( ο αρης επικρατησε του αμαρουσιου 62-52 :: 22/1/2006 18:08:51)

Ο κόσμος του Άρη για άλλη μία φορά βρέθηκε κοντά στην ομάδα και έδωσε την απαραίτητη ώθηση.

Ο ΑΡΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 62-52

Αήττητος με άμυνα

14-17, 31-23 (ημίχρονο), 47-41, 62-52 (τελικό). Θεατές: 5.000

Του ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΥΡΙΔΗ

Με την έλευση του Αντρέα Ματζόν λίγοι περίμεναν ότι ο Άρης θα παρουσιαζόταν βελτιωμένος στην άμυνα και όχι στην επίθεση, γιατί ο Ιταλός είναι λάτρης του επιθετικού μπάσκετ. Και όμως οι "κίτρινοι" παρέμειναν αήττητοι στο ελληνικό πρωτάθλημα, γιατί κέρδισαν το Μαρούσι στηριζόμενοι στην άμυνά τους. Το τελικό 62-52 φανερώνει του λόγου το αληθές. Ο Άρης στηρίχτηκε σε δυο στοιχεία, κατά τον αγώνα, για να πάρει τη νίκη. Το πρώτο ήταν τα ριμπάουντ, όπου κυριάρχησε και στις δυο ρακέτες (40-23). Το δεύτερο ήταν η άμυνα στους περιφερειακούς του Αμαρουσίου και δη στους Μπλάκνεϊ και Κυρίτση, που τελείωσαν τον αγώνα με 6/20 σουτ συνολικά!

ΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, πέρασε τη μπάλα μέσα στο καλάθι και βρήκε λύσεις από τον Σέκουλιτς που δεν είχε πρόβλημα με τον Ουίλκινσον. Με τρίποντο του Καράγκουτη προηγήθηκε με 17-12, όμως ο Άρης μείωσε με τη λήξη σε 17-14. Η δεύτερη περίοδος έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα. Ο Άρης μπλόκαρε το Μαρούσι, πίεσε πολύ στην περιφέρεια και το ανάγκασε να σκοράρει μόλις 6 πόντους (1/10 σουτ) εκ των οποίων τέσσερις βολές και ένα καλάθι στη λήξη του ημίχρονου (31-23)!

Ο ΑΡΗΣ είχε τον έλεγχο του αγώνα, όμως το Μαρούσι δεν τα παράτησε. Ισορρόπησε το παιχνίδι, μείωσε σε 36-32 (23') και ακόμα και όταν ο Άρης πήρε και πάλι διαφορά 10 πόντων (42-32 στο 25') κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι (47-41 στο 30'). Στην τέταρτη περίοδο ο Ματζόν δεν χρησιμοποίησε τον -μέχρι τότε κορυφαίο του Άρη- Πάντιους, αλλά τον Κόρεϊ Μπρούερ, που έπαιζε τραυματίας και πονούσε υπερβολικά σε σημείο να μη μπορεί να σουτάρει! Τον κράτησε όμως μέσα στο γήπεδο γιατί ήθελε να έχει δυο χειριστές της μπάλας (μαζί με τον Κασλ). Ο Μπρούερ έδωσε λύσεις, πέτυχε τέσσερις πόντους, έπαιξε καλή άμυνα και όταν βγήκε στο 38' το σκορ ήταν 58-49. Όλα είχαν τελειώσει…