Βρες
Εμφάνιση

Αθλητικά :: Αθλητική είδηση

( ο ηρακλης νικησε τον παοκ 78-67 στο ιβανωφειο :: 15/1/2006 20:02:24)

Εντιαγέ και Τζένκινς σε μία εντυπωσιακή εναέρια μονομαχία, από τον αγώνα του Ιβανώφειου.

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 78-67 ΣΤΟ ΙΒΑΝΩΦΕΙΟ

Ροπαλιά παραμονής

Δεκάλεπτα: 19-22, 42-37 (ημίχρονο) 64-51, 78-67 (τελικό) Θεατές: -

Το ήθελε περισσότερο και κέρδισε. Ο αναγεννημένος, από την παρουσία του Γιούρι Ζντοβτς, Ηρακλής έδειξε την απαιτούμενη αποφασιστικότητα και επικράτησε στο "άδειο" λόγω τιμωρίας Ιβανώφειο επί του απογοητευτικού ΠΑΟΚ με 78-67 διατηρώντας την παράδοση που κρατάει από το 1998.

Του ΘΟΔΩΡΟΥ ΧΑΣΤΑ

Ο Ηρακλής έχοντας σε καταπληκτική μέρα τους δυο Αμερικανούς και παίρνοντας μάλλον ανέλπιστη βοήθεια από τον υπό αμφισβήτηση Στεφάνοβιτς κατέκτησε όχι μόνο την νίκη, αλλά και μια διαφορά 11 πόντων, που ίσως αποδειχθεί χρήσιμη στο τέλος του πρωταθλήματος με τις δυο ομάδες πλέον να συγκατοικούν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

ΕΝΑ ΕΚΡΗΚΤΙΚΟ ξεκίνημα του Μαυροκεφαλίδη επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να προηγηθεί με 7-12 (5΄) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο τέλειωσε με 19-22. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν με ένα σερί 9-0, πήραν το προβάδισμα (28-22) και δεν το έχασαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Η διαφορά έφτασε και τους 8 πόντους (32-24), ο ΠΑΟΚ επανήλθε (36-34 στο 17') ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 42-37.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ για τον Ηρακλή ήταν οι αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Τότε, που πετυχαίνοντας 13 πόντους σε τέσσερα λεπτά εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (55-39) την οποία διατήρησε μέχρι το 30' (64-51), καθώς από τον ΠΑΟΚ μόνο ο Γκαγκαλούδης ήταν απειλητικός. Εκεί που φαινόταν πως ο Ηρακλής θα έπαιρνε όμως μια άνετη νίκη, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια. Ένα σερί 0-9 μετέτρεψε το 69-55 σε 69-64 (36') δίνοντας ενδιαφέρον στο ντέρμπι. Δυο άστοχα λέι απ όμως από Ξανθόπουλο και Μαυροκεφαλίδη και ένα τρίποντο του Γιαννουζάκου στην ενδιάμεση επίθεση του Ηρακλή έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, που πανηγύρισαν μια πολύ σημαντική νίκη με τελικό σκορ 78-67.