( οι νικς νικησαν στην τριτη παραταση τους σανς 140-133 :: 3/1/2006 18:49:57)

Ο Στεφόν Μάρμπουρι κινείται προς το καλάθι των Σανς, ανάμεσα στους Μπερκ και Μάριον.

ΟΙ ΝΙΚΣ ΝΙΚΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟΥΣ ΣΑΝΣ 140-133

Σούπερ ματς τριών ωρών!

Ο χθεσινός αγώνας στο Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν της Νέας Υόρκης θύμισε κάτι από το παρελθόν του ΝΒΑ. Οι Νικς κέρδισαν τους Σανς με σκορ 140-133 σ' ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην τρίτη παράταση και διήρκεσε τρεις ώρες!

Επιμέλεια: ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΥΡΙΔΗΣ

Οι Νικς άλλαξαν πεντάδα, τιμώρησαν έναν παίκτη τους (Τζερόμ Τζέιμς), άφησαν έναν άλλον να φύγει (Πένι Χάρνταγουεϊ) είχαν δυο απουσίες (Αντόνιο Ντέιβις και Μόρις Τέιλορ) και όμως κέρδισαν! Ήταν η πρώτη φορά που ένα παιχνίδι στο Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν τελείωσε μετά από τρεις παρατάσεις και διήρκεσε 180 λεπτά. «Νόμιζα ότι δεν θα τελείωνε ποτέ. Είμαι χαρούμενος που τελείωσε και κερδίσαμε», είπε ο Έντι Κάρι, που είχε 20 πόντους και 15 ριμπάουντ. Άλλοι τρεις παίκτες των Νικς πέτυχαν πάνω από 20 πόντους. Ο Στέφον Μάρμπουρι είχε 32 πόντους, ο ρούκι Ντέιβιντ Λι πρόσθεσε 23 πόντους, ενώ μάζεψε και 15 ριμπάουντ και ο Τζαμάλ Κρόφορντ τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ. «Ο τρόπος που παίξαμε, η διάρκεια που είχαμε σε άμυνα και επίθεση ήταν πολύ καλή. Μου άρεσε. Ο Ντέιβιντ Λι ήταν για μένα ο MVP του αγώνα», τόνισε ο Μάρμπουρι.

ΟΙ ΣΑΝΣ διαμαρτύρονται για την διαιτησία του αγώνα, που χρέωσε τους παίκτες τους με 41 φάουλ και οδήγησε τους Νικς στη γραμμή των βολών 54 φορές! «Όποιος ξέρει απλά μαθηματικά, μπορεί να κατανοήσει τι έγινε», είπε μετά τον αγώνα ο Στιβ Νας που είχε 28 πόντους και 22 ασίστ (ρεκόρ καριέρας)! Κορυφαίος των Σανς ήταν ο Σον Μάριον με 39 πόντους και 14 ριμπάουντ.

ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ παιχνίδια που έγιναν χθες τα αποτελέσματα ήταν: Πέισερς - Σόνικς 115-96 (Τζόουνς 26π., Τζάκσον 22π., Γιασικεβίτσιους 20π. - Άλεν 24π.), Χόρνετς - Μπόμπκατς 103-86 (Πολ 24π., 11ασ., Γουέστ 20π., 9ρ.), Μπουλς - Μπακς 92-93 (Ρεντ 29π., Ουίλιαμς 13π., 9ασ.), Νάγκετς - Σέλτικς 120-110 (Μάρτιν 24π., Άντονι 23π.).