( ολυμπια-αεκ 79-72 :: 12/3/2006 18:23:00)

ΟΛΥΜΠΙΑ-ΑΕΚ 79-72

Ελπίζει να μπει στα πλέι οφ

19-18, 39-35 (ημίχρονο) 58-49, 79-72 (τελικό Θεατές: 2.000

Ιστορικής σημασίας ήταν η νίκη (79-72) που πέτυχε η Ολύμπια Λάρισας επί της ΑΕΚ, στο κλειστό της Νεάπολης, καθώς ήταν η πρώτη της επί της Ένωσης στην ιστορία των αναμετρήσεων τους και πλέον η θεσσαλική ομάδα βλέπει πλέι οφ. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο (39-35). Όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περιορίσουν τη δράση του Μπουρούση τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα γι' αυτούς. Ο Ραντόγεβιτς έκανε πολύ καλή δουλειά πάνω στον σέντερ της ΑΕΚ, ενώ κι επιθετικά έδωσε αρκετές λύσεις στους γηπεδούχους. Με όπλο την πολύ καλή άμυνα αλλά και τις λύσεις που διέθετε στην επίθεση η Ολύμπια προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 16 πόντων στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν μέχρι τη λήξη να μειώσουν το σκορ.