( ο παοκ επικρατησε επι του πανιωνιου 78-76 στο κλειστο της πυλαιας :: 6/3/2006 18:37:17)

Ο Εντιαγέ προσπαθεί να σκοράρει υπό την πίεση του Έιβερι.

Ο ΠΑΟΚ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ 78-76 ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΗΣ ΠΥΛΑΙΑΣ

Εχασε τη διαφορά, πήρε τη νίκη

Δεκάλεπτα: 25-14, 44-33 (ημίχρονο) 65-55, 78-76 (τελικό) Θεατές: -

Αγχώδη νίκη πήρε τελικά ο ΠΑΟΚ επί το Πανιωνίου το Σάββατο στο κλειστό της Πυλαίας με 78-76. Ο Δικεφάλος είχε σαφές προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, στο τέλος όμως απέφυγε την "αυτοκτονία" και πήρε τη νίκη χάρη σε τρίποντο του Γκαγκαλούδη.

ΤΟ ΑΔΕΙΟ γήπεδο φάνηκε να μην επηρεάζει τους παίκτες του ΠΑΟΚ που επέβαλλαν από την αρχή τον ρυθμό τους. Οι δυο ξένοι της ομάδας μαζί με τον Βασιλειάδη έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι δίνοντας στους γηπεδούχους το δικαίωμα να προηγούνται με διαφορά σταθερά πάνω από τους 10 πόντους (25-14 στο 10'). Η μέγιστη τιμή της ήταν στο +18 στο 17' (38-20) με τον Δικέφαλο να δείχνει πως μπορεί να καλύψει και τη διαφορά των 9 πόντων που είχε χάσει στον πρώτο γύρο.

ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ μέρος, ο Πανιώνιος γυρίζοντας την άμυνά του σε ζώνη δυσκόλεψε τον ΠΑΟΚ χωρίς πάντως να καταφέρνει να μειώσει κάτω από τους 10 πόντους (65-55, 30'). Αυτό έγινε στο 4ο δεκάλεπτο, όταν μια "νεκρή" περίοδος των γηπεδούχων επέτρεψε τους "κυανέρυθρους" με ένα σερί 0-13 να μετατρέψουν το 67-55 σε 67-68 (36'). Το παιχνίδι, εκ των πραγμάτων, εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ να αποφεύγει την "αυτοχειρία" με τρίποντο του Γκαγκαλούδη 10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος που έγραψε το τελικό 78-76, καθώς ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να απαντήσει.