( νίκη και στο βέλγιο :: 21-02-2003)

ΜΑΡΚΑΡΙΑΝ: ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΡΙΑΜΒΟ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ

Νίκη και στο Βέλγιο

ΠΑΤΡΟΚΛΟΣ ΠΑΝΑΝΙΔΗΣ

Ο Εμάνουελ Ολιζαντέμπε με δύο ωραία γκολ και μία "ασίστ" άνοιξε τον δρόμο του ΠΑΟ για τα προημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ

Χαμηλούς τόνους κράτησε ο Σέρχιο Μαρκαριάν θεωρώντας πως τίποτα δεν έχει τελειώσει σχετικά με την πρόκριση της ομάδας του στον επόμενο γύρο: "Ήταν μια μεγάλη και καθαρή νίκη. Παίξαμε αποφασισμένοι για να νικήσουμε και τα καταφέραμε αποδίδοντας και καλό ποδόσφαιρο. Τελείωσε μόνο το πρώτο ημίχρονο, αφού μας περιμένει ένα δύσκολο ματς στις Βρυξέλλες. Δεν σημαίνει τίποτα το αποτέλεσμα, θα πάμε στο Βέλγιο για να παλέψουμε για το καλό τόσο του Παναθηναϊκού όσο και του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Τώρα μας περιμένει ένα δύσκολο ματς με τον Άρη και θα προσπαθήσουμε και εκεί για το καλύτερο, αν και δεν έχουμε πολλές ημέρες μπροστά μας για ξεκούραση. Μόνο το μέλλον θα δείξει αν μπορούμε να συνδυάσουμε την κατάκτηση του τίτλου με την καλή ευρωπαϊκή πορεία. Δεν μπορώ να αναφερθώ σε κάποιον παίκτη ατομικά, αφού με ενδιαφέρει το σύνολο. Η Άντερλεχτ διαθέτει πολύ καλή επίθεση και αποτέλεσε έκπληξη για μένα το γεγονός ότι οι Βέλγοι αγωνίστηκαν με διαφορετικό σύστημα. Στο ημίχρονο είπα στους παίκτες μου ότι μας ενδιαφέρει να κρατήσουμε το 1-0 και την καθαρή νίκη. Δεν ήθελα με τίποτα να δεχθούμε γκολ".

ΥΠΟΚΛΙΘΗΚΕ

Στον αντίποδα, ο Ούγκο Μπρος παραδέχθηκε ότι η υπόθεση-πρόκριση τελείωσε για την ομάδα του: "Παίξαμε κόντρα σε μια πολύ δυνατή ομάδα, κάτι που περίμενα. Η επίθεση του Παναθηναϊκού δύσκολα αντιμετωπίζεται. Ελέγξαμε λίγο στην αρχή το ματς, δεχθήκαμε όμως ένα εύκολο τέρμα. Δυστυχώς, στο δεύτερο μέρος δεν μπορούσαμε να αντιδράσουμε και ο Παναθηναϊκός είχε κι άλλες ευκαιρίες να πετύχει γκολ. Το αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά και πιστεύω ότι η υπόθεση πρόκριση έχει τελειώσει για εμάς. Άξιζε στον Παναθηναϊκό να περάσει".

Τέλος, ο Εμάνουελ Ολιζαντέμπε τόνισε ότι η ομάδα του έχει προκριθεί κατά 80%, ενώ ο Γιάννης Γκούμας αναφερόμενος στο πρωτάθλημα, υποστήριξε ότι αν ο Παναθηναϊκός νικήσει στο Χαριλάου, έχει τις περισσότερες πιθανότητες για την κατάκτηση του τίτλου.