( πρίμα ντόνα :: 03-03-2003)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: ΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Πρίμα ντόνα

Ο Καμορανέζι σε μια προσπάθειά του με αντίπαλο τον Κόρντομπα

Ασπρόμαυρη είναι η κορυφή της βαθμολογίας του Καμπιονάτο μετά την επικράτηση της Γιουβέντους με 3-0 επί της Ίντερ. Η «Γηραιά Κυρία» είχε διπλό όφελος, καθώς η Μίλαν υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 3-3 από την Αταλάντα στο Μεάτσα.

Σε προσωπική υπόθεση του Πάβελ Νέντβεντ εξελίχθηκε στο ματς στο Ντέλε Άλπι. Από το μαγικό αριστερό πόδι του Τσέχου προήλθε το πρώτο γκολ (εκτέλεσε φάουλ, αυτογκόλ του Γκιούλι), ενώ το δεύτερο ήταν μία «φωτοβολίδα» από τριάντα μέτρα. Ο Ιταλο-αργεντινός Καμορανέζι απλά τοποθέτησε το τελευταίο καρφί…

Η καλή ημέρα από το πρωί φαίνεται. Και η Μίλαν κατάλαβε πολύ γρήγορα πως θα αντιμετώπιζε μεγάλα προβλήματα από την Αταλάντα.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό (50ό δευτερόλεπτο) ο Πάολο Μαλντίνι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στο ημίωρο, η ομάδα του Μπέργκαμο ήταν, ήδη, μπροστά στο σκορ με 3-0, με δύο ακόμη γκολ του Φάουστο Ροσίνι!

Οι 70.000 οπαδοί των «ροσονέρι» που ήταν στο Μεάτσα δεν πίστευαν σ' αυτά που έβλεπαν και δεν είχαν το κουράγιο ούτε να αποδοκιμάσουν τους παίκτες της ομάδας τους. Ευτυχώς, γι' αυτούς, όπως στο προηγούμενο ματς με τη Λάτσιο, υπήρχε στη Μίλαν ο Φίλιπο Ιντζάγκι. Ο «σούπερ Πίπο» έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης και με δύο προσωπικά γκολ χάρισε ουσιαστικά τον βαθμό της ισοπαλίας στους «ροσονέρι». Ένα ακόμη γκολ πέτυχε ο Δανός Τόμασον, ενώ ο Ριβάλντο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι σε πέναλτι που εκτέλεσε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Ένδεκα αγώνες χωρίς ήττα σε εκτός έδρας παιχνίδια συμπλήρωσε η Λάτσιο μετά την ισοπαλία 2-2, την οποία απέσπασε από την Περούτζια. Η Ρόμα με οδηγό το πνεύμα του Μεστάγια επικράτησε 3-1 της Έμπολι, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ με γκολ του Ντι Νατάλε (11'). Και πάλι ο αρχηγός Φρεντσέσκο Τότι ήταν πρωταγωνιστής για τους «τζιαλορόσι», ενώ το «αεροπλανάκι» Βιτσέντζα Μοντέλα «απογειώθηκε» με δύο γκολ.

Τα αποτελέσματα: Κιέβο - Τορίνο 3-2 (Πελισιέρ 30', Κοζάτο 59', Ντ' Άνα 62' - Σομές 16', Ντονάτι 38'). Μίλαν - Αταλάντα 3-3 (Ιντζάγκι 33', 78', Τόμασον 70' - Μαλντίνι 1' αυτογκόλ, Ροσίνι 29', 30'). Περούτζια - Λάτσιο 2-2 (Ζε Μαρία 12' πέν., Γκρόσο 42' - Κοράντι 15', Νέγκρο 84'). Πιατσέντζα - Κόμο 0-1 (Αμορούζο 6'). Ρετζίνα - Ουντινέζε 3-2 (Μπονατσόλι 3', Ντι Μικέλε 12', Κότσα 65' πέν. - Πίζαρο 10' πέν., Ιακίντα 45'). Ρόμα - Έμπολι 3-1 (Τότι 30', Μοντέλα 49', 68' - Ντι Νατάλε 11'). Μπρέσια - Μπολόνια 0-0. Πάρμα - Μόντενα 1-1 (Αντριάνο 26' - Σκοπόνι 28'). Γιουβέντους - Ίντερ 3-0 (Γκιούλι 4' αυτογκόλ, Νέντβεντ 35', Καμορανέζι 83').