ΑΕΚ: Η ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΗ ΜΑΛΑΓΑ ΘΑ ΠΑΙΧΤΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Τον πρώτο λόγο

ΘΟΔΩΡΟΣ ΑΚΑΛΕΣΤΟΣ

ΜΑΛΑΓΑ

Ευκαιρίες για γκολ που θα έδινε τη νίκη στην ΑΕΚ έχασε ο Λάκης

Το όνειρο της πρόκρισης κράτησε ζωντανό χθες η ΑΕΚ στην Ισπανία. Και με το 0-0 που απέσπασε μπορεί να αισιοδοξεί ότι την επόμενη Πέμπτη θα είναι αυτή που θα εξασφαλίσει θέση στο ραντεβού στους "8" του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή από τη μονομαχία Χέρτα-Μποαβίστα (3-2 επικράτησαν χθες οι Γερμανοί στην έδρα τους). Μάλαγα και ΑΕΚ κράτησαν και χθες το αήττητο στις (φετινές) ευρωπαϊκές αναμετρήσεις τους. Έξι νίκες και δύο ισοπαλίες έχουν οι Ισπανοί (άρχισαν την ευρωπαϊκή τους περιπέτεια από το Ιντερτότο), δύο νίκες και έξι ισοπαλίες (στο Τσάμπιονς Λιγκ) έχουν στο ενεργητικό τους οι "κιτρινόμαυροι". Ο επαναληπτικός αγώνας στο "Νίκος Γκούμας" θα έχει πάντως σίγουρα νικητή.

ΔΕΝ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕ

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ πατούσε γερά στο γήπεδο και ο Σάκης Χιώτης, που επανεμφανίστηκε κάτω από την "κιτρινόμαυρη" εστία, ελάχιστες φορές ανησύχησε. Ο Ντούσαν Μπάγιεβιτς παρουσίασε και πάλι το αγαπημένο του (αλλά και… "άχαστο" στο Τσάμπιονς Λιγκ) σύστημα 3-6-1. Με λίμπερο τον Ράι και τους Κρέικ και Κωστένογλου να έχουν αναλάβει την επιτήρηση του (ικανότατου) επιθετικού διδύμου της Μάλαγα με τους Ντάριο Σίλβα και Ντέλι Βαλντέζ. Στη μεσαία γραμμή ο Ζαγοράκης είχε την υποστήριξη του Μαλαδένη και στα πλάγια οι Μπορμπόκης και Λάκης κάλυπταν τη δεξιά πλευρά ενώ ο Κασάπης δεχόταν βοήθειες από τον Ναλιτζή στο αριστερό άκρο, αφού ο Γρηγόρης Γεωργάτος είχε μείνει στην Αθήνα.

Η ΑΕΚ είχε το πρώτο σουτ προς την εστία του Κοντρέρας στο 19' από τον Ζαγοράκη, αλλά η μπάλα έφυγε πάντω από το οριζόντιο δοκάρι. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι οι παίκτες του Μπάγιεβιτς δεν κατάφεραν να μπουν στην αντίπαλη περιοχή και απειλούσαν μόνο με (μακρινά) σουτ.

Στο 20' ο Μανού έκλεψε την μπάλα από τον Ράιτ, έβγαλε τη σέντρα αλλά ο Κωστένογλου με υπερένταση πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ προ του Ντέλι Βαλντέζ.

Στο 31' ο Ντέλι Βαλντέζ έβγαλε καταπληκτική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ στον Ντάριο Σίλβα που έκανε το συρτό σουτ χωρίς να βρει τον στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντούσαν Μπάγιεβιτς χρησιμοποίησε τον Βασίλη Τσάρτα στη θέση του Δημήτρη Ναλιτζή αναζητώντας την καλή μπαλιά που θα έβγαζε σε θέση βολής τον Ντέμη Νικολαΐδη και θα έδινε την ευκαιρία στην ΑΕΚ να μπει στην περιοχή της Μάλαγα. Και πραγματικά το (μέχρι τότε) ήσυχο βράδυ του Κοντρέρας έγινε… εφιάλτης.

Στο 53' από γυριστή κεφαλιά του Μαλαδένη ο Μπορμπόκης βγήκε πίσω από την άμυνα, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Μάλαγα. Ο Κοντρέρας νίκησε ξανά και στο 53' όταν ο Λάκης μπήκε μόνος (από μπαλιά του Τσάρτα) έκανε το σουτ αλλά απέτυχε και πάλι.

Χωρίς σοβαρά λάθη η διαιτησία του Κροάτη Ζέλικο Σίριτς. Παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τους Κρέικ, Ντάριο Σίλβα.

ΜΑΛΑΓΑ: Κοντρέρας, Λίτος, Ροτέτα, Ντέλι Βαλντέζ, Ντάριο Σίλβα, Μουσάμπα (82' Κάναμπαλ), Μαρτσέλο Ρομέρο, Μανού, Γκεράρντο, Χοσέμι.

ΑΕΚ: Χιώτης, Μπορμπόκης, Κωστένογλου, Ζαγοράκης, Μαλαδένης, Κρέικ, Νικολαΐδης (82' Ίβιτς), Κασάπης, Ράιτ, Λάκης (90' Κωνσταντινίδης), Ναλιτζής (46' Τσάρτας).

ΜΠΑΓΙΕΒΙΤΣ

Αν έβαζε γκολ ο Λάκης…

"Με την ευκαιρία του Λάκη θα μπορούσαμε να γυρίσουμε νικητές. Η πρόκριση δεν έχει τελειώσει".

Αυτή ήταν άποψη του Ντούσαν Μπάγιεβιτς αμέσως μετά το τέλος του χθεσινού αγώνα της ΑΕΚ με τη Μάλαγα. Ο Σερβοέλληνας τεχνικός δήλωσε ακόμη:

"Είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, αλλά η ΑΕΚ πρέπει να παίζει ακόμη καλύτερα. Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε έτσι όπως έπρεπε να αγωνιστούμε, επειδή δεν είχαμε έναν παίκτη για να μπορέσουμε να κρατήσουμε την μπάλα. Η αλήθεια είναι ότι δώσαμε περισσότερο βάρος στο κέντρο του γηπέδου. Δεν είχαμε κίνηση, δεν είχαμε χώρο για να κάνουμε κάτι παραπάνω".

Ο Ντούσαν Μπάγιεβιτς πρόσθεσε ακόμη: "Το δεύτερο ημίχρονο ήταν για εμάς καλύτερο, και αν και είχαμε πίεση με μακρινές πάσες από τη Μάλαγα, είχαμε και εμείς δύο - τρεις πολύ καλές ευκαιρίες που θα μπορούσαμε να πετύχουμε γκολ. Με την ευκαιρία του Λάκη θα μπορούσαμε να γυρίσουμε από τη Μάλαγα νικητές. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, γιατί πάλεψε ο καθένας μέχρι το τελευταίο λεπτό, αν και είχαμε πολλές απουσίες. Δεν πρέπει να νομίζουμε ότι η πρόκριση έχει τελειώσει. Το παιχνίδι στην Αθήνα δεν θα είναι εύκολο, γιατί ξέρουμε ότι η Μάλαγα θα είναι ακόμη πιο δυνατή στο δεύτερο ματς. Το ένα ημίχρονο τελείωσε και τώρα μας περιμένει άλλο ένα".

*** Ο Ντάριο Σίλβα δεν θα αγωνιστεί στην Αθήνα λόγω καρτών.