( ιταλια: κερδισε τη ναπολι μετα απο δυο παρατασεις με 112-107 :: 6/3/2006 23:03:53)

Ο Στέφανο Μαντσινέλι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Κλιμάμιο στη νίκη επί της Νάπολι.

ΙΤΑΛΙΑ: ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗ ΝΑΠΟΛΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ ΜΕ 112-107

Μόνη πρώτη η Κλιμάμιο

Η Κλιμάμιο κέρδισε στο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής του καμπιονάτο την Νάπολι μέσα στην Μπολόνια μετά από δυο παρατάσεις με σκορ 112-107 (Μαντσινέλι 26π., Μπελινέλι 25π. - Γκριρ 40π.) και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς η Μπένετον έχασε από τη Ρόμα με σκορ 75-72 και η Σιένα γνώρισε την ήττα μέσα στο Ούντινε από την τοπική ομάδα με σκορ 89-70. Ο Νίκος Βετούλας αγωνίστηκε επί 15 λεπτά με τους γηπεδούχους και είχε 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Σε άλλα παιχνίδια για την 22η αγωνιστική τα αποτελέσματα ήταν: Βαρέζε - Ροζέτο 80-63, Αβελίνο - Καντού 71-74 (Δορκοφίκης 11π., 8ρ.), Μπιέλα - Ρέτζιο Εμίλια 85-72, Κάπο Ντ' Ορλάντο - Αρμάνι Τζινς Μιλάνο 84-100 (Κολντεμπέλα 3π.), Τεράμο - Λιβόρνο 76-94, Ρέτζιο Καλάμπρια - Βίρτους Μπολόνια 72-81.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Μόνο ο Μιχάλης Κακιούζης από τους Έλληνες αισθάνθηκε τη νίκη στην Ισπανία, καθώς η Μπαρτσελόνα κέρδισε τη Μενόρκα με σκορ 87-81. Ο αρχηγός της Εθνικής αγωνίστηκε για 6 λεπτά και είχε 4 πόντους. Η Βαλένθια έχασε μέσα στην έδρα της από την Εστουντιάντες με σκορ 88-81 (Ντικούδης 11π., 3ρ., Σκλάβος 9π., 5ρ.), ενώ η Κάχα Σαν Φερνάντο υπέστη οδυνηρή ήττα από την Μανρέσα στην Σεβίλλη με σκορ 86-84 (Γιαννούλης 11π., 6ρ., Κόμματος 1ρ. σε 8'). Σε άλλα παιχνίδια της 22ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος τα αποτελέσματα ήταν: Μπρέογκαν - Γκραν Κανάριας 71-67, Μάλαγα - Γρανάδα 85-75, Μπανταλόνα - Αλικάντε 95-76, Ρεάλ - Φουενλαμπράντα 84-66, Μπιλμπάο - Τζιρόνα 89-82, Ταού - Βαγιαδολίδ 78-73.

ΓΑΛΛΙΑ: Μετά τον Άρη και η Ορτέζ "άλωσε" το Αστρομπάλ, κερδίζοντας την Βιλερμπάν στο ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος με σκορ 70-68. Πολύ καλή απόδοση για τους "χωριάτες" του Πο είχαν Βάρεν (21π.) και Ντρόζντοφ (10π.). Από την σημερινή αντίπαλο του Άρη ξεχώρισαν οι Γκέινς (16π.) και Σι (10π.). Στα άλλα παιχνίδια τα αποτελέσματα ήταν: Γκραβελίν - Σολέ 69-66, Στρασμπούρ - Ροάν 86-67, Νανσί - Ρασίγκ Παρί 76-50, Ρουέν - Λεμάν 75-89, Χάβρη - Κλερμόντ 69-76, Ντιζόν - Ρεμς 93-70, Σαλόν - Τουλόν 102-76, Μπρεστ - Μπουρζ 93-80.

ΑΔΡΙΑΤΙΚΗ ΛΙΓΚΑ: Με κορυφαίους τους "Έλληνες" Γκούροβιτς (22π.), Ραΐτσεβιτς (12π.) και Άντιτς (11π.) ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε την Βοϊβοντίνα με σκορ 86-75 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής. Συνοπτικά τα υπόλοιπα αποτελέσματα: Τσιμπόνα - Πιβοβάρνα Λάσκο 93-64, Ολίμπια - Σιρόκι 89-68, Χέμοφαρμ - Σλόβαν 90-85, Ζελέζνικ - Έλιος 92-72, Ζαντάρ - Παρτιζάν 110-111, Μπόσνα - Ζάγκρεμπ 84-66.

ΡΩΣΙΑ: Ο Θοδωρής Παπαλουκάς είχε για άλλη μια φορά πληθωρική παρουσία, οδηγώντας την ΤΣΣΚΑ σε εύκολη νίκη μέσα στο Ροστόφ επί της Λοκομοτίβ με σκορ 96-68. Ο διεθνής πλέι μέικερ τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ σε 23 λεπτά συμμετοχής. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Διναμό Αγίας Πετρούπολης του Φώτη Κατσικάρη επί της Σαμάρα με σκορ 81-61 (Μακ Κάρτι 18π.).