( διπλή επιτυχία στο κότμπους :: 26/3/2006 20:32:26)

ΕΝΟΡΓΑΝΗ: ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ Ο ΜΑΡΑΣ, ΧΑΛΚΙΝΟ Ο ΤΣΟΛΑΚΙΔΗΣ

Διπλή επιτυχία στο Κότμπους

Δείγμα των τεράστιων δυνατοτήτων τους έδειξαν οι Έλληνες πρωταθλητές της ενόργανης στο Κότμπους της Γερμανίας, κατακτώντας δύο μετάλλια στο δεύτερο φετινό τους αγώνα για τη σειρά του παγκοσμίου κυπέλλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Βλάσης Μάρας, ο οποίος εντυπωσίασε στο μονόζυγο και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με 15,725 βαθμούς, υποσκελίζοντας το Γερμανό Φάμπιαν Χαμπιούχεν (15,600) και τους Ιάπωνες Χιτόσι Αογιάμα, Κενσούκε Μουράτα (από 15,275) και αποδεικνύοντας ότι η άτυχη εμφάνισή του στον αντίστοιχο αγώνα της Λιόν, όπου είχε δύο πτώσεις την περασμένη εβδομάδα, ήταν μια κακή παρένθεση. Ο Μάρας είχε προκριθεί στον τελικό με την τρίτη καλύτερη βαθμολογία, αφού στον προκριματικό συγκέντρωσε 15,350 βαθμούς. Στο βάθρο ανέβηκε και ο Βασίλης Τσολακίδης, που πήρε την τρίτη θέση στο δίζυγο με 15,300 βαθμούς, τερματίζοντας πίσω από τον Σλοβένο παγκόσμιο πρωταθλητή Μίτγια Πέτκοβσεκ (16,075) και από τον Κινέζο Ζε Φενγκ (15,500). Οι τρεις αθλητές είχαν καταταγεί με την ίδια σειρά και στον προκριματικό του αγωνίσματος, όπου ο 27χρονος Θεσσαλονικιός είχε παρουσιαστεί πιο ξεκούραστος και συγκέντρωσε 15,550 βαθμούς. Στο παγκόσμιο κύπελλο του Κότμπους συμμετείχε και ο Κώστας Μπαρμπάκης, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να διακριθεί, αφού κατετάγη 21ος στα προκριματικά των ασκήσεων εδάφους με 13,600 βαθμούς.