( ισπανια :: 26/2/2006 23:11:12)

ΙΣΠΑΝΙΑ

Ήττες για τους Έλληνες

Τέσσερις στους πέντε Έλληνες γνώρισαν την ήττα με τις ομάδες τους στην 21η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε μέσα στη Σεβίλλη την Κάχα Σαν Φερνάντο με σκορ 77-73 με τον Μιχάλη Κακιούζη να παίζει μόλις επτά λεπτά χωρίς να σκοράρει. Από την ομάδα της Σεβίλλης ο Γιάννης Γιαννούλης είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Νέστορας Κόμματος τελείωσε τον αγώνα με 6 πόντους και μόλις 2/11 σουτ. Η Βαλένθια έχασε μέσα στην έδρα της από την Ταού με σκορ 87-79 με τον Δήμο Ντικούδη να είναι και πάλι πρωταγωνιστής. Ο διεθνής φόργουορντ είχε 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Βαγγέλης Σκλάβος έπαιξε 13 λεπτά και είχε 2 πόντους. Σε άλλα παιχνίδια της 21ης αγωνιστικής τα αποτελέσματα ήταν: Γκραν Κανάριας - Ρεάλ 83-68, Φουενλαμπράντα - Μάλαγα 68-77, Γρανάδα - Μενόρκα 109-71, Βαγιαδολίδ - Αλικάντε 83-73, Εστουντιάντες - Μπιλμπάο 92-81, Μανρέσα - Μπρέογκαν 63-70, Τζιρόνα - Μπανταλόνα 71-89.