Ομάδα :: Αθλητική είδηση

( νίκες των πρωτοπόρων :: 03-03-2003)

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Νίκες των πρωτοπόρων

Με νίκες προχώρησαν οι πρωτοπόροι στα χθεσινά παιχνίδια της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ' Εθνικής. Ο επικεφαλής της βαθμολογίας Ποσειδών Νέων Πόρων, χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση, επανήλθε στις νίκες, καθώς επικράτησε 2-1 της Νίκης Βόλου και διατήρησε τη διαφορά των έξι βαθμών από τον δεύτερο Λεβαδειακό. Ο τελευταίος πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο γήπεδο του Κερατσινίου με 2-1 επί του Εθνικού, σε ένα παιχνίδι που είχε μεγάλη ένταση, δύναμη και πάθος, ενώ δεν έλειψαν και τα μικροεπεισόδια.

Στην Κρήτη, η Λάρισα άντεξε μόνο ένα ημίχρονο, αφού ο Εργοτέλης στην επανάληψη ανέβασε την απόδοσή του και μετά το 1-1 κατάφερε να βρει δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα και να πάρει τη νίκη με 3-1. Εντυπωσιακός ο Θρασύβουλος, πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί των Τρικάλων και διατηρεί τις λιγοστές ελπίδες του για να βρεθεί και πάλι στις θέσεις που οδηγούν στην άνοδο για τη Β' Εθνική. Παιχνίδι γεμάτο δύναμη και πάθος έγινε στο Μπραχάμι, όπου ο Άγιος Δημήτριος και οι Λύκοι στο τέλος μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις από το στείρο 0-0. Στην Καστοριά η τοπική ομάδα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 επί του Λεωνιδίου, προσθέτοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στη συλλογή της. Μεγάλη μάχη έγινε και στο Μαρκόπουλο, όπου η τοπική ομάδα ύστερα από μεγάλη προσπάθεια επικράτησε 1-0 του Αγροτικού Αστέρα. Τέλος, στα Χανιά η ομώνυμη ομάδα στην καλύτερη φετινή της εμφάνιση συνέτριψε 5-1 τον ουραγό Ναυπακτιακό. Να σημειωθεί ότι την Πέμπτη ο Κιλκισιακός επικράτησε 1-0 του Αγίου Νικολάου και ο Βύζαντας με το ίδιο σκορ του Αχαρναϊκού, στα ματς που είχαν ανοίξει την αυλαία της 26ης αγωνιστικής.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Η βαθμολογία έπειτα από 26 αγώνες: Ποσειδών Ν.Π. 58, Λεβαδειακός 52, Εργοτέλης 49, Νίκη Β. 45, Θρασύβουλος 44, Κιλκισιακός 43, Άγ. Δημήτριος, Λύκοι 41, Λεωνίδιο, Αγροτικός Αστ., Μαρκό 39, Αχαρναϊκός, Καστοριά 36, Βύζας, Χανιά 28, Λάρισα, Εθνικός 23, Άγ. Νικόλαος 21, Τρίκαλα 19, Ναυπακτιακός 8.