( «πέταξε» βαθμούς :: 03-03-2003)

Β' ΕΘΝΙΚΗ: Η ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ «ΣΚΟΝΤΑΨΕ» ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ - ΜΟΝΗ ΔΕΥΤΕΡΗ Η ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ

«Πέταξε» βαθμούς

ΜΠΑΜΠΗΣ ΚΟΥΒΑΡΑΚΗΣ

Η Χαλκηδόνα μπορεί να «σκόνταψε» στην Καισαριανή, όπου αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τον Εθνικό Αστέρα, αλλά εξακολουθεί να παραμένει στην κορυφαία θέση της βαθμολογίας και να οδηγεί την «κούρσα» του Πρωταθλήματος της Β' Εθνικής. Στη δεύτερη θέση πέρασε μόνη της η Καλαμαριά, που επικράτησε 1-0 του Παναιγιαλείου και ξέφυγε από τον μέχρι χθες συγκάτοικό της Πανηλειακό. Ο τελευταίος γνώρισε την ήττα στον Βύρωνα με 1-0 από τον Αθηναϊκό και τον «έπιασε» στην τρίτη θέση ο Φωστήρας, που νίκησε 1-0 εκτός έδρας τον Πανσερραϊκό. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Κέρκυρα με 2-1 επί της Κασσάνδρας και διατήρησε τις ελπίδες της για τη διεκδίκηση της ανόδου. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής ήταν: Απόλλων - Πατραϊκός 0-0, Καβάλα - Ατρόμητος 1-2 και Ολυμπιακός Β. - Καλαμάτα 1-1.

Ο Αλ Τζάχερ επιχειρεί το σουτ, ενώ ο Μπερνεάνου με προβολή προσπαθεί να διώξει την μπάλα, στο χθεσινό παιχνίδι Εθνικός Αστ. - Χαλκηδόνα 0-0

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤ. - ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 0-0

Εθνικός Αστέρας και Χαλκηδόνα μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησε η δύναμη αλλά δεν υπήρξαν γκολ. Από τα ενενήντα λεπτά του αγώνα, αυτά που άξιζαν πραγματικά ήταν τα δέκα τελευταία. Στο διάστημα αυτό η Χαλκηδόνα προσπάθησε να πιέσει ακόμα περισσότερο τον Εθνικό Αστέρα, με αποτέλεσμα ο τελευταίος να εκμεταλλευτεί τα κενά στην άμυνά της και να χάσει σπουδαίες ευκαιρίες στο 82΄ με τον Καρτάλη και στο 85΄ με τον Κολιάκο. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι έφθασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 84' με τον Κορακάκη που σούταρε άουτ.

ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ - ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 1-0

Ο Δερμιτζόγλου διεκδικεί την μπάλα από δύο παίκτες του Παναιγιαλείου, με τον Δρακόπουλο να βρίσκεται στο έδαφος, στο χθεσινό παιχνίδι Καλαμαριά - Παναιγιάλειος 1-0

Για μία ακόμα φορά το άγχος κυριάρχησε στις προσπάθειες των παικτών της Καλαμαριάς, η οποία επικράτησε 1-0 του Παναιγιαλείου. Οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή, αλλά οι φιλοξενούμενοι με καλά οργανωμένη άμυνα δεν άφηναν διαδρόμους για την εστία τους. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Φίλιο με κεφαλιά πέτυχε το μοναδικό γκολ και χάρισε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-0

Μεγάλη νίκη πέτυχε χθες ο Αθηναϊκός με 1-0 επί του Πανηλειακού, στην προσπάθειά του να αποφύγει τον υποβιβασμό. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Πύργου παρά την υπεροχή της δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε, με κορυφαία στο 61', όταν σουτ του Μαρκορά αποκρούστηκε στη γραμμή από τον Θεοδώρου και στη συνέχεια ο Σπυρόπουλος από καλή θέση σούταρε άουτ.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΦΩΣΤΗΡΑΣ 0-1

Μαγική εικόνα αποτελεί η νίκη του Φωστήρα (0-1) μέσα στις Σέρρες επί του Πανσερραϊκού. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος έχασαν πλήθος ευκαιριών για να πετύχουν γκολ, ενώ οι φιλοξενούμενοι στη μοναδική τους αντεπίθεση πέτυχαν το μοναδικό γκολ που τους χάρισε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός παρουσιάστηκε αγνώριστος, χωρίς δυνάμεις και ρυθμό, ενώ ο Φωστήρας περιορίστηκε σε παθητικό ποδόσφαιρο προκειμένου να κρατήσει την πολύτιμη νίκη.

ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ - ΚΕΡΚΥΡΑ 1-2

Ύστερα από πολύ καιρό η Κέρκυρα γεύθηκε τη χαρά της κατάκτησης των τριών βαθμών σε εκτός έδρας παιχνίδι, καθώς νίκησε 2-1 την Κασσάνδρα. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, αλλά η Κέρκυρα ήταν περισσότερο αποτελεσματική στις αντεπιθέσεις, από τις οποίες προήλθαν τα δύο γκολ που σημείωσε. Πρωταγωνιστής ήταν ο νεαρός Γκόγκας, που πέρασε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε τα δύο γκολ των φιλοξενουμένων.

ΑΠΟΛΛΩΝ - ΠΑΤΡΑΪΚΟΣ 0-0

Κακοποίηση του ποδοσφαίρου στη Ριζούπολη, όπου ο Απόλλων αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Πατραϊκό. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε σοβαρά σχόλια, καθώς οι δύο ομάδες έδειχναν να κάνουν αγγαρεία. Πάντως ικανοποιημένη θα πρέπει να αισθάνεται η ομάδα της Πάτρας, που απέσπασε έναν πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό για την αποφυγή του υποβιβασμού.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. - ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1-1

Μέτριο παιχνίδι στον Βόλο, όπου ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Καλαμάτα. Το αποτέλεσμα αυτό καθιστά πολύ δυσχερή τη θέση των γηπεδούχων, που θα χρειαστεί να καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια για να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Στον αγωνιστικό τομέα, οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή, αλλά η Καλαμάτα με αντεπιθέσεις και καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΚΑΒΑΛΑ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-2

Για μία ακόμα φορά η Καβάλα γνώρισε την ήττα στις καθυστερήσεις του αγώνα, καθώς ο Ατρόμητος κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ και να πάρει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με την Καβάλα καλύτερη στο πρώτο μέρος και τον Ατρόμητο στην επανάληψη. Η εμπειρία των παικτών του Περιστερίου ήταν αυτή πού μέτρησε στο τέλος.