( αγγλια: η μαντσεστερ κερδισε εκτος εδρας τη γουιγκαν 2-1 :: 7/3/2006 0:06:13)

Ο Γκράχαμ Κάβανο προσπαθεί να κόψει τον Λουίς Σαχά στον χθεσινό αγώνα της Μάντσεστερ με την Γουίγκαν.

ΑΓΓΛΙΑ: Η ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΚΕΡΔΙΣΕ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΤΗ ΓΟΥΙΓΚΑΝ 2-1

Λύτρωση στις καθυστερήσεις

Με μια καραμπόλα στο 92' που προήλθε από σουτ του Γουέιν Ρούνεϊ και βρήκε πριν καταλήξει στα δίχτυα τον Πασκάλ Σιμπόντα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ "δραπέτευσε" από την έδρα της Γουίγκαν κερδίζοντας με σκορ 2-1. Οι "κόκκινοι διάβολοι" ήταν πολύ τυχεροί όχι μόνο γιατί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στις καθυστερήσεις, αλλά γιατί οι γηπεδούχοι έχασαν ένα… τσουβάλι ευκαιρίες, αλλά βρήκαν στόχο μόνο μια φορά, όταν στο 60' ο Πολ Σάρνερ με δεξί σουτ έγραψε το 1-0. Οι "μπέμπηδες" του Άλεξ Φέργκιουσον δεν παράτησαν τον αγώνα. Πίεσαν την Γουίγκαν, την οποία είχαν διαλύσει προ ημερών στον τελικό του Λιγκ καπ και η πίεση απέφερε αποτέλεσμα. Στο 74' ο Κριστιάνο Ρονάλντο με προσωπική ενέργεια ισοφάρισε το παιχνίδι και ήρθε στις καθυστερήσεις το αυτογκόλ του Σιμπόντα να δώσει τη νίκη στη Γιουνάιτεντ, που επέστρεψε στην δεύτερη θέση της πρέμιερσιπ με 57 βαθμούς, δυο περισσότερους από την τρίτη Λίβερπουλ.