( θετικό το τεστ ετοιμότητας :: 26/3/2006 18:00:58)

Ο Αντώνης Ασημακόπουλος προσπαθεί να αποφύγει το μαρκάρισμα του Νίκου Αγγελόπουλου.

Ο ΑΡΗΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ (78-62) ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΗ ΧΕΜΟΦΑΡΜ

Θετικό το τεστ ετοιμότητας

26-14, 46-30 (ημίχρονο), 60-49, 78-62 (τελικό). Θεατές: -

Πολλοί είχαν αμφιβολίες, κατά πόσο ο Άρης χωρίς τον κόσμο του, στο άδειο Παλέ, θα μπορούσε να κάμψει την αντίσταση του Πανιωνίου, έχοντας το μυαλό του στον αυριανό ημιτελικό με τη Χέμοφαρμ. Κι όμως, οι παίκτες του Αντρέα Ματζόν διέψευσαν τους πάντες, που μιλούσαν για ντέρμπι και πήραν εύκολα τη νίκη με σκορ 78-62.

Το πρώτο 10λεπτο ήταν αυτό που έκρινε το αποτέλεσμα. Οι "κίτρινοι" έπαιξαν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, ήταν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και μετά το αρχικό 9-0 έκλεισαν την περίοδο στο +11 (25-14). Στο πρώτο εξάλεπτο της δεύτερης περιόδου έκαναν σερί 15-2 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +24 (40-16). Αυτό ήταν… Ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του αγώνα, παρ' όλο που μείωσε στους 16 (46-30) στο ημίχρονο και στους 9 (50-41) στα μέσα του τρίτου 10λέπτου.

Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε εξαιρετικά στην άμυνα ζώνης των "κυανέρυθρων", ο Πάντιους βρήκε στόχο και επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, ο Ματζόν έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους και είδε τους Πέτροβιτς και Ασημακόπουλο ετοιμοπόλεμους για την αυριανή μάχη και όλοι… έφυγαν χαρούμενοι. Στο 30' το σκορ ήταν 60-49 και η τέταρτη περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Άρη να κάνει και συντήρηση δυνάμεων ενόψει Χέμοφαρμ.