( κρυφες βλεψεις για ευρωπαϊκη εξοδο :: 19/2/2006 21:31:19)

Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι με γκολ για τον Ουκάρ.

ΚΡΥΦΕΣ ΒΛΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΞΟΔΟ

Όνειρα στη Νίκαια

ΙΩΝΙΚΟΣ 3 2 ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ

Όνειρα Ευρώπης κάνουν στη Νίκαια μετά τη νίκη του Ιωνικού επί του Ακράτητου, η οποία ήρθε πολύ πιο εύκολα από όσο μαρτυρά το τελικό 3-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 18' χάρη σε αυτογκόλ του Ντιένγκ, μετά από γύρισμα του Μελαμπιανάκη. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ουκάρ εκμεταλλεύθηκε λάθος της άμυνας του Ακράτητου και με σουτ διαμόρφωσε το 2-0. Ο αγώνας κρίθηκε στο 49', όταν ο Σφακιανάκης ανέτρεψε τον Γκούτμαν, ο Ευθυμιάδης (Δράμας) καταλόγισε πέναλτι αποβάλλοντας με δεύτερη κίτρινη τον αμυντικό των φιλοξενούμενων και ο Μακόρ έκανε το 3-0 από τα ένδεκα μέτρα. Στο 76' ο Ακράτητος έμεινε με εννιά παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ντιένγκ. Ωστόσο, στο 78' κατάφερε να μειώσει με σουτ του Γκουστάβο και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σκούφαλης κέρδισε πέναλτι (για χέρι του Κακαρά σε μπαλιά του Σκούφαλη από απόσταση… μισού μέτρου), το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ντε Φραντσέσκο. "Αυτή η νίκη μας απαλλάσσει από το άγχος και πλέον θα παίζουμε καλό ποδόσφαιρο", τόνισε ο Σάκης Τσιώλης, ενώ ο Μανουέλ Κεοσεϊάν επισήμανε ότι "ο αγώνας κρίθηκε στην αποβολή του Σφακιανάκη".

ΙΩΝΙΚΟΣ: Μπεκιάι, Τσιμπλίδης, Κινγκ, Πουλόπουλος, Μελαμπιανάκης, Ουκάρ, Γκούτμαν, Βουρεξάκης (55' Λετιέρι), Μακόρ, Κωνσταντινίδης, Περόνε. ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ: Λυμπερόπουλος, Αποστολάκης, Ντιένγκ, Σφακιανάκης, Πιπίνης (46' Μακέ), Παγώνης, Τζημόπουλος (46' Σκούφαλης), Μαρινέσκου, Σουνσίνγκ (57' Γκουστάβο), Ντε Φραντσέσκο, Λεντέσμα.