( αρησ-πανιωνιος 112-105 :: 8/2/2006 0:11:09)

ΑΡΗΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 112-105

Πρόκριση στο 90λεπτο!

21-24, 41-43 (ημίχρονο), 54-61, 79-81 (α' παρ.), 92-94 (β, παρ.), 112-105 (τελικό).

Θεατές: 5.000

Το καλύτερο μακράν παιχνίδι της φετινής χρονιάς έγινε χθες στο Αλεξάνδρειο. Ο Άρης πέρασε στην επόμενη φάση του ULEB Cup, κερδίζοντας τον Πανιώνιο με σκορ 112-105, αφού όμως χρειάστηκε δυο παρατάσεις! Οι "κυανέρυθροι" αιφνιδίασαν τον Άρη, είχαν τον αγώνα στα χέρια τους προηγούμενοι με +13 (72-59 3.37 πριν από το τέλος), όμως ο Άρης κατάφερε εκμεταλλευόμενος τα λάθη των παικτών του Λινάρδου να φέρει το παιχνίδι στο 79-81. Ο αγώνας πήγε στην παράταση (αφού ο Άρης είχε κερδίσει με 72-70 στην Αθήνα) και έδειχνε ικανός να τελειώσει την υπόθεση νίκη και πρόκριση. Προηγήθηκε με 89-85 (43'), όμως ο Ηλιάδης είχε άλλη άποψη και μόνος του οδήγησε το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση. Βέβαια, το καλάθι του Χάρβεϊ που έκανε το 92-94 ήταν εκπρόθεσμο, όμως οι διαιτητές το μέτρησαν! Στη δεύτερη παράταση η ηρωική μορφή ήταν ο Ουίλκινσον, που αν και τραυματίας κέρδισε όλες τις μάχες στις δυο ρακέτες, πέτυχε κρίσιμους πόντους και μαζί με τον Ράιαν Στακ οδήγησαν τους "κίτρινους" στη νίκη με 112-105.