βάρους κατά 5 κιλά, αφού στους Ολυμπιακούς δεν υπήρχε η προηγούμενη κατηγορία της" τόνισε η Λία Νικολάου, προπονήτρια της εθνικής ομάδας των γυναικών.