( επιβλητικη νικη του παοκ στο γαλατσι επι της αεκ με 60-79 :: 5/2/2006 21:22:31)

Ο Λάιονελ Τσάλμερς σταματάει με φάουλ τον Κώστα Βασιλειάδη.

ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΣΤΟ ΓΑΛΑΤΣΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΕΚ ΜΕ 60-79

"Διπλό" για πλέι οφ

Δεκάλεπτα: 23-13, 34-36 (ημίχρονο) 49-58, 60-79 (τελικό) Θεατές: 1.500

Με φόρα μπήκε στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου ο ΠΑΟΚ που πέτυχε χθες την τρίτη συνεχόμενη νίκη του αυτήν τη φορά μέσα στο κλειστό του Γαλατσίου επί της ΑΕΚ με 60-79.

Μάλλον μουδιασμένα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Δικέφαλος. Χωρίς συγκέντρωση στην επίθεση και με αργές επιστροφές οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου επέτρεψαν στην ΑΕΚ να εξασφαλίσει μια αρκετά μεγάλη διαφορά. Έτσι, με ένα σερί 15-0 το 0-2 έγινε γρήγορα 15-2 (5') με τους γηπεδούχους να δείχνουν ότι ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα. Τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου (23-13) αλλά στη δεύτερη, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να "συμμαζέψει" κάπως το παιχνίδι του και στηριζόμενος σε έναν πολύ καλό επιθετικά Μακσάντσεφ πλησίαζε αργά αλλά σταθερά στο σκορ. Με επτά συνεχόμενους πόντους τους Καζάκου το 27-17 έγινε 27-24 ενώ με δικό του τρίποντο ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 32-32 (18') με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά (34-36).

ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ μέρος ανήκε αποκλειστικά στον ΠΑΟΚ. Παρά το επιθετικά άναρχο παιχνίδι του, εκμεταλλεύτηκε την καλή άμυνα, αλλά και την υπεροχή του στα ριμπάουντ αρχίζοντας να παίρνει τις πρώτες σημαντικές διαφορές. Με τον Βασιλειάδη να παίρνει τα ηνία στο σκοράρισμα ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +11 (47-58 στο 29'), ένα προβάδισμα που συντήρησε με χαρακτηριστική ευκολία και στην τέταρτη περίοδο. Στο τέλος οι παίκτες της ΑΕΚ "κατέθεσαν τα όπλα" και ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να διευρύνει ακόμα περισσότερο το υπέρ του προβάδισμα, που έφτασε στην μέγιστη τιμή του (+19) με τρίποντο του Γκαγκαλούδη στη λήξη του παιχνιδιού (60-79).