( κέρασε γκολ, μέθυσαν οι οπαδοί :: 24-02-2003)

ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ: ΟΔΗΓΗΣΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ ΣΕ ΘΡΙΑΜΒΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΡΗ ΣΤΟ ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΟΙ "ΠΡΑΣΙΝΟΙ" ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ

Κέρασε γκολ, μέθυσαν οι οπαδοί

ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΕΠΑΝΑΣ

Προσύμφωνο με… τον τίτλο υπέγραψε χθες ο Παναθηναϊκός! Και με πρωταγωνιστή ακόμα μία φορά τον Νίκο Λυμπερόπουλο, το "τριφύλλι" άλωσε και το γήπεδο Χαριλάου (1-3), ξεπερνώντας με επιτυχία ένα ακόμα εμπόδιο. Οι φόβοι του Σέρχιο Μαρκαριάν ότι η ομάδα του θα δυσκολευόταν στη Θεσσαλονίκη από τον Άρη όχι μόνο δεν επιβεβαιώθηκαν, αλλά στον αγωνιστικό χώρο αποδείχθηκε ότι το ματς ήταν ένας υγιεινός περίπατος για τους "πράσινους". Με τον Λύμπε να… κερνάει αλλά και να πίνει, το "τριφύλλι" έφθασε στην άνετη επικράτηση.

Πάντως, η αναμέτρηση σκιάστηκε από τα επεισόδια που πραγματοποιήθηκαν στη διάρκεια του ημιχρόνου και στα πρώτα λεπτά του β' 45λεπτου. Αδικαιολόγητα οι οπαδοί του Άρη άρχισαν να σπάνε καρέκλες και να τις εκσφενδονίζουν στον αγωνιστικό χώρο, όπου οι άνδρες των ΜΑΤ είχαν φτιάξει ανθρώπινο τείχος. Παρά την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών και των ανθρώπων του Άρη, οι χούλιγκαν δεν έλεγαν να σταματήσουν και χρειάστηκαν περίπου είκοσι λεπτά για να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ

Ο Μαλλούς δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Λυμπερόπουλο που πέτυχε δύο γκολ και "σέρβιρε" άλλο ένα στον Ολιζαντέμπε

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό. Μόλις στο 6', ο Λυμπερόπουλος, σε μια φάση την οποία έχει δουλέψει πολλές φορές στην προπόνηση, εκμεταλλεύθηκε εκτέλεση κόρνερ του Καραγκούνη και με συρτό σουτ άνοιξε το σκορ για τους "πράσινους". Οι γηπεδούχοι, επηρεασμένοι από το "σοκ" του γρήγορου τέρματος, δεν έδειξαν ότι έχουν τα φόντα να απειλήσουν. Ο Ντεμπά Νιρέν ήταν εγκλωβισμένος από τον Κυργιάκο, συνεπώς διάδρομοι δεν υπήρχαν για την εστία του Νικοπολίδη. Βέβαια, μην πιστέψετε ότι ο ΠΑΟ ήταν πιο επιθετικός και δραστήριος. Απλώς, οι έμπειροι παίκτες του "τριφυλλιού" γνώριζαν τι ακριβώς έπρεπε να κάνουν ώστε να διατηρήσουν το υπέρ τους σκορ. Ο Ολιζαντέμπε φαινόταν να τα έχει βρει σκούρα με τον Μορίς, ενώ ο Μαλλούς είχε υπό στενή παρακολούθηση τον Λυμπερόπουλο. Με αυτά τα δεδομένα, λογικό ήταν οι στημένες φάσεις να παρουσιάζουν το ενδιαφέρον.

Στο 13' ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε φάουλ που πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 23' ο Λαμπάκης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ φάουλ του Καραγκούνη. Η δύναμη και το πάθος κυριάρχησαν εις βάρος του θεάματος και της ποιότητας. Ο Άρης πίεσε στο τελευταίο πεντάλεπτο και είχε δύο καλές προσπάθειες με τους Μπράγκα (40') και Κατσιαρό (44'), αλλά ο Λυμπερόπουλος στις καθυστερήσεις με εξαιρετική ενέργεια ύστερα από πάσα του Μικάελσεν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και ουσιαστικά έβαλε τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων.

ΕΝΤΑΣΗ

Ο Εμάνουελ Ολιζαντέμπε μονομαχεί με τον Νασίφ Μόρις. Ο άσος του ΠΑΟ ήταν και χθες το "άλτερ έγκο" του Μεσσήνιου σούπερ σταρ

Στην ανάπαυλα, μερίδα οπαδών του Άρη λίγο έλειψε να τινάξει στον αέρα το παιχνίδι, ενώ στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχαν φροντίσει να κάνουν αισθητή την παρουσία τους τραυματίζοντας με κέρμα τον επόπτη Τομαρά με αντικείμενο που εκτόξευσαν. Τελικά, ύστερα από προσπάθειες των ανθρώπων του Άρη και την παρέμβαση του παρατηρητή του αγώνα, οι οργισμένοι οπαδοί ηρέμησαν και ο διαιτητής Σπυρόπουλος με καθυστέρηση 25 λεπτών σφύριξε την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Παρ' όλα αυτά, στο 53' ο αγώνας διεκόπη ξανά όταν ο Σεϊταρίδης "τόλμησε" να παραδώσει στον διαιτητή αντικείμενο που δέχθηκε από τους οπαδούς των γηπεδούχων την ώρα που πήγε να εκτελέσει ένα πλάγιο άουτ. Διακοπή έξι λεπτών, νέος εκνευρισμός, αλλά το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι.

Προφανώς όσα συνέβησαν σε αυτό το διάστημα δεν άγγιξαν τον Λυμπερόπουλο, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο επέστρεψε στα δημιουργικά του καθήκοντα, δίνοντας στο… πιάτο το τρίτο γκολ του Παναθηναϊκού. Ήταν το 64', όταν λίγο μετά τη μεσαία γραμμή απέφυγε όποιον αντίπαλο βρήκε στον δρόμο του και προσέφερε έτοιμο γκολ στον Ολιζαντέμπε που δεν συγχωρεί και με κοντινό σουτ έκανε το 0-3. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν στο 80' το γκολ της τιμής, αλλά ο Νικοπολίδης έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Καπάνταη. Ωστόσο, ο γκολκίπερ του "τριφυλλιού" δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και στο 89', όταν ο Νιρέν Ντεμπά, με κοντινό σουτ, διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Ο διαιτητής Σπυρόπουλος σφύριξε τη λήξη με τη συμπλήρωση του 90ού λεπτού και δεν κράτησε καθυστερήσεις, προφανώς λόγω της έκρυθμης κατάστασης που επικρατούσε στο γήπεδο. Μάλιστα αυτή ήταν και η επιθυμία των ποδοσφαιριστών του Άρη, οι οποίοι νωρίτερα είχαν ζητήσει από τον διαιτητή να μην κρατήσει καθυστερήσεις.

ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΡΤΕΣ

Από τον Παναθηναϊκό κίτρινες κάρτες συμπλήρωσαν και χάνουν το ματς με την Παναχαϊκή στη Λεωφόρο οι Κόλκα, Λυμπερόπουλος, Καραγκούνης (συμπλήρωσε έξι, χάνει και τον Πανιώνιο στη Ν. Σμύρνη).

Εξαιρετική η διαιτησία του κ. Σπυρόπουλου. Ο ρέφερι από τη Φθιώτιδα είναι νέο πρόσωπο στην ελληνική διαιτησία και μέχρι στιγμής, με τις "επιδόσεις" του, δείχνει ότι έχει μια λαμπρή καριέρα μπροστά του.

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ

Ο Καλαματιανός σέρνει τον χορό

Ο Νίκος Λυμπερόπουλος πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του και αποθεώνεται από τους οπαδούς του ΠΑΟ. Και στο Χαριλάου ήταν ο ηγέτης των "πρασίνων"

Νίκος Λυμπερόπουλος, η εγγύηση στην κούρσα του Παναθηναϊκού προς τον τίτλο. Ο 27χρονος άσος έφτασε τα οκτώ γκολ στα τελευταία έξι παιχνίδια πρωταθλήματος, διανύει περίοδο απίστευτης φόρμας γεγονός που ανεβάζει στο κατακόρυφο την ψυχολογία του και κατ' επέκταση την ευστοχία του!

Είναι ο μόνιμος ηγέτης του Παναθηναϊκού στα τελευταία παιχνίδια του, ενώ η σχέση του με τους οπαδούς της ομάδας εξελίσσεται σε… σχέση πάθους με τους τελευταίους να τον αποθεώνουν με κάθε ευκαιρία και να τον παρακαλούν να μείνει στην ομάδα. Ακόμα και αυτοί που αμφισβήτησαν το ταλέντο του στις αρχές της περιόδου παραδέχονται ότι ο Λυμπερόπουλος θέλει περισσότερο από όλους τον εφετινό τίτλο. Και φροντίζει να κάνει ό,τι περνά από το χέρι του για να σπρώξει τον Παναθηναϊκό πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Σε δύο κρίσιμα σημεία του αγώνα στο 6' και στο 45', ο "Λυμπε" βρήκε δίχτυα απελευθερώνοντας τους συμπαίκτες του από το άγχος, φορτώνοντας παράλληλα τους αντιπάλους με νευρικότητα. Μάλιστα, ο διεθνής μεσοεπιθετικός δεν πτοήθηκε από τα όσα συνέβησαν στην ανάπαυλα, όταν μερίδα οπαδών του Άρη λίγο έλειψε να τινάξει στον αέρα το παιχνίδι και αυτή τη φορά σε ρόλο δημιουργού, έδωσε έτοιμο γκολ στον Ολιζαντέμπε.

Αλήθεια, τι περισσότερο πρέπει να κάνει για να κληθεί ο "Λύμπε" από την διοίκηση του Παναθηναϊκού, προκειμένου να συζητήσουν τα περί ανανέωσης του συμβολαίου του; Γιατί όσο η ευστοχία του Μεσσήνιου συνεχίζεται, ανεβαίνει "επικίνδυνα" το κασέ του, καθώς και η λίστα με τους ενδιαφερόμενους συλλόγους…

ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ

Πόλεμος με φωτοβολίδες και σπασμένα καθίσματα

Ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου Χαριλάου έγινε… κίτρινος από τα σπασμένα καθίσματα που πέταξαν οι οπαδοί του Άρη

Πεδίο μάχης θύμιζε σε κάποιες στιγμές του αγώνα το γήπεδο Χαριλάου. Στο ημίχρονο της αναμέτρησης του Άρη με τον Παναθηναϊκό δημιουργήθηκαν επεισόδια ανάμεσα στους οπαδούς των "κιτρίνων" και τις αστυνομικές δυνάμεις.

Αιτία των επεισοδίων αυτών ήταν η αδυναμία των αστυνομικών δυνάμεων να σταματήσουν τους οπαδούς του Παναθηναϊκού να εκτοξεύουν με ειδικό πιστόλι φωτοβολίδες εναντίον των οπαδών του Άρη. Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου τουλάχιστον πέντε τέτοιες φωτοβολίδες εκτοξεύτηκαν από την κερκίδα του Παναθηναϊκού και κάθε φορά που γίνονταν αυτό, οι οπαδοί του Άρη στις κερκίδες ξεσπούσαν σε διαμαρτυρίες εναντίον των αστυνομικών.

Με τη διακοπή του ημιχρόνου η κόντρα ανάμεσα στους οπαδούς του Άρη και τις αστυνομικές δυνάμεις εντάθηκε. Οι οπαδοί της γηπεδούχου ομάδας στη γωνία της θύρας 3 με τη θύρα 6 άρχισαν να σπάζουν τα πλαστικά καθίσματα του γηπέδου και να τα εκτοξεύουν εναντίον των αστυνομικών, ενώ παράλληλα ξήλωσαν το προστατευτικό κιγκλίδωμα που τους χώριζε από τον αγωνιστικό χώρο. Σε λίγα λεπτά μπήκαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο και ακολούθησε μια μάχη με τους αστυνομικούς, η οποία κράτησε περίπου δέκα λεπτά. Οι Δέλλιος και Κολτσίδας, που εκείνη τη στιγμή προθερμαίνονταν, προσπαθούσαν μάταια να πείσουν τους οπαδούς της ομάδας τους να επιστρέψουν στις θέσεις τους.

Σε κάποια στιγμή οι Ντίνος Μπαλής και Σταμάτης Καραμανλής μίλησαν με τους οπαδούς, οι οποίοι τους είπαν ότι αν έφευγαν οι αστυνομικές δυνάμεις μπροστά από τις θύρες τους θα επέστρεφαν στις θέσεις τους προκειμένου να ξεκινήσει το παιχνίδι. Ακολούθησε σύντομη σύσκεψη με την Αστυνομία και στη συνέχεια οι αστυνομικές δυνάμεις απομακρύνθηκαν.

Οι ίδιοι οι οπαδοί του Άρη καθάρισαν τον αγωνιστικό χώρο από τα σπασμένα καθίσματα, επέστρεψαν στις θέσεις τους και το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με περίπου δεκαπέντε λεπτά καθυστέρηση. Στο 52' υπήρξε μια ακόμη διακοπή όταν ο Καραγκούνης, πηγαίνοντας να εκτελέσει ένα πλάγιο, δέχθηκε αντικείμενα από τη θύρα 6, ενώ και στο 73' υπήρξε νέα διακοπή, επειδή ένα πλαστικό κάθισμα χτύπησε στην πλάτη τον Α' βοηθό, χωρίς όμως να τον τραυματίσει.

ΓΚΟΥΜΑΣ

Ευτυχώς είμαστε σώοι

"Εκτός από το παιχνίδι, είχαμε το μυαλό μας μην τυχόν τραυματιστούμε από κάποιο αντικείμενο", δήλωσε ο Γιάννης Γκούμας, σπεύδοντας όμως να ευχαριστήσει τη διοίκηση του Άρη λέγοντας: "Οι συνθήκες δεν ήταν οι καλύτερες δυνατές. Ευχαριστώ όμως τη διοίκηση του Άρη που μας προστάτευσε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ευτυχώς είμαστε σώοι".

Ο Σέρχιο Μαρκαριάν χαρακτήρισε πολύ ακριβούς τους βαθμούς που κέρδισε η ομάδα του: "Κάναμε μεγάλη προσπάθεια για να πάρουμε τους τρεις βαθμούς, οι οποίοι είχαν μεγάλη τιμή. Εκτός από τις κάρτες, είχαμε και έξι παίκτες που είναι τραυματίες. Τώρα σκεφτόμαστε την Άντερλεχτ και μετά θα δούμε και πάλι τους αγώνες του πρωταθλήματος".

Από πλευράς Άρη, στη συνέντευξη Τύπου παρευρέθη ο Νίκος Καρύδας, αφού ο Γιώργος Φοιρός είναι τιμωρημένος. "Τα σημεία που είχε ζητήσει ο Γιώργος Φοιρός να είμαστε προσεκτικοί ήταν αυτά που μας στοίχισαν τα δύο πρώτα γκολ", είπε ο κ. Καρύδας και συνέχισε: "Όταν φτάνεις να κυνηγάς στο σκορ μια ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Εμείς προσπαθήσαμε και το μόνο που πετύχαμε ήταν το γκολ της τιμής".