( σε πνεύμα... αποκριάτικο :: 03-03-2003)

ΣΤΗ ΝΕΑΠΟΛΗ: Ο ΣΕΝΤΕΡ ΦΟΡ ΝΤΥΘΗΚΕ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ - ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ ΣΤΟ Α' ΜΕΡΟΣ

Σε πνεύμα… αποκριάτικο

ΜΑΝΩΛΗΣ ΣΑΡΙΔΑΚΗΣ

Με τερματοφύλακα τον… σέντερ φορ Μαρκομιχάλη και με δέκα παίκτες, για περισσότερα από είκοσι λεπτά, ο Ιωνικός ήρθε ισόπαλος με την Καλλιθέα (1-1). Σ' ένα παιχνίδι που στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο πνεύμα των… ημερών, σκέτος Καρνάβαλος, δηλαδή, στην επανάληψη έγιναν σχεδόν τα πάντα:

Γύρω στο 70' αποβλήθηκε ο γκολκίπερ του Ιωνικού Κοψαχείλης, γιατί απόκρουσε την μπάλα με τα χέρια έξω από την περιοχή, σε πλασέ του Γκέκα. Ο Γκμοχ, που στο μεταξύ είχε πραγματοποιήσει και τις τρεις αλλαγές, έντυσε τερματοφύλακα τον επιθετικό Μαρκομιχάλη, ο οποίος έκανε και δύο πολύ καλές αποκρούσεις!

Οι φίλαθλοι αποθέωσαν τον «τερματοφύλακα» και ο Ιωνικός παρ' ολίγο να πάρει τη νίκη, όταν (αγωνιζόμενος με δέκα παίκτες) βγήκε μπροστά, κέρδισε φάουλ, αλλά ο Στρακόσα απόκρουσε στο «Γ» της εστίας του τη βολίδα που εξαπέλυσε ο Μακόρ.

Η Καλλιθέα έχασε και αυτή σπουδαίες ευκαιρίες στο β' ημίχρονο σε δυο τετ α τετ των Νταμπρόφσκι (55') και Γκέκα (64'). Και στις δύο περιπτώσεις ο Κοψαχείλης αντέδρασε ψύχραιμα, αλλά λίγα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε στη φάση που προαναφέραμε.

Ο Κοψαχείλης αποχαιρετάει τη μάχη, σε λίγο ένας καθαρόαιμος σέντερ φορ ντυμένος πορτιέρο θα αποθεωθεί

Τα δύο γκολ μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μπάλα είδαμε μόνο στο δεύτερο. Το εκπληκτικό είναι ότι ο Ιωνικός έπαιξε καλύτερα με δέκα παίκτες παρά με ένδεκα!

Η Καλλιθέα, από την πλευρά της, όσο υπήρχε αριθμητική ισορροπία στο παιχνίδι ήταν πιο πειθαρχημένη από τον αντίπαλό της. Όταν όμως αντιμετώπισε δέκα παίκτες, φάνηκε άτολμη, έχασε μαζί με δύο καταπληκτικές ευκαιρίες και την αυτοσυγκέντρωσή της και μάλλον πρέπει να είναι ευχαριστημένη με τον έναν βαθμό.

*** Στο 14', ο Τσιμπλίδης έκανε σέντρα και ο Τάτσης με υποδειγματικό σουτ πλασέ άνοιξε το σκορ (0-1).

*** Στο 32', ο Ετορί εκτέλεσε κόρνερ και ο Οφρυδόπουλος με κεφαλιά ισοφάρισε (1-1).

*** Στο 15', ο Χεριβέλτο σούταρε και η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ, ενώ στο 29' την ίδια τύχη είχε φάουλ του Ετορί. Στο 38' ο Κοψαχείλης έδιωξε σε κόρνερ κεραυνό από φάουλ του Κυριάκου. Ακολούθησαν στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο κλασικές ευκαιρίες της Καλλιθέας με τα τετ α τετ των Νταμπρόφσκι - Γκέκα και η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος με την ισοπαλία.

ΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

ΓΚΜΟΧ: «Στα τελευταία ματς τελειώνουμε συνεχώς τα παιχνίδια με 10 παίκτες. Παίρνω την ευθύνη πάνω μου, διότι πραγματοποίησα νωρίς τις τρεις αλλαγές. Ο Μαρκομιχάλης έκανε ηρωική προσπάθεια. Το παράξενο είναι ότι παίξαμε καλύτερα με δέκα παίκτες».

ΤΕΝΝΕΣ: «Κάνουμε μεγάλη προσπάθεια για να παραμείνουμε στην κατηγορία. Αντιμετωπίσαμε δύσκολο αντίπαλο, αλλά παρ' όλα αυτά δεν με ικανοποιεί ο ένας βαθμός. Όταν ο Ιωνικός παρέμεινε με δέκα παίκτες αντί η ομάδα μου να εκμεταλλευτεί το γεγονός, δεν λειτούργησε σωστά».