( νικη ανασα για τον παοκ που επικρατησε του μακεδονικου 71-64 :: 22/1/2006 18:36:09)

Ο Μαμαντού Εντιαγέ καρφώνει την μπάλα στο καλάθι του Μακεδονικού.

ΝΙΚΗ ΑΝΑΣΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ 71-64

Εκανε τα εύκολα δύσκολα

Δεκάλεπτα: 26-19, 45-36 (ημίχρονο) 60-40, 71-64 (τελικό) Θεατές: 2.500

Τα εύκολα δύσκολα έκανε το Σάββατο στο κλειστό της Πυλαίας ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε επί του Μακεδονικού με 71-64 και "ανάσανε" βαθμολογικά.

ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ του Δικεφάλου έδειξαν από την αρχή πως για αυτούς δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα. Παίζοντας με πάθος πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ με 13-3 (4') και 19-10 (7') ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 26-19. Οι Κοζανίτες απειλώντας, κυρίως με τρίποντα, προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ (33-30, 15'), αλλά ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ξανά μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (45-36).

ΑΓΡΙΑ ομορφιά είχε το δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι κάνοντας ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, με επί μέρους σκορ 15-4, κατάφεραν να προηγηθούν με 20 πόντους (60-40, 30') κάνοντας να μοιάζει το υπόλοιπο του αγώνα με τυπική διαδικασία. Οι "πράσινοι" όμως είχαν διαφορετική άποψη. Με ένα εκπληκτικό σερί 0-17 μέσα σε 5 λεπτά το σκορ έγινε 60-57 (35') αλλάζοντας τελείως την εικόνα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και το 66-64 (38') όμως 5 συνεχόμενοι πόντοι του Γκαγκαλούδη έλυσαν τον "γόρδιο δεσμό" για τον ΠΑΟΚ, που πήρε μια αγχώδη, αλλά δίκαιη νίκη με 71-64.