( ραλι ντακαρ :: 2/1/2006 20:03:58)

ΡΑΛΙ ΝΤΑΚΑΡ

Στην κορυφή ο Ρόμα

Σε ισπανικά χέρια παρέμεινε η πρώτη θέση του Ράλι Ντακάρ, αφού επικεφαλής της κατάταξης στα αυτοκίνητα πέρασε ο Νάνι Ρόμα με Μιτσουμπίσι, έπειτα από την τρίτη ημέρα του αγώνα και την πρώτη διαδρομή επί αφρικανικού εδάφους. Στη χρονομετρημένη απόσταση 314 χιλιομέτρων από το Ναδόρ ως το Ερ Ραχίντια, στο Μαρόκο, ταχύτερος όλων ήταν ο Γάλλος Ζαν Λουί Σλεσέρ με Φορντ (2 ώρες 50:58), ενώ στη γενική κατάταξη πίσω από το Ρόμα βρίσκονται ο Ιάπωνας Μασουόκα (+8''), ο Γάλλος Σαμπί (+54''), ο μέχρι πρότινος προπορευόμενος Ισπανός Σάινθ (+56'') και η Γερμανίδα Κλάινσμιντ (+57''). Στις μοτοσικλέτες, τη νίκη στην ειδική διαδρομή πήρε ο Αυστραλός Άντι Κάλντεκοτ με ΚΤΜ (3 ώρες 21:11), ενώ στη γενική προηγείται ο Γάλλος Σιρίλ Ντεσπρές της ΚΤΜ.

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: Τη μάχη με την επάρατη νόσο έχασε λίγες ώρες πριν από την είσοδο του νέου έτους, σε ηλικία 65 ετών, ο Σταμάτης Ρηγούτσος. Ο εκλιπών υπήρξε πρωταθλητής Ελλάδας τόσο στην ποδηλασία δρόμου όσο και στην πίστα, ως αθλητής της ΑΕΚ, ενώ ως παράγοντας υπήρξε ιδρυτικό μέλος του ποδηλατικού τμήματος του Πανερυθραϊκού.